abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders manzum eser tanımı simpleks yöntemler açıklamalı şiiri elektronik projeler dogal unsurlar ayırma prosesleri idare hukuku fosilli ıstaka esim iktiza e-devlet güvenlik tünel ben adım adım türkiye milli egemenlik linç etmek flüorışı edebiyat tarih ilişkisi ph metre tepe açısı fırt geçici vergi giyinme sunumlar ipek kablo girme metre çeşitleri cisimler neden batar ve neden yuzer manganez mustafa ali kaptan eta programı türkiyede liderler türkiyede sıcak su akıntıları radyan gıcırdatma birinci sınıf tacirler matematik yazılısı ingilizce testler dünya deprem kuşakları haritası etkilemek hassas ölçümün önemi nükleer enerji santralleri mürettip yalan dolan probina helyum 1980 sonrası tekstil tatmin çözüş 1. sınıf soruları orojeni bilgisayar piyes sopalı işkence öss erime soruları robert hood eşitsizlikler malzeme teknolojisi kimsesiz türkçemiz ağla ilgili soru ve cozumler kromatit kıtaların serüveni hibe etmek poliandri tahlisiye köşe vuruşu enerji sorunu bakakalma atatürkün sosyal bilgiler süt sığırcılığı direk ve armatürler hareke barutun hammaddesi yer katmanları krom süvari karayolları haritası şiş köfte iki yeşil susamuru nitelik takır takır sabunsuz süreç kontrol newton resimleri dergâh sıvı ölçme dizelin yakıtı matematik testleri gelişim öğrenme ve öğretim faz diagramı dede korkut destanları marka konumlandırması performans ve proje ödev çir kondisyon tatil yerleri


AKUT TONSİLLOFARENJİT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 55983 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKUT TONSİLLOFARENJİT VİRAL TONSİLLOFARENJİT ve GAS TONSİLLOFARENJİTİ TANIM : Tonsillofaringeal bölgenin, viral veya bakteriyel, akut enfeksiyonudur. ETİOLOJİ : Etken çoğu kez viraldir. Grup A streptokoklar (GAS) (S. pyogenes), üst solunum yolu enfeksiyonlarının (ÜSYE) %10-30’undan sorumludur. Viral Ajanlar : Rhinovirus, coronavirus, adenovirus, parainfluenza, influenza virüs, enterovirüs, coxsackie virus, HSV, RSV, EBV İnfluenza bütün yaş gruplarında tonsillofarenjite neden olurken, parainfluenza ve RSV (respiratuar sinsityal virüs) başlıca çocuklarda tonsillofarenjite neden olur. Herhangi bir yaşta görülen hafif seyirli tonsillofarenjitin en önemli nedeni virüslerdir. En sık rastlanan etkenler rhinovirus ve coronavirustür. Bakteriler : Grup A streptokok (en sık); diğerleri: non-A grup streptokoklar, Corynebacterium hemolyticum, N. gonorrhea, C. diphtheria, Francisella tularensis, C. pneumonia Mycoplasma : Mycoplasma pneumonia GRUP A STREPTOKOKLAR Streptokoklar gram (+) zincir görünümlü bakterilerdir. Kanlı agardaki hemoliz yapma özelliklerine göre alfa, beta ve gamma hemolitik olarak sınıflandırılır. Mikroorganizmin somatik materyelindeki M proteinine göre 80nin üzerinde serotip tanımlanmıştır. Bunun dışında opasite faktörü (OF) ve T proteinleri de tiplendirmede kullanılmaktadır. Streptokokların ekstrasellüler ürünleri şunlardır: 1. Serum pirojenik ekzotoksin (SPE) : Eritrojenik toksin olarak da adlandırılır. 2. Hemolizinler I. Streptolizin O : S. pyogenesin tüm suşları tarafından salgılanır. Antijeniktir. Eritrosit, polimorfonükleer lökosit, trombosit ve diğer hücrelere toksik etki gösterir. Bu toksik etki, antistreptolizin O (ASO) antikorları tarafından önlenir. ASO antikorları geçirilmiş streptokokkal enfeksiyonu gösterir. II. Streptolizin S : Non-antijeniktir, antikor geliştirmez. 3. Enzimler I. DNAaz A, B, C ve D II. Hyaluronidaz : Bağ dokudaki hyaluronik asidi parçalar. III. Streptokinaz : Pıhtıyı eritir. IV. Nikotinamid adenin dinükleotidaz (NADase) V. Proteinaz VI. Amilaz VII. Esteraz Bu enzimlerin hepsi antijeniktir. Streptokoların dokulara yayılımına neden olur. Streptokokkal tonsillofarenjit enfeksiyonun çoğundan grup A beta hemolitik streptokoklar sorumludur. Nadiren grup C ve G de neden olabilir. EPİDEMİOLOJİ : Yaş : 0-2 yaş : Viral etioloji 5-15 yaş : AGBHS Üç yaş altındaki çocuklarda sık görülen tonsillofarenjitin hemen tamamı viraldir. Çocuklarda streptokokkal tonsillofarenjit en sık 5-15 yaşları arasında görülür. Mevsim : Kış, erken ilkbahar Bulaşma : 1. Damlacık Yolu : Tükrük ve nazal sekresyonla kişiden kişiye bulaşır. Burunlarında çok sayıda mikroorganizmi olan hastalara nazaran çok daha az GAS bulunan taşıyıcıların bulaştırıcılık olasılığı da düşüktür. 2. İndirekt Yol : Enfekte materyelle temasla, kontamine gıdalarla (özellikle süt, dondurma gibi süt ürünleri ve yumurta... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.