abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ağır sıklet atletizm disk atma biniş uzunluk ölçüm nasıl yapılır empresyonizm şişlik aşna tahtaravalli kurt kanunu kemal tahir arzulu islam şiirsel köroğlu destanı besin çeşitliliği antibiyotik biyolojı enerji konumu past continuous tense göbel ağ katmanı küçük ağa ankarada tacir olma şartları çivi gibi özden tenasüp yetişen ürünler kavşak diyaletik felsefe yönetim pazarlama manzum hikaye nedir ekonomi politikası ana vatan ar-ge tanımı model dış yüz kısa hikayeler brix dpy sınavı hazır beyannameler hakkında otodidakt kaşe petrol sanayi demir yolu ulaşımı gazi ve fikriye materyal geliştirme birleşik zaman muhasebe ödevi ergenlik dönemi ile ilgili kitap özeti hoş tutmak duygulanma gece gündüz nasıl oluşur basit elektrik devresi nazikçe cocuk ve ataturk getirim şey advertisements arşivcilik nikel zenginleştirme arkegon şafak Süheyl yiyip bitirmek kadro hareketi tastikname örneği kaynak yapma teknikleri rehberlik pastörize süt ekolojik sistemin özellikleri atatürkün verdiği haklar spt deneyi seyirme deli olmak sigaranın zararları ile ilgili sözler karaman biyolojik gelişme sokulma dik silindir nedir nuri iyem soğanlı btb 15 gestalt asma bahçe romans din birliği çivit rengi bahçıvanlı ulvi cemal erkin saglık bilgisi aktüalizm şehir isim efsaneleri alşimi dikilmek meslek felsefesi gurur kral yolu tek yumurta ikizleri yönetim bilimine genel bakış noktainazar


ATATÜRKÜN MUSIKİ ANLAYIŞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 73584 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRKÜN MUSIKİ ANLAYIŞI Efendiler!. Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta reisicumhur olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim... Bu, ATATÜRKün sanata ve sanatkâra karşı büyük sevgisini gösteren sözlerinden biridir. Büyük ATATÜRKün sanatı ve sanatkârı onurlandıran daha pek çok sözleri vardır. Sanatkâr toplum içinde, uzun çaba ve çalışmalar vermekte, alnında ışıklı sevinci ilk hisseden insandır. Bir millet sanatdan ve sanatkârdan yoksunsa, tam bir hayata mâlik olamaz. Büyük ATATÜRK, milli kültürün önemli bir parçası olan sanata çok değer verilmesi gerektiğini bildiği için, sanatkârı temelli teşvik ve takdir etmiştir. Türk milletinin yücelmesinde, başlıca hareket unsuru olan milli kültür ve sanatın gelişmesi ATATÜRKün başlıca isteğiydi. ATATÜRK bu konudaki çeşitli konuşmalarında, hep Türk milletinin ve dolayısıyla Türk sanatının, milletin hayatındaki önemine işaret etmiş, Türk sanatının ileri hamlelerle, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması gerektiğini vurgulamıştır. ATATÜRK, Türk milletinin varlığına yönelik bütün değişikliklerin milli ve medenî temellere dayanmasını istiyordu. Sanatta ve kültürde köklü bir geçmişe sahip olan Türk milletinin lâyık olduğu seviyeye ulaşması, onun temel emeli ve ideali olmuştur. ATATÜRK, milletin hayatında gerçekleştirilmesi gereken bütün değişikliklerin zorlama ile olmayacağını, alıştırıcı ve inandırıcı bir tutumla oluşturulması gerektiğine inandığı için, özellikle Türk musıkisinde bu sistemin uygulanmasını gerekli görmüştür. ATATÜRKün emirleriyle kurulan Cumhurbaşkanlığı orkestrasının bir konserinden sonra, ATATÜRK şöyle söylemiştir: Halkın da musıki ihtiyacını düşünmek gerekir. Halkın musıki zevkinin gelişmesi için bu musıkiye (batı musıkisine) alışması ve bu musıkiden hoşlanması için, köklü bir musıki eğitimine ihtiyaç vardır. Nitekim, Devlet konservatuarının temeli olan musıki muallim mektebinin (1925) büyük ATATÜRKün bu işareti üzerine gerçekleştirilmiştir. Musıki muallim mekteplerinin amacı sanatçıdan çok orta öğretim için öğretmen yetiştirmekti. İkinci adım, bir milli musıki ve temsil akademisinin kurulmasıydı. ATATÜRK, musıkinin sadece nazarî (didaktik) bir uğraşı olarak değil, pratik ve uygulayıcı bir sistemle geliştirilmesini vurgulamış oluyordu. Kurulan musıki muallim mektebinin sanatkârdan çok, öğretmen yetiştirmek amacına yönelik olması, genç öğretmenler mârifetiyle, memleket sathında bir musıki eğitiminin gerçekleştirilmesini sağlamaktı. Büyük ATATÜRK: Yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihî bir niteliğinin de, güzel sanatları sevmek ve bu sahada yükselmek olduğunu söylerken, Türk milletinin yüksek karakterine ve çalışkanlığına, milli birlik ve parlak zekâsına bilgiye bağlılığına ve yürek bütünlüğüne güvenini belirtiyor, milletin bu niteliğini her çeşit vasıta ve tedbirlerle besleyerek geliştirilme... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.