abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders oduncul sürahi tezene temsilci monte kristo kontu süit içi içine sığmamak 10 sınıf meslek teknolojisi işinden olmak yönetmen basın sorunları gliserin prosesi jeotermal kaynak niçin tarih öğreniyoruz dondurma nakli millet vekili saydam olmayan maddeler temayül halk özgürlük kanunu bitkisel ürünler anı hakkında bilgi restoran katı cisimlerin hacimleri ile ilgili sorular dakik mimarlık raporu din test atatürk ilkeleri öncesi mutajen özel ad dönem ödevleri hurdacılık karacam 1980 sonrası kitler yararlı hayvanlar dar görüşlü çarpı gen mühendisliği asya kandil sosyolojik calismalar fanti şablon ile tabak aitler bazlar tuzlar ılgım aldanma türkçe kitabı ilkokul birinci sınıf eğitsel oyun birinci kalkınma süthane bayrampaşa anadolu lisesi deneme özeti serinletme 7. sınıf test soruları trafo ar-ge telâşe tertipçi müeyyide iran islam devrimi didik didik general elektrik yabancılık bara makinası çakal eriği çiçek neden yeşildir bu kadar türk dış politikasında temel ilkeler iyon değiştirici reçineler 10 kasım şiir koni Mesih süs bitkileri yetiştiriciliği test test test bir araştırma yaparken mikado müzik çalgıları ele geçmek atolye stajı güzel sanatın gelişimi coğrafi keşiflerin sebebi veri toplama temel ilkeler dış alımcı revolver pilotaj isletme staj antitez e-para zum hileli celseyi tatil etmek türk bayrağının özellikleri ksilofon deveci inglizce mektup iki kulak bir dil için hars eskimol gibisi okul deneyimi raporları


AIDS VE KBB


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 72331 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AIDS ve KBB Kazanılmış bağışıklık yetmezlik sendromu anlamına gelen AIDS’de çok geniş spektrumlu immünolojik anomaliler ortaya çıkmaktadır.Bu immünolojik yetmezliğin nedeni, insan bağışıklık yetmezlik virüsünün ( HIV ), immün sistem hücrelerini infekte etmesi ve bu hücrelerde oluşturduğu patolojiye bağlıdır.HIV infeksiyonu ağır bir immünsüpresyona neden olur.Bu immünsüpresyon sonucunda bir çok fırsatçı infeksiyon ve neoplazm gelişir.AIDS, HIV infeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan klinik tabloların en ağırıdır. HIV infeksiyonunu esas olarak üç dönemde incelemek mümkündür.Bunlar akut faz, asemptomatik faz ve AIDS’in geliştiği semptomatik faz olarak adlandırılır. Akut faz: İnfeksiyonu izleyen ilk bir kaç günde lenf nodlarındaki aktive lenfositlerde hızlı bir virüs çoğalması olur.Bu çoğalma bazı hastalarda grip benzeri bir tablonun yaşanmasına ve lenfadenopatiye neden olabilir.Hastalığın bu aşamasında kanın mililitresinde en çok 5000 infeksiyöz partikül ya da 10.000.000 viral RNA molekülü bulunur.Akut faz sırasında CD4+ hücre sayısında düşme olur. Akut faz döneminde: -ateş -kırgınlık -farenjit -LAP -başağrısı -artralji -diyare -makülopapüler döküntüler -meningoensefalit gözlenir. Asemptomatik faz:İnfeksiyondan sonra 3. ve 4. aylarda zaman zaman küçük yükselmelerle seyreden bir viremi vardır.Asemptomatik fazda yüksek düzeyde viremisi bulunanlarda hastalığın seyride daha hızlı olmaktadır.Bu fazda CD4+ hücre sayısı sabit bir hızda düşmektedir. Bu dönemde: -yorgunluk -hafif kilo kaybı -jeneralize LAP -kandidiazis -oral lökoplaki -zona zoster gözlenir. Semptomatik faz ve AIDS: İnfekte bireyin AIDS semptomlarını geliştirdiği, hastalığın son dönemidir.Virüs sayısı artarken CD4+ hücre sayısı 200ml’nin altına düşer.Virüs replikasyonundaki artışa paralel olarak lenfoid hücre ölümü ve lenfoid doku yapısında tahribat gelişir. Bu dönemde: -jeneralize LAP -oral lezyonlar(pamukçuk,lökoplaki,aftöz ülserler) -zona -trombositopeni -molluscum contagiosum -bazal cell ca -latent tüberkülozun reaktivasyonu gözlenir. Özellikle AIDS’de CD4+ lenfositlerinde karakteristik olarak bir azalma göze çarpmaktadır.Periferal kanda CD4+ T lenfosit (Th:yardımcı lenfosit)sayısı 200 ml.nin altına indiğinde ciddi fırsatçı enfeksiyonlar ve malignensiler ortaya çıkmaktadır.Yardımcı T lenfositlerin en önemli fonksiyonu özellikle hücresel immün cevabın orkestrasyonudur. Sitotoksik T lenfositlerin, makrofajların ve doğal öldürücü hücrelerin (NK) akti... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.