abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çıkmiş sorular dah etmek hentbolun tarihçesi yararları atlar alivre hava basıncı sorular cevaplar hidrojen üretimi endotermik reaksiyonlar kâfur roman tahlili fransa da tarım ilaçla yabani ot mücadelesi nükleer enerjinin yararları çökkünlük bulgur üretimi sesçil geometri teoremler azot devrimi tusaş polarma sayfa ekran talaşlı imalat betim sabırsız ahşap esaslı levhalar pamuk atmak çevre politikaları kudretten elektirik şeriatçı 5e modeli anket nedir kuruluş yeri seçimi garanti kar dikeni tatil şiirleri mütereddi lojik ifadelerin sadeleştirilmesi hidroliz can matematik tanrılaşma frans hals gudde excel sınav soruları devletlerin spor oyunları görgü ve nezaket kuralları kuvvet vermek ampulu kim buldu affetmek nacak parazitsiz kanto araştırma önerisi örneği hazır tez işletme kurma gecekonducu fizik terimleri sözlüğü efendi ile uşak otomobillerde şase mizah temevvüç güneş saatleri güver kanyon perili riziko ettiği yanına (kâr) kalmak efsane resimler ampul buluşu mevlana mesnevisi asetilen gazi mor inek devlet parasız floppy çevremizdeki varlıkları tanıyalım emeklemek eski uygarlıkların kullandığı sayıları sistemleri sulama ve toprak ilişkisi ıso 9000 uygulama et bilimi 6 7 eylül olayları mersin serbest bölgesi levrek kapalı kutu dil anatomi kitap incelenmesi asimetri ve simetri nedir iş makinaları bakımı dahası oseonografya mahallileşme akımı inkılap tarihi soruları metre ve cm ihtilal civanperçemi karada yaşayan hayvanlar öğrenci girişi kuvay-i milliye tolstoy üslubu işletim sistemlerinin sınıflandırılması


ELASTİK DEFORMASON


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 56396 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ELASTİK DEFORMASYON Mekanik Davranış : Bir malzemenin uygulanan yüke (kuvvetlere)karşı gösterdiği tepkidir. Elastik : Tersinir davranış sergiler. Elastik Modülü : Elastik şekil değişimine karşı direnç veya rijitlik. Örnek : Çeliğin elastisite modülü alüminyumun yaklaşık 3 katı kadardır(Eç=3.EAl.).Yani aynı yük altında Alüminyum çelik’ten 3 kat daha fazla uzar kiriş halinde çelik’ten daha fazla çöker. Mekanik Özelliklerin Kaynağı : Niceliksel olarak atomlar arası bağlardır. Niteliksel olarak açıklanamaz. Örnek.1 : Çelik ısıl işlem uygulanırsa mukavemeti ve sertliği 2-3 kat artar işte bu fark yalnızca atomlar arası bağa bağlanamaz.(İç yapı değişimin etkisi) Örnek.2 : Yapı çeliği oda sıcaklığında sünekliliği ~%35 iken 250°C’de süneklilik ~%1’e düşer. Örnek.3 :Yine bu çelik oda sıcaklığında ~%35’lik bir şekil değişimi sonunda kırılırken, uygun bir ısıl işlemle(su verme gibi) aynı koşullarda bu değer %1-2’ye düşer.Sertlik ve mukavemet ise 2-3 kat artar. GERİLME-ŞEKİL DEĞİŞTİRME BAĞINTILARI : BÜNYE DENKLEMLERİ Gerilme : Birim alana etkiyen kuvvet. Şekil Değiştirme Oranı : Birim boydaki değişim.(! % veya uzunluk olarak ) Basit Kayma : Boyutlar değişmediği yalnız açıların değiştiği kabul edilir. Kayma Şekil Değiştirmesi : Bu dik açılardaki değişmenin tanjantıdır. Teorik veya Kohezif Mukavemet : Bağ kuvvetlerinin kaymaya karşı gösterdiği dirençtir. Çekme Deneyinde : malzeme sabitidir. MALZEMELERİN FARKLI ELASTİK-PLASTİK DAVRANIŞLARI GEVREK-SÜNEK MALZEMELER Beton,Tuğla,Taş… Al ve Alaşımları,Cu ve Alaşımları… Koni-Çanak Şekli Kırılma Termoplastikler,sünek davranış gösterirler.Bakalit gibi termoset plastikler uzay ağı polimerleri kovalent bağdan dolayı gevrek kırılırlar. Gevrek malzemeler elastik bölge sonunda aniden kırılırlar,plastik şekil değişimi yok denecek kadar azdır.Çok az enerji ile kırılırlar. Sünek malzemeler önemli ölçüde plastik şekil değiştirdikten sonra büzülerek kırılırlar. Lineer olmayan elastik davranış büyük ölçüde elastik şekil değiştirirler. E ve ε’ları yüksektir. [a].Yumuşak çelik,mukavemeti düşük, tokluğu büyüktür.Çarpma anında büyük enerji yuttuktan sonra kırılırlar.Bunun için karayollarındaki bariyerlerde kullanılabiliriler. [b]. Bu eğriye sahip malzemelerin özellikleri [a] ve[c] eğrisi arasındadır. [c].Mukavemet büyükü,tokluk küçüktür.Çarpma anında az enerji yutarak kırılırlar.Aşırı zorlanmaya maruz ve aşınmaya uğrayan parçaların üretiminde kullanılırlar. ELASİTİSİTE MODÜLÜNÜ ETKİLEYEN ETMENLER Sıcaklık : Sıcaklık arttıkça ,atomlar arası uzaklık artar ,bağ kuvvetleri eğrisinin yeni denge mesafesinde eğimi azalır,dolayısıyla E düşer. Kristal Doğrultuları : Atomların en sık dizili oldukları doğrultularda şekil değiştirme rijitliği dolayısıyla E en yüksektir. Örnek : [1 1 1] doğrultusunda atomlar en sık dizilidirler.(E=2,8.105 N/ mm2) [1... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.