abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders qfd tallahi hayat hikayeleri clauses sözde piyanist insan haklarının önemi 439 gözlüklü kurtuluş savaşı öncesi ince ayrım Şor darp şehvetli bağcılık köpeklerin dolaşım sistemi hz.eyyup uydurmacı sunu tig kaynak dersleri halka dönük ışığın yansıması 2. sınıflar zümre öğretmenler kurulu toplantı tutanağı bilgisayar staj dosyası örneği zeytin sms server 0322 ege yöresi kıyafet turşu olmak onomatope gauss yasası evliya celebi seyahatnamesi spor ne demek dil cambazı anı örnekleri eylemsiz baş gelmek hafıza namazın kazandırdıkları rapor nedir edebiyat kompozisyonu boy aynası cezbetmek karavan kime ne ikinci dereceden iki bilinmeyenli denklemler iç gerçekçilik ırksal nişasta arkeoloji ve mitoloji ilişkisi bütçe denklemi şebeke organizasyon modelleri seçimlik rönesans ve reformları akarsu isimleri katrancı sivil savunma örgütleri münasebat uyduluk dm2 tirle coğrafya klasik sorular okuma yazmanın yararları karadeniz bölgesinin türkiye ekonomisindeki yeri menelaus teoremi astroitler ve meteorlar darılmak ölçülerde yenilikler robinson crusoe nehiy akıllı sistemler yıllık bakım planı ekti bölümlere ayırma rotor dış ticaret maliyet hesapları beden egitimi gunluk plan pazarlama stajı spor yönetimi kopek tapış ithalat-ihracat staj 1.sınıf ödevleri rahvan 1 haçlı seferleri öğretmen staj dosyası basınçlı döküm teknolojinin etkileri işletme yönetimi açısından pazarlama el hijyeni ve dezenfektanlar türk dilinin tarihi gelişimi hijyenik klima sistemleri gümül atatürkün teknoloji ile ilgili sözleri dopdolu ankaranın nufusu dünyadaki iklimler korozyon nedir görünüş


ÜRETİM (İMALAT) MÜHENDİSLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 56297 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÜRETİM (İMALAT) MÜHENDİSLİĞİ I. GİRİŞ İmalat mühendisliği ürünün üretim proseslerinin tasarlanması ile ilgili olan aşağıdaki işlevlerin yürütülmesinden sorumludur: 1. Ürünün imal edilebilirliğinin değerlendirilmesi 2. Proseslerin seçilmesi ve proses parametrelerinin belirlenmesi 3. Tutma araçlarının tasarımı 4. Parçanın imalat maliyetinin tahmini 5. Üretilen parçanın kalitesinin güvence altına alınması Ürün tasarımı: Makine Mühendisliğinin sorumluluğudur. Proses tasarımı: İmalat (Üretim) Mühendisliğinin sorumluluğudur. II. PROSES MÜHENDİSLİĞİ Proses mühendisliği, ürünün imalatında kullanılacak olan prosesleri tasarlamayla ilgilidir. 1. Ürün yapısının ve özelliklerinin tanımı Ürünün hiyerarşik yapısı genellikle: • Ürün • Alt montaj elemanları • Alt-alt montaj elemanları • Komponentler • Malzeme Şeklindedir. Ürün yapısı, malzeme listeleriyle belirlenir.  NOT: Malzeme Yapısı ve Ürün Ağacı (Aşağıda malzeme temini yukarıda montaj)’nı hatırla. 2. Her bir komponentin imal edilebilirliğinin değerlendirilmesi Bir imalat elemanının imal edilebilirliği, bu elemanın toleranslar dahilinde üretilmesinin kolaylığını veya zorluğunu tanımlayan bir ölçüdür. Örneğin kullanılması gereken hammaddenin piyasada bulunup bulunmadığı, bu malzemenin işlenebileceği makinanın bulunup bulunmadığı... 3. Komponentleri imal etmek için kullanılabilecek çeşitli proseslerin çıkarılması Proseslerin uyumlarını denetlemek. Prosesin hızlanması, kolaylaşması vb. gerçekleşmesi için yapılabilecek iyileştirmelerin belirlenip bunların uygulanması yöntemiyle proseslerin iyileştirilmesi. 4. Her bir seçeneğin maliyetinin değerlendirilmesi Maliyet Çeşitleri: a. Sabit Maliyetler b. Değişken Maliyetler Toplam Maliyet = Sabit Maliyet + (Birim değişken maliyet) X Parça sayısı Eğer birden fazla proses varsa, bu proseslerden birisi, (Toplam maliyeti en az olan) seçilmelidir.  NOT: Grafiği hatırla. A, B, C prosesleri var. Birinin Sabit Maliyeti 0, Birim Değişken Maliyeti çok yüksek, diğerinin Sabiti yüksek Birim Değişkeni düşük vs. Bunlar arasında seçim üretim mik. Göre yapılır. 5. Operasyon sıralarının belirlenmesi Yapılan işlemlerin birbirini izlemesi gereken durumlarda buna öncelik verilir. Ancak bazı hallerde, operasyon sıralarının teknik olarak belirli bir sırada yapılması zorunlu olmayabilir. Bu takdirde, a. Parçanın makineler arasında taşınması sırasında en kısa yolu katetmesi, b. Bir sonraki operasyonun, önceki operasyonun yaptığı işlemleri bozamaması, c. Parça toleransının mümkün olan en iyi hassasiyetle sağlanması ve kalitenin güvence altına alınması, Gibi hususların göz önüne alınması gerekir. 6. Prosesin belgelenmesi En etkin ve en ekonomik prosesler kümesi veya prosedür belirlendikten sonra bu bilginin atölyeye indirilmesi için kayda geçmesi, prosesin belgelenmesi demektir. Bu amaçla kullanılabilecek bir araç “Proses İşlem Şeması” dır.  NOT: Alt alta işlemlerin... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.