abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gliserin grubu bileşikleri köken remiz erim türkün ateşle imtihanı 100 yıl savaş baş kesmek beynelminel ailede eğitim asit baz tepkimeleri ayrı tutmak inceleyici geçmiş ev halkı pırlak lineer cebir milli edebiyat osmanlı rus ilişkisi bayan resimleri kimya staj defteri kasırga esasen hipotez bankacılıkta kariyer bar elektrik üretmenin yolları muhtesip 7. sınıf fen bilgisi 2. ünite iş veren uluslararası ilişkiler sınav soruları okluk santiye stajı mütevellit kaplumbağa öğretimde materyal geliştirme odun özü gümüşsü enerji elde edilmesi kuresel isletme bitkisel ve hayvansal dokular modüler aritmatik latince bitki türleri yasama görevi türk bayrağının özellikleri beslenme bozuklukları mehmet niyazi hacim ve sıvı ölçüleri fare deliği enik kiralama fanfan peyzaj mimarlığında bahçeler örgütlerde astlarla ilişkiler turizm ekonomisi ekstra makrome kamuda yönetim bilgi sistemleri rauf orbay ağaç yararı evsaf tenisçi basınçlı kaplar hesabına delphi ile sistem programlama mızıka cevap kağıdı sürgün avı osman tamir bulgaristan coğrafi konumu iş adamı tasarruf yatırım kosgeb izlence hava motoru yapılışı 2. dereceden iki bilinmeyenli denklemler flam kağnı apollon sanat ve edebiyat minik muamele yalın bio dizel gaga burun islam devir türk edebiyatı baki kanuni mersiyesi çin ekonomisi ile türkiye ekonomisinin farklılıkları haddecilik ebemkuşağı horoz demo esnetmek ado yuvarlamalı yataklar merkezcilik fiil tabanı odeon Ruslaştırma hesap incelenmesi


AKUT TONSİLLOFARENJİT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 55983 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKUT TONSİLLOFARENJİT VİRAL TONSİLLOFARENJİT ve GAS TONSİLLOFARENJİTİ TANIM : Tonsillofaringeal bölgenin, viral veya bakteriyel, akut enfeksiyonudur. ETİOLOJİ : Etken çoğu kez viraldir. Grup A streptokoklar (GAS) (S. pyogenes), üst solunum yolu enfeksiyonlarının (ÜSYE) %10-30’undan sorumludur. Viral Ajanlar : Rhinovirus, coronavirus, adenovirus, parainfluenza, influenza virüs, enterovirüs, coxsackie virus, HSV, RSV, EBV İnfluenza bütün yaş gruplarında tonsillofarenjite neden olurken, parainfluenza ve RSV (respiratuar sinsityal virüs) başlıca çocuklarda tonsillofarenjite neden olur. Herhangi bir yaşta görülen hafif seyirli tonsillofarenjitin en önemli nedeni virüslerdir. En sık rastlanan etkenler rhinovirus ve coronavirustür. Bakteriler : Grup A streptokok (en sık); diğerleri: non-A grup streptokoklar, Corynebacterium hemolyticum, N. gonorrhea, C. diphtheria, Francisella tularensis, C. pneumonia Mycoplasma : Mycoplasma pneumonia GRUP A STREPTOKOKLAR Streptokoklar gram (+) zincir görünümlü bakterilerdir. Kanlı agardaki hemoliz yapma özelliklerine göre alfa, beta ve gamma hemolitik olarak sınıflandırılır. Mikroorganizmin somatik materyelindeki M proteinine göre 80nin üzerinde serotip tanımlanmıştır. Bunun dışında opasite faktörü (OF) ve T proteinleri de tiplendirmede kullanılmaktadır. Streptokokların ekstrasellüler ürünleri şunlardır: 1. Serum pirojenik ekzotoksin (SPE) : Eritrojenik toksin olarak da adlandırılır. 2. Hemolizinler I. Streptolizin O : S. pyogenesin tüm suşları tarafından salgılanır. Antijeniktir. Eritrosit, polimorfonükleer lökosit, trombosit ve diğer hücrelere toksik etki gösterir. Bu toksik etki, antistreptolizin O (ASO) antikorları tarafından önlenir. ASO antikorları geçirilmiş streptokokkal enfeksiyonu gösterir. II. Streptolizin S : Non-antijeniktir, antikor geliştirmez. 3. Enzimler I. DNAaz A, B, C ve D II. Hyaluronidaz : Bağ dokudaki hyaluronik asidi parçalar. III. Streptokinaz : Pıhtıyı eritir. IV. Nikotinamid adenin dinükleotidaz (NADase) V. Proteinaz VI. Amilaz VII. Esteraz Bu enzimlerin hepsi antijeniktir. Streptokoların dokulara yayılımına neden olur. Streptokokkal tonsillofarenjit enfeksiyonun çoğundan grup A beta hemolitik streptokoklar sorumludur. Nadiren grup C ve G de neden olabilir. EPİDEMİOLOJİ : Yaş : 0-2 yaş : Viral etioloji 5-15 yaş : AGBHS Üç yaş altındaki çocuklarda sık görülen tonsillofarenjitin hemen tamamı viraldir. Çocuklarda streptokokkal tonsillofarenjit en sık 5-15 yaşları arasında görülür. Mevsim : Kış, erken ilkbahar Bulaşma : 1. Damlacık Yolu : Tükrük ve nazal sekresyonla kişiden kişiye bulaşır. Burunlarında çok sayıda mikroorganizmi olan hastalara nazaran çok daha az GAS bulunan taşıyıcıların bulaştırıcılık olasılığı da düşüktür. 2. İndirekt Yol : Enfekte materyelle temasla, kontamine gıdalarla (özellikle süt, dondurma gibi süt ürünleri ve yumurta... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.