abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bitiş park destanların ortaya çıktığı dönem derişik 4. sınıf türkçe kitabı türk masalları odev alışılma mültefit yamaklık etmek fason üretim uzaktan kumandalı araba geometrik toplamı asitler,bazlar,tuzlar çevre kirlilik resimleri wbc osmanlı devleti ıslahatları halat çekme mehmetçik barış yalın tümce isinin yayılma yolları fiziko kimya adnan ötüken bankaların tarihcesi pahalı milletvekili şeçimi biogaz besinlerin yararları endomik bitki 20.yüzyıl nankörlük manzum hikaye doğal sayılarla ilgili sorular paralel ve meridyenler arşimet kanunu gezdirmek kimya dönem ödevleri etli canlı işlem soru tasni atol batı trakya kökçü anaokulu proje atatürk ve tarih kurumu haziran pasta avcılar mikro ekonomi nedir otomobil tarihi sendika kurumsal girişimcilik canlı ve cansız kavramı başkalaşım nedir parazitsiz koşucu küresel ekonomi ateşlenme serveti fünun emniyetli rıhtım aldırtma alice harikalar kambur kambur köpürtme şabanlık 6. sınıf kümeler yatkınlık yiyip bitirmek ikinci dereceden denklem sistemleri ege bölgesinde tarım çokuluslu şirketler ne hacet yavaştan almak askeri lise ingilizcede filler pamuklu sıçrama açkı indirgeme ipek yolu nedir karın zarı ağırlık grafiği bir bilim olarak biyoloji matematik soru rozet süslü püslü şekilci okulun amaçları birleşmiş milletler ticaret ve kalkınma konferansı üstünden (şu kadar zaman) geçmek kırsal kesimde aile planlaması rusya federasyonunun asya kesimindeki özerk cumhuriyetler aşk limon asidi pog itmam etmek ayarlamak kimya işletme stajı


AİDS


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 7038 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

A I D S (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) Son yıllarda dünyada hızla yayılan virüs kökenli ve ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır. 1980’lerin başında bir yaz günü, basın önce merak uyandırıcı, değişik bir konu gibi görünen bir haberi duyurunca, bütün dünyada bomba etkisi yarattı. Haber Amerika Birleşik Devletlerinde ilginç bir biçimde yalnız erkek eşcinsellerde görülen garip ve yeni bir hastalıkla ilgiliydi. O günlerde bu haberin bütün dünyada toplum sağlığını tehdit eden bir salgına dönüşeceğini düşünebilmek güçtü. AIDS kısa sürede korku salmaya başladı. Virüsün kan ve sperma yanında, tükürük ve gözyaşında da bulunduğunun kanıtlanması, hastalığın yalnız cinsel ilişkiyle bulaşmadığını kanıtladı. Ayrıca birçok ahlaki,hukuksal ve siyasal sorunu gündeme getirdi. Hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla hastaların karantinaya alınması, bulaşma tehlikesi yüksek grupların kitle halinde denetimde tutulması, virüs taşıyıcıların işten çıkarılması veya askerden ihraç edilmesi gibi öneriler tartışıldı. Bazı tıp ve sağlık personelinin AIDS’li hastaların kan ve salgılarıyla ilgili işlem gerektiğinde yardımdan kaçındığı görüldü. Bu öneriler ve olaylar toplumda paniğin daha da artmasına ve hastaların zor durumda kalmasına neden oldu. Bütün bu gelişmelerden sonra AIDS hastalığı ile ilgili yapılan çalışmalar daha düzenli ve insan haklarına uygun şekilde devam ettirilmeye çalışıldı. Özellikle Afrika’da yaygın olduğu anlaşılan AIDS’in ne olduğu, nasıl bulaşıp bulaşmadığını, tanı ve tedavisini ve son olarak da AIDS hakkında gösterilen faaliyetlerin neler olduğunu inceleyelim. Konumuzu 6 başlık altında toplarsak; • AIDS nedir? AIDS İngilizce’de ‘’Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’’ anlamına gelen ‘’Acquired Immune Defidency Syndrome’’ sözcüklerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir sözcüktür. AIDS, virüs yoluyla bulaşan bir hastalıklar bütünüdür. Bireye HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) bulaşması sonucunda vücudun savunma gücü zayıflar ve birey bazı mikrop ve hastalıklara, sağlıklı kişilerden daha duyarlı hale gelir. Lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride uçuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük, cinsel organda uzun süre iyileşmeyen yaralar, tüberküloz gibi belirtiler ortaya çıkar. Zatürre, bağırsak enfeksiyonları, Kaposi Sarkomu gibi birden fazla hastalık ve kanserlerin ortaya çıkması ile AIDS tablosu oluşur ve günümüzde hastalık ölümle sonuçlanır. • Dünya’da ve Türkiyede AIDS. DÜNYADA HIV/AIDS DSÖ, (Dünya Sağlık Örgütü) Aralık 2000 verilerine göre dünyada 36.1 milyon HIV ile infekte kişi olduğunu ve hastalığın başından beri 21.8 milyon kişinin hayatını bu hastalıktan kaybettiğini bildirmektedir. Aralık 2000 rakamlarına göre dünyada; HIV/AIDS ile yaşayan : Total : 36.1 milyon Erişkin : 15-49 yaş: 34.7 milyon Kadın: 16.4 milyon 15 yaş altı: 1.4 milyon 2000 yılı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.