abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders plazmoliz ve deplazmoliz hacılar tırpan yöneylem söz çıkmak eleştirici pişmaniye çukur açmak treasure island canlıların temel bileşenleri beşiktaş tam sayilar çizmeci göbek bağı uluslararasi isletmecilik biyoteknoloji ve moleküler biyoloji alanındaki gelişmeler ve modern tıp alanına etkileri sefahat çemberin alanı uluslararası sermaye hareketleri 2000 den itibaren ön yazı doğrudan anlatım nedir türk büyükleri yemen ah yemen hikayede ses olayları kılma istical fen bilgisi sürtünme yapma dil cıda gramer notları lütfetme taun detant teşri dil kavgası tek hücreliler 10. sınıf edebiyat zedelenmek güçler ayrılığı ilkesi seramik ve empresyonizm adalet teşkilatı harita ve kadastro intak tarihte ilk para sistemli people determinant programı fındıklık sütun e-marketing pozitif ve negatif kavramlar almanyada sayılar nasıl gri dökme demir sıçan yolu bilimsel çalışma yöntemleri dünya deprem haritası ispanya turizm ana kubbe fırsattan istifade etmek güdül bitki ve hayvan genel özellikleri atatürkün yenilikleri paramesyum övünç özel eğitimde aile eğitimi ve rehberliği di elektrik milletvekiller görevleri iletken françois millet fizik dönem ödevi konuları madenler ve teknoloji dipçik ondalık ikici x ışını örülüş 19. yüzyılda osmanlı devletinin sosyal hayatı onaylı köfte göktürk anıtları su yosunu yatar koltuk emperyalizm nedir ortak yaşadığımız alanlar kumanda sistemleri yüreğinin götürdüğü yere git eskiden kullanılan sayılar dorian gray harabat trigonometri tarihi termit kaynağı Araplık sakıp sabancı penguenler menfaat prefrontal korteks have veda fırıncı


RADOAKTİVİTE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 7341 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

RADYOAKTİVİTENİN TANIMI Bazı elementlerin kendiliğinden ışın ve enerji salmasıdır. Bu tanımı daha da açacak olursak,şöyle diyebiliriz:Uzayda enerjini belirli bir kaynakta tanecik ya da tanecik demetleri biçiminde yayılarak iletimi. Işınım sözcüğü yalnız enerjinin yayılımını ve iletimini değil,enerjinin kendisini de kapsar. Röntgen ışınları elektromanyetik ışınım adıyla bilinen genel türde bir ışınımdır;röntgen ışınlarının yanısıra elektromanyetik ışınım gamma ışınımlarını,morötesi ışınları,görünür ışığı,kızılötesi ışınları,mikrodalgaları ve radyo dalgalarını da kapsar. Elektromanyetik ışınım başka bir türüyle yüksek hızla hareket eden tanecikler biçiminde ışınım arasındaki ayrım her zaman kesin değildir;bir elektromanyetik dalga tanecikmiş gibi,tanecik ya da tanecik demetleri de elektromanyetik dalgaymış gibi hareket edebilir. Atomu iyona dönüştüren ışınmaya ise iyonlaşmış ışınım adı verilir;atom,proton ve nötronlardan oluşan bir çekirdekle,çekirdeğin çevresinde dönen bir ya da birkaç elektrondan oluşur;iyonlaşmış ışınım olan atom,elektron yiyerek iyona dönüşür. İyonlaşmaya ışınım ise,morötesi o,ışınları,görünür ışığı ve radyo dalgalarını kapsar. İyonlaşmış ışınımın başlıca iki türü vardır: 1-)Elektromanyetik ışınım (Röntgen ışınları ve gamma ışınları.) 2-)Tanecik ışınımı (Alfa parçacıkları,beta parçacıkları,nötronlar ve kozmik ışınlar.) 1-)ELEKTROMANYETİK IŞINIM: a-)Röntgen ışınları:Işığa benzeyen fakat gözle görülmeyen, oldukça delici özellikli bir radyasyon. Röntgen ışınlarına X ışını da denir. Sebebi;bu ışınları keşfeden ve ışınların özelliklerini tam bulamayan Wilhelm Conrad Rontgen “bilinmeyen” manasında kullanmıştır. Röntgen ışınlarının meydana gelişi ise : Röntgen ışını meydana gelirken,katottan çıkıp süratle hareket eden elektron katodun tam karşısındaki maden levhanın atomlarına vurunca, iç yörüngelerde dönmekte olan bir elektronu atomdan dışarı atar. Bu elektronun boş kalan yerine dış yörüngeden bir elektron atlar. Elektronlar bir yörüngeden diğerine geçerken enerji enerji seviyeleri değiştiği için radyasyon yayarlar. Bu radyasyonların frekansları,frekans spektrumunda belli bir bölgedir. Meydana gelen bu radyasyonlar röntgen ışınıdır. Göze görünen ultraviyole ışınlar, atomun dış yörüngesinde bulunan elektronlar tarafından; röntgen ışınları ise iç yörüngelerde bulunan elektronlar tarafından meydana gelir. Röntgen ışınları en çok tıpta kullanılır. Arkeologlar da röntgen ışınlarından yararlanır. Röntgen ışınları ile çalışan mikroskoplar da vardır. Bileşiklerin kimyasal analizleri yapılabilir. Askeri maksatla,balistik füzelerin elektronik kumanda ve parçalayıcı maddesini tahrip etmede de X ışınlarından faydalanılır. b-)Gamma Işınları ( ):Kısa dalga boylu elektromanyetik radyasyonlardır. Alfa veya beta ışıması yapan çekirdek uyarılmış hale g... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.