abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yurt sevgisi ile ilgili deyimler marksizim el kitabı inik deniz komak biyolojik mücadele steril kara bulut ruhsatlı termal analiz seramik bakım staj sevgili doktor şekerli amme davası açlık romanın özeti çiçek evi fiilî parmaksız salih encümen ekonomik sistem sıvıların iletkenliği doğru denklem ve grafikleri çöplerin geri rumi yılı miladi yıla çevirme abd ile türkiye arasındaki giriş ve çıkışlar asitlerin adı yenilenebilir güneş enerjisi iman atatürkün hayatı ingilizce büyütmek karagöz ve hacivat tevazu ikirciklik görüşme tekniği örnek mum ampul yarı geçirgen elektirik tanımı orhan pamuk yeni hayat sırt sırta divizörler aynaların kullanım alanı hukuken advantages of good education yer altından notlar nalân italya tarihi tadat goya, ressam 1 neden asal sayı değildir nasıl vakumlu pres seramik çipura üretimi edimli bagırsaklar benekli ısı kazancı kısa piyesler kuzu kapısı cause&effect essay halterciler maske nedir süpürülme türk ordusu mutluluk yağmurları any yazı süslenmek telefon pazarlama cumhuriyet döneminde yapılan yenilikler eski sayı sistemleri atom bombası hidrojen bombası nükleer ve radyasyon ne demektır acımak kitabı dalış çukurluk insan ne ile yasar paradi kuytu çatalhöyük bilim küp doga ile ilgili siirler para pul kök hücre teknolojisi matkap tezgahları adıllar demode lise kayıtları üç turunçlar netcad benimsenmek behavior in groups doktrin enlemler ve boylamlar kitap alyuvar katı söz taayyün kanuni esasiye köprü özeti ılgaz dağı milli parkı ingilizce çeviri


SİMETRİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 73712 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİMETRİ a. Bir noktaya göre simetri A noktasının B noktasına göre simetriği C noktasıdır. B orta noktadır. • A(a, b) noktasının orijine göre simetriği A(–a, –b) noktası olur. b. Bir doğruya göre simetri A noktasının d doğrusuna göre simetriği B noktası ise d doğrusu A ile B nin orta noktasından geçer ve [AB] ye diktir. • Düzlemde farklı iki noktaya uzaklıkları eşit noktalar kümesine orta dikme doğrusu denir. • A ve B noktalarının orta dikme doğrusu [AB] nin ortasından geçer ve [AB] ye diktir. • y = x ve y = –x doğrularına göre simetri Bir P(a,b) noktasının y = x doğrusuna göre simetriği alınırken koordinatları yer değişir. Simetri noktası P(b,a) olur. y = –x doğrusuna göre simetride ise koordinatlar hem yer hem de işaret değişirler. P(–b,–a) olur. c. Bir doğrunun bir noktaya göre simetriği d1 doğrusunun B noktasına göre simetriği d2 doğrusu ise d1 // d2 ve |BD| = |BE|, |AB| = |BC| dir. Öyle ise d2 doğrusunu bulmak için d1 doğrusu üzerindeki herhangi bir noktanın B noktasına göre simetriği olan noktadan geçen ve d1 doğrusuna paralel olan doğrunun denklemini bulmak gerekir. d. Bir doğrunun bir doğruya göre simetriği d1 doğrusunun x eksenine göre simetriği olan d2 doğrusu şekildeki gibidir. d1 ve d2 doğrularının y eksenini kestikleri noktalar x eksenine göre birbirinin simetriğidirler. şekilde d1 ve d2 doğruları y eksenine göre birbirinin simetriği durumundadırlar. y = x doğrusuna göre d1 doğrusunun simetriği olan d2 doğrusu şekildeki gibidir. d1 doğrusunun x eksenini kestiği noktanın y = x doğrusuna göre simetriği d2 doğrusunun y eksenini kestiği noktadır. ÖSS’DE ÇIKMIŞ SORULAR 1. Dik koordinat düzleminde, A(– 5, 12) noktasının orijine göre simetriği A (x, y) noktası olduğuna göre, A ile A arasındaki uzaklık kaç birimdir? A) 13 B) 26 C) 35 D) 45 E) 54 (2003 - ÖSS) ÇÖZÜM A(– 5, 12) noktasının orijine göre simetriği A(5, – 12) dir. A noktasının O noktasına uzaklığı, A noktasınında orijine uzaklığı 13 birim olacağından, |AA| = 2 . 13 = 26 birim bulunur. Cevap B 2. A(- 2, 3) noktasının y = - x doğrusuna göre simetriği B ise, B noktasının y = - 2 doğrusuna göre simetriği olan C noktasının koordinatları nedir? A) (4, -3) B) (4, -1) C) (-2, 1) D) (-10, 2) E) (-3, -6) (1981 - ÖSS) ÇÖZÜM A(x, y) noktasının, x eksenine göre simetriği (x, -y) y eksenine (-x, -y) orjine (-x, -y) y = x doğrusuna (y, x) y = -x doğrusuna (-y, -x) x = a doğrusuna (2a-x, y) y = b doğrusuna (x, 2b-y) B(a, b) noktasına (2a-x, 2b-y) olarak bulunur. A(–2, 3) noktasının y = –x doğrusuna göre simetriği B(–3,2) noktasıdır. B(–3, 2) noktasının y = –2 doğrusuna göre simetriği ise, C[–3, 2(–2) – 2]=C(–3, –6) noktasıdır. Cevap E 3. Yukarıdaki şekilde, A(1, 0) ve B(– 3, – 4) noktalarından geçen d1 doğrusu, bu doğrunun... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.