abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tünel müft lâborant arayı arayı pratisyen hareket sistemi tane boyut analizi dondurulmuş maden sanati hollanda tarihsel giysileri bilgisayar mühendisliği staj defteri türk dili metin inceleme zembil iş bölümü tübitak zorbalık etmek kurbağaların gelişimi köyün kamburu el bende! atasözleri ve hikayeleri abbasilerde türkler tiyatrocu anafor iman etmek eps yardım kurumları sınır açı yardımlaşma getirilme elektronik iş aspirin yapımı keman atatürkün sanatla ilgili sözleri meslek lisesi moda bağrış mol kavramı tetikçi sildirme modern taşıma hz.musa trafık kazaları satmak demagoji ağırlıklı eski ölçü birimleri sargılama kan yarış paça günü bisiklet çeşitleri duygulanmak içirilme ispanyolca galenit doğal zenginlikler 1996 öys soruları doğrunun analitiği küçük sait paşa hatira sıvı sabun afganistan iklim ozellikleri ıngılızce ıstıklal marsı bölme paneller sıkıştırmak meriyet oldu düdük gibi atatürk piyesleri soğuk şekillendirme randevu almak maastrıcht krıterlerı kaydırak basit harmonik hareket sürtünme kaynağı su değirmeni osman hamdi beyin resmi temas bindi ölümsüz ece yeni düzen ayrımlama tel dolap efqm serpantin kurban kesmek kurtuluş savaşı özet çıldırma pide gibi islam öncesi açlık romanı paket taşı analitik geometri tarihçesi bir pazarda sadece iki takvim problemi bedel tutmak firma analizi dernekler kanunu yönelik güneşin zararları


SİMETRİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 73712 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİMETRİ a. Bir noktaya göre simetri A noktasının B noktasına göre simetriği C noktasıdır. B orta noktadır. • A(a, b) noktasının orijine göre simetriği A(–a, –b) noktası olur. b. Bir doğruya göre simetri A noktasının d doğrusuna göre simetriği B noktası ise d doğrusu A ile B nin orta noktasından geçer ve [AB] ye diktir. • Düzlemde farklı iki noktaya uzaklıkları eşit noktalar kümesine orta dikme doğrusu denir. • A ve B noktalarının orta dikme doğrusu [AB] nin ortasından geçer ve [AB] ye diktir. • y = x ve y = –x doğrularına göre simetri Bir P(a,b) noktasının y = x doğrusuna göre simetriği alınırken koordinatları yer değişir. Simetri noktası P(b,a) olur. y = –x doğrusuna göre simetride ise koordinatlar hem yer hem de işaret değişirler. P(–b,–a) olur. c. Bir doğrunun bir noktaya göre simetriği d1 doğrusunun B noktasına göre simetriği d2 doğrusu ise d1 // d2 ve |BD| = |BE|, |AB| = |BC| dir. Öyle ise d2 doğrusunu bulmak için d1 doğrusu üzerindeki herhangi bir noktanın B noktasına göre simetriği olan noktadan geçen ve d1 doğrusuna paralel olan doğrunun denklemini bulmak gerekir. d. Bir doğrunun bir doğruya göre simetriği d1 doğrusunun x eksenine göre simetriği olan d2 doğrusu şekildeki gibidir. d1 ve d2 doğrularının y eksenini kestikleri noktalar x eksenine göre birbirinin simetriğidirler. şekilde d1 ve d2 doğruları y eksenine göre birbirinin simetriği durumundadırlar. y = x doğrusuna göre d1 doğrusunun simetriği olan d2 doğrusu şekildeki gibidir. d1 doğrusunun x eksenini kestiği noktanın y = x doğrusuna göre simetriği d2 doğrusunun y eksenini kestiği noktadır. ÖSS’DE ÇIKMIŞ SORULAR 1. Dik koordinat düzleminde, A(– 5, 12) noktasının orijine göre simetriği A (x, y) noktası olduğuna göre, A ile A arasındaki uzaklık kaç birimdir? A) 13 B) 26 C) 35 D) 45 E) 54 (2003 - ÖSS) ÇÖZÜM A(– 5, 12) noktasının orijine göre simetriği A(5, – 12) dir. A noktasının O noktasına uzaklığı, A noktasınında orijine uzaklığı 13 birim olacağından, |AA| = 2 . 13 = 26 birim bulunur. Cevap B 2. A(- 2, 3) noktasının y = - x doğrusuna göre simetriği B ise, B noktasının y = - 2 doğrusuna göre simetriği olan C noktasının koordinatları nedir? A) (4, -3) B) (4, -1) C) (-2, 1) D) (-10, 2) E) (-3, -6) (1981 - ÖSS) ÇÖZÜM A(x, y) noktasının, x eksenine göre simetriği (x, -y) y eksenine (-x, -y) orjine (-x, -y) y = x doğrusuna (y, x) y = -x doğrusuna (-y, -x) x = a doğrusuna (2a-x, y) y = b doğrusuna (x, 2b-y) B(a, b) noktasına (2a-x, 2b-y) olarak bulunur. A(–2, 3) noktasının y = –x doğrusuna göre simetriği B(–3,2) noktasıdır. B(–3, 2) noktasının y = –2 doğrusuna göre simetriği ise, C[–3, 2(–2) – 2]=C(–3, –6) noktasıdır. Cevap E 3. Yukarıdaki şekilde, A(1, 0) ve B(– 3, – 4) noktalarından geçen d1 doğrusu, bu doğrunun... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.