abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 10 yılın matematik kısa skeç sık doğum dilme havacılık politikası içiliş mitolojik ögeler gurultu perese serpmek saygınlık cumhuriyet dönemi yapılan yenilikler ilkokul 3.sinif kafka dava geometri soruları hititlerin yaşadığı yerler pişman teknoloji nedir öldürülmek su depo fışkı dişlek bahçeler sps yaşadığımız fiili bozuk içme suyu arıtımı ted sperma ana hücresi ingilizce tiyatro ak pak fizik konuları ticari işletme 2007 oks stl 1929 ekonomik buhranı bira mayası makaslama yasama sorumsuzluğu iri iri tus başarı sırası ziya gökalp sosyolojik açıdan izmir genel yönetim tutturmak doğal zenginlik kaynakları analizler ehven ahmet hamdi tanpinar 6.sınıf matematik etnik sosyoloji jeotropizma ondalık sayılar yozgat tarım sektörü cumhuriyet tiyatro fırt fırt ha Hoca Ali, ha Ali Hoca solunum sisteminin sağlığı baskı grupları zümre toplantı tutanağı cezanne msn calma programı bağışlatma piyes nedir nanda bilimde sınıflandırma ingilizce muafiyet bükme alegorik eş anlamlı sözcükler destancı devlet memurlarının izin hakları fonsiyonlar savak kaplanmak analitik düzlem arkoloji beraber gazete nasıl hazırlanır faik isik dolaylı ve doğrudan vergi ham gaz sırasında beyin resmi türk traktör staj kadınca biyoloji bilimindeki gelişmelerin insanlığa katkıları yurt sevgisi ile ilgili yazı e commerce basit faiz sefiller roman özeti gazlarda genleşme abone etmek nesli tükenmiş elektrik motorları kaşarlı peygamberlerin görevleri


SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 56466 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1. SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ 1.1. Sivil Toplum Örgütleri ve Tanımı Sivil toplum, kamu bilincinin gelişebildiği, demokratik katılıma imkan veren ve iletişime açık bir alandır. Dayanışma içinde harekete geçmek ve iletişim kurmak için bir grup insana ihtiyaç vardır. İşte sivil toplumdan, sivil toplum kuruluşlarına geçiş de bu noktada gerçekleşir: Sivil toplum, örgütlü toplumdur. Dini kuruluşlardan spor ya da doğa klüplerine, hayır kuruluşlarından halk sağlığı kuruluşlarına, afet yardımından kültür kuruluşlarına kadar her çeşit gönüllü kuruluş, dünyanın her yerinde tarih boyunca toplumdaki insanların ihtiyaçlarını karşılayarak önemli bir rol oynamışlardır. Bu tür kuruluşlar genellikle “sivil toplum” olarak bilinen devlet dışı kurumlar alanının önemli bir üyesidir. Birey ile devlet arsında yer alan bu koskoca toplumsal yaşam alanında ortak yarara ya da değişik toplum kesimleri yararına yönelik olarak etkinlik gösteren bu kuruluşlar, genellikle sivil toplum örgütleri veya kuruluşları olarak bilinirler.(STK: Sivil Toplum Kuruluşu) STK kavramını dar kalıplara sığdırmak mümkün değildir. STK’lar, sivil toplumla iç içe geçmiştir. Avrupa’da sivil toplum, çoğu kez NGO terimiyle birlikte düşünülmektedir. Sivil toplumun bir parçası olan bu kuruluşlar, vatandaşları ortak bir amaç için bir araya getiren çevre ve insan hakları örgütleri, tüketici dernekleri, yardım ve eğitim örgütleri gibi yapılardır. Türkiye’de, İngilizce’deki Non-Governmental Organization kavramının tam karşılığı yoktur. Geçmişte, cemiyetler, klüpler, daha yakın bir tarihte demokratik kitle örgütleri gibi sözcükler sivil alanda faaliyet gösteren bu yapıları tarif etmekte kullanılmıştır. Hatta, gönüllü olup olmadığı, üyelik aidatları, kamu yararı gözetmesi, vergi muafiyeti, vb. çeşitli kriterlere bakılarak kuruluşlar sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Ancak bugünkü en yaygın kullanım, Sivil Toplum Kuruluşları’dır. Türkiye’deki mevzuata göre, STK’lar, dernek veya vakıf statüsünde kurulup, kar amacı gütmemek kaydıyla faaliyet gösterebilirler. Mevzuatta, gönüllü örgütlere veya STK’lara doğrudan bir referans yoktur. Türkiye’de sivil toplum, siyasi partileri, vakıfları, dernekleri, sanayi ve ticaret odalarını, meslek örgütlerini, üniversiteleri, sendikaları, farklı platform ve yurttaş girişimlerini içine alır. İnsanların ortak bakış, çıkar, duyarlılık ve talep temelinde gönüllü olarak bir araya gelerek, devletin hukuki, idari, üretici ve kültürel organlarının dışındaki alanda meydana getirdikleri dernek vakıf, sivil girişim, platform, ilişki ağı vb.’ lerinden oluşan yapılara ve etkinliklere sivil toplum kuruluşları denir. 1.2. STK’ ların Özellikleri STK’ların en belirgin özellikleri, sadece kendi amaç ve değerlerine hizmet etmemeleri, hükümetlerden, kamu makamlarından ve siyasi partilerden bağımsız olmaları, ticari çıkar gözetmemeleri ve kar amacı gütmemeleri ve merkezi otorite ile vatandaş... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.