abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hediye dikme sulu göz 1995 öys uzunluk ve ölçme araçları uluslararası işletme grev yapmak kayıtım insaat dosyasi orhan veli kanık sanat yaşamı rağmen iş başvuru formu kaşar cumhuriyet yonetimi bir mevsim üstüne atmak muhtaçlık salma üç minik serçem doğum günü ekonomik birleşmeler 0 bulan adam terbiyesiz oks 2. sın sonuç değiştirim kronikleşme taşınma hilâf olmasın pişkin ithalat ve ihracat ünlem grupları kara elmas intibah ın özeti ekecek geçişme valf nedir birleşme değeri sağdan soldan limitler yamuk alanı denetim ve ön bürod eteneli 19. yüzyılda osmanlı devletinin yaptığı savaşlar atatürk ve kadın hakları güç destanı tezhip ortalı suç ve ceza istisnalarla yönetim dolan doğanın dengesi tefsir multimedya nesneye yönelik finansal oran analizi resim dersi nelson mandela asit baz tuz garanti bank bilgisayar tarihi ders kitabı kanban nedir ulamak dilimizin yozlaşması canlıların çeşitliliği akciğerler anayasalarda demokrasi tel örgü metin olmak kök türkler pasif döşem yardımcı hücre duyurma dizilme efelik stratejik ittifak kimyasal denklemler sıklaştırma baki nin eserleri organizasyon nedir atatürk,müzik, 1982 anayasa orfoz randevu dumanla haberleşme artık değer teorisi yağlar maliyet yönetimi görelik fizik terimleri apple bilgisayar bölümü olan meslek liseleri apış Allahtan mai siyah van allen kuşakları activity relationships gizleniş bursa daki anadolu liseleri


AKUT TONSİLLOFARENJİT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 55983 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKUT TONSİLLOFARENJİT VİRAL TONSİLLOFARENJİT ve GAS TONSİLLOFARENJİTİ TANIM : Tonsillofaringeal bölgenin, viral veya bakteriyel, akut enfeksiyonudur. ETİOLOJİ : Etken çoğu kez viraldir. Grup A streptokoklar (GAS) (S. pyogenes), üst solunum yolu enfeksiyonlarının (ÜSYE) %10-30’undan sorumludur. Viral Ajanlar : Rhinovirus, coronavirus, adenovirus, parainfluenza, influenza virüs, enterovirüs, coxsackie virus, HSV, RSV, EBV İnfluenza bütün yaş gruplarında tonsillofarenjite neden olurken, parainfluenza ve RSV (respiratuar sinsityal virüs) başlıca çocuklarda tonsillofarenjite neden olur. Herhangi bir yaşta görülen hafif seyirli tonsillofarenjitin en önemli nedeni virüslerdir. En sık rastlanan etkenler rhinovirus ve coronavirustür. Bakteriler : Grup A streptokok (en sık); diğerleri: non-A grup streptokoklar, Corynebacterium hemolyticum, N. gonorrhea, C. diphtheria, Francisella tularensis, C. pneumonia Mycoplasma : Mycoplasma pneumonia GRUP A STREPTOKOKLAR Streptokoklar gram (+) zincir görünümlü bakterilerdir. Kanlı agardaki hemoliz yapma özelliklerine göre alfa, beta ve gamma hemolitik olarak sınıflandırılır. Mikroorganizmin somatik materyelindeki M proteinine göre 80nin üzerinde serotip tanımlanmıştır. Bunun dışında opasite faktörü (OF) ve T proteinleri de tiplendirmede kullanılmaktadır. Streptokokların ekstrasellüler ürünleri şunlardır: 1. Serum pirojenik ekzotoksin (SPE) : Eritrojenik toksin olarak da adlandırılır. 2. Hemolizinler I. Streptolizin O : S. pyogenesin tüm suşları tarafından salgılanır. Antijeniktir. Eritrosit, polimorfonükleer lökosit, trombosit ve diğer hücrelere toksik etki gösterir. Bu toksik etki, antistreptolizin O (ASO) antikorları tarafından önlenir. ASO antikorları geçirilmiş streptokokkal enfeksiyonu gösterir. II. Streptolizin S : Non-antijeniktir, antikor geliştirmez. 3. Enzimler I. DNAaz A, B, C ve D II. Hyaluronidaz : Bağ dokudaki hyaluronik asidi parçalar. III. Streptokinaz : Pıhtıyı eritir. IV. Nikotinamid adenin dinükleotidaz (NADase) V. Proteinaz VI. Amilaz VII. Esteraz Bu enzimlerin hepsi antijeniktir. Streptokoların dokulara yayılımına neden olur. Streptokokkal tonsillofarenjit enfeksiyonun çoğundan grup A beta hemolitik streptokoklar sorumludur. Nadiren grup C ve G de neden olabilir. EPİDEMİOLOJİ : Yaş : 0-2 yaş : Viral etioloji 5-15 yaş : AGBHS Üç yaş altındaki çocuklarda sık görülen tonsillofarenjitin hemen tamamı viraldir. Çocuklarda streptokokkal tonsillofarenjit en sık 5-15 yaşları arasında görülür. Mevsim : Kış, erken ilkbahar Bulaşma : 1. Damlacık Yolu : Tükrük ve nazal sekresyonla kişiden kişiye bulaşır. Burunlarında çok sayıda mikroorganizmi olan hastalara nazaran çok daha az GAS bulunan taşıyıcıların bulaştırıcılık olasılığı da düşüktür. 2. İndirekt Yol : Enfekte materyelle temasla, kontamine gıdalarla (özellikle süt, dondurma gibi süt ürünleri ve yumurta... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.