abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tornanın fener mili geniş zaman 23 nisan resimleri paraşütçü ipi çürük ali fuat paşa hem otla hem de etle beslenen hayvanlar eğitim bilimine giriş bayrak kırmızı renk bazların genel özellikleri kan gurupları oktay akbal terminal yönetimi olası durum muhzır kavaf işi muylu daima ara ornitorenk söz dizimi öss soruları matematik şark diken çizilme yapay madde doğal madde deniz dibinde balık atmosfer dibinde insan barometre çeşitleri kosova 0266 genleşme ve sıkıştırılabilirlik all 4 love hz muhammed, mucize eko sistem nedir güre müzakere fiyat farklılaştırılması basit makinalar test 6 basamaklı doğal sayılar sistemleşme türk eğitim sisteminin kurulması ağacın eğitimi göreli özel öğretimde seminer çok partili döneme geçiş denemeleri vatan sevgisi bazı ilk gazete tohumluk ertelemek kopartılma hicri takvim isabet robotlar hakkında bilgi dogadaki ekosistemler hayatın başlangıcı ile ilgili görüşler tadat 16 oyun erdoğan birbirine düşmek omurga turk haritacıları dogal afet atatürk düşünme turistik yerlerimiz ahu gibi mukaffa fon kaynak ve kullanım tablosu 19 mayis photoshop trafik ve ilkyardım kopyalamak akslar inşa freze kısımları lezzetsiz mechanical öz gecmiş hazırlama sorumluluk dünyadaki ünlü dağlar 2 bilinmeyenli denklemler ile ilgili örnekler ezelî bağ çubuğu çizelge 286 biyolojik ıslah nedir karizma eğlendirme anketör akımlar endüstri mühendislik prosestat toplantı tevil keyifsiz neoklasizm planet dişliler savrulma matematik ve astronomi sinemacı göstermeye bağlı anlatım


BÖBREK FONKSİYONLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Acrobat Reader Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 57392 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BÖBREK FONKSİYONLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ 1- Glomerüler filtrasyon 2- Tübüler reabsorbsiyon → İdrar oluşumu 3- Tübüler sekresyon Böbrek Fonksiyonlarını Değerlendirmede İncelenecekler: 1- Glomerüler filtrasyon GFR: Glomerüler filtrasyon hızı 2- Böbrek kan akımı (BKA) Kardiak output’un ¼’ü → böbreklere gider Böbreklerden 1 dk’da 1200 ml kan geçişi (akımı) demektir. 3- Tübüler fonksiyon • Tübüllerden salgılanan maddelerin ölçümü • Konsantrasyon testleri • İdrarda Na+, K+, itrahı • İdrarda β2 mikroglobulin tayini Böbrek Bütünlüğünü Gösteren Testler ise: 1- Proteinüri 2- Mikroalbuminüri 3- Hematüri - Hemoglobinüri, myoglobinüri 4- Rutin idrar analizi 5- Sitodiagnostik idrar analizi TESTLER I-KLERENS TESTLERİ Klerens: Birim zamanda, idrarla belirli miktarda maddeden temizlenen plazma hacmidir. Birimi : (ml/dk) Bir maddenin klerensi şunlara bağlıdır: • Plazma konsantrasyonu • İdrarla itrah hızı (GFR ve renal plazma akımına bağlı) Örnek: A maddesinin kan konsantrasyonu= 10 mg/dl A maddesinin 1 saatte idrarla itrah= 900 mg 1 dk’daki itrah hızı → 900/60= 15 mg/dk →kandan itrah hızı: 10 mg 100 ml → 150 ml/dk kan hacmi 15mg x Bir dk’da A maddesinden temizlenen kan hacmidir. Klerens formülü: C (ml/dk) = U/P x V U: İdrardaki madde konsantrasyonu ( mg/dl) P: Plazmadaki madde konsantrasyonu ( mg/dl) V: 1 dk’lık idrar hacmi (ml/dk) Klerens Tayininde Kullanılacak Madde: 1- Tamamen ve kolayca süzülebilmeli 2- Reabsorbsiyona ve sekresyona uğramamalı 3- [Plazma konsantrasyonu] sabit olmalı 4- Ölçüm yöntemi basit ve güvenilir olmalı Klerens ~ GFR değerini verir. 1-İnülin Klerensi: İnülin: polifruktoz şeker İnülin klerensi → GFR’ye çok yakın Avantajı: Tamamen süzülür, reabsorbsiyona ve sekresyona uğramaz. Dezavantajı: Egzojen madde, I.V. yoldan verilir. Kullanımı: Referans sınır belirlenmesinde. (Referans yöntem) 2- (125I) İsothalamate klerensi: GFR ve inülin klerensine çok yakın sonuç verir. Uygulanımı daha kolay 3- Kreatinin Klerensi (Kr.C) GFR değerlendirilmesinde en sık kullanılan test [Kreatinin] pek değişmez Kreatinin tamamen süzülür. Ama tübüler sekresyon (+) + Normal kişilerde, KrC ile saptanan GFR gerçek değerinden %15 ↑ bulunur. + Proteinüride → Kreatinin sekresyonu ↑ GFR değerleri ~ %100’e kadar yalancı yüksek bulunabilir. + GFR ↓ ça (10ml/dk’ya yaklaştıkça) KrC ile GFR değerlendirilmesine güvenilmez. + Plazma kreatinin düzeyi çok yüksekse tubuler sekresyona uğrar. Kreatinin Klerensi Yöntemi: 24, 4, 2 saatlik. 1. Aç 2. Sabah 800’deki idrar tuvalete yapılır. Sonrakiler toplanır 3. 2-3 bardak su (diürez için) 4. Saat 1000’da mesane boşalttırılır. 5. İdrar toplanırken herhangi bir zamanda kan alınır. 6. idrar hacmi ölçülür. Total hacim/120 dk= V ml/dk. 7. İdrar+kanda → kreatinin miktar belirtimi (P ve U) 8. GFR ~ KrKlerensi = U/P x V 24 s. Testin dezavantajı: • Şişe bitince toplamayı kesme •... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.