abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders içsel enerji türkiyenin güzellikleri avarelik farenjit modern türk tiyatrosu dışsal saklanma fen ödevleri tedaş lümen sanat eğitiminin toplumsal etkileri yönetim yapıları işgalci katılımcı iş iklimi gsm staj 3.sınıf sorular spor sakatlıkları pazarlama ve satıs elmas dilin işlevleri osmanlı devletinde bilim cephe açmak dizel işletme mekanizmaları isat orman ürünleri sektörü iflâs atatürkün sosyal insan heykeli yapmak arşınlama radyografik muayene aç karnına istanbul fethi resimleri ağaçlandırma hava bozmak bayatlama sahmeran nakkare pıd arı gibi ferahfeza trafik ve yayalar özleşme hassas ölçme aletleri inşaat boyaları delişmen fenomen erzurum kültürü atatürk ve müzik mütedeyyin matematik öğretiminde materyaller elektronik girişimcilik kaplan derisi can borcunu ödemek ayvaz kasap hep bir hesap kireçli varyak akredi eleştirel dinleme fisyon baki gazelleri muflonlu kimya öys soruları elmaslı piyes kuran hazım değiştirim öğretim teknikleri mekanize 44 celik kiris 1 fazlı transformatör isilik sökü otu radar sonar ultrason nedir kayrılmak kan neden kırmızıdır barut kim buldu özgürlükler psikasteni finite elements istemek arı çeşitleri mustafa çankaya topraklama dava görmek hareket hız cumhuriyetin kuruluşu koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman çelebi derler hidrodinamik yataklar katletme valfler 10.sınıf kimya ahşap globalleşme Rumca ingilizce günlük konuşma dil tfd olcme düşünüş selçuklularda spor


SİMETRİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 73712 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİMETRİ a. Bir noktaya göre simetri A noktasının B noktasına göre simetriği C noktasıdır. B orta noktadır. • A(a, b) noktasının orijine göre simetriği A(–a, –b) noktası olur. b. Bir doğruya göre simetri A noktasının d doğrusuna göre simetriği B noktası ise d doğrusu A ile B nin orta noktasından geçer ve [AB] ye diktir. • Düzlemde farklı iki noktaya uzaklıkları eşit noktalar kümesine orta dikme doğrusu denir. • A ve B noktalarının orta dikme doğrusu [AB] nin ortasından geçer ve [AB] ye diktir. • y = x ve y = –x doğrularına göre simetri Bir P(a,b) noktasının y = x doğrusuna göre simetriği alınırken koordinatları yer değişir. Simetri noktası P(b,a) olur. y = –x doğrusuna göre simetride ise koordinatlar hem yer hem de işaret değişirler. P(–b,–a) olur. c. Bir doğrunun bir noktaya göre simetriği d1 doğrusunun B noktasına göre simetriği d2 doğrusu ise d1 // d2 ve |BD| = |BE|, |AB| = |BC| dir. Öyle ise d2 doğrusunu bulmak için d1 doğrusu üzerindeki herhangi bir noktanın B noktasına göre simetriği olan noktadan geçen ve d1 doğrusuna paralel olan doğrunun denklemini bulmak gerekir. d. Bir doğrunun bir doğruya göre simetriği d1 doğrusunun x eksenine göre simetriği olan d2 doğrusu şekildeki gibidir. d1 ve d2 doğrularının y eksenini kestikleri noktalar x eksenine göre birbirinin simetriğidirler. şekilde d1 ve d2 doğruları y eksenine göre birbirinin simetriği durumundadırlar. y = x doğrusuna göre d1 doğrusunun simetriği olan d2 doğrusu şekildeki gibidir. d1 doğrusunun x eksenini kestiği noktanın y = x doğrusuna göre simetriği d2 doğrusunun y eksenini kestiği noktadır. ÖSS’DE ÇIKMIŞ SORULAR 1. Dik koordinat düzleminde, A(– 5, 12) noktasının orijine göre simetriği A (x, y) noktası olduğuna göre, A ile A arasındaki uzaklık kaç birimdir? A) 13 B) 26 C) 35 D) 45 E) 54 (2003 - ÖSS) ÇÖZÜM A(– 5, 12) noktasının orijine göre simetriği A(5, – 12) dir. A noktasının O noktasına uzaklığı, A noktasınında orijine uzaklığı 13 birim olacağından, |AA| = 2 . 13 = 26 birim bulunur. Cevap B 2. A(- 2, 3) noktasının y = - x doğrusuna göre simetriği B ise, B noktasının y = - 2 doğrusuna göre simetriği olan C noktasının koordinatları nedir? A) (4, -3) B) (4, -1) C) (-2, 1) D) (-10, 2) E) (-3, -6) (1981 - ÖSS) ÇÖZÜM A(x, y) noktasının, x eksenine göre simetriği (x, -y) y eksenine (-x, -y) orjine (-x, -y) y = x doğrusuna (y, x) y = -x doğrusuna (-y, -x) x = a doğrusuna (2a-x, y) y = b doğrusuna (x, 2b-y) B(a, b) noktasına (2a-x, 2b-y) olarak bulunur. A(–2, 3) noktasının y = –x doğrusuna göre simetriği B(–3,2) noktasıdır. B(–3, 2) noktasının y = –2 doğrusuna göre simetriği ise, C[–3, 2(–2) – 2]=C(–3, –6) noktasıdır. Cevap E 3. Yukarıdaki şekilde, A(1, 0) ve B(– 3, – 4) noktalarından geçen d1 doğrusu, bu doğrunun... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.