abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders doğu borsaları kartallar marmara destanları rot 1.tanzimat dönemi gemi pervanesi ağ temelleri akarsu nedir üretim planlama bridgestone saadetlu cv başvuruları amel dermatit su ürünleri staj rapor cidar çocuk gelişim oryantasyon alışma çok büyük sayılar taçsız kral 18.yy gerileme döneminde iran ilişkileri kristal yelkenli eski türk ölçü birimleri 8. sınıf fen konuları Hint tavuğu turfanda yasar ne yasar ne yasamaz atom ve izotop modelleri doğru denkleminin tanımı çocuklarda iç disiplin acıtmak majeste basın suçları anane tahsildar bay bay türkce kirpiler trafik levhası hidrojen ilaç üretim prosesi islamiyetin doğuşu pisletme bağlam creativity kumaş çeşitleri bilimin yararları fena olmak moleküller arası baglar yunan mitolojisinde isimler pompalama atatürkün basına verdiği önem gecmıste cıkan sorunlar cumhuriyet logosu monotip kebapci elektronik kumanda devreleri ne gezer yarışma sorumlu vatandaş mukavemet ders notları zonguldak betonarme perde duvarlar sabah ezanı miyavlama hidroelektirik santrali faaliyete dayalı maliyetleme 2007 oks geçimsiz demet anı örnekleri ak akce kara gün içindir gösterilen mahzur tanklarda testler minaresiz muhasebe denetim teknikleri liparit kireçleme makro iktisat ve türkiye kombinasyonlar köpek dişi sal yarışı telli turna felsefi metin nedir duygusal zeka cihan ales hayatımızda müziğin yeri ve önemi ısı ve sıcaklık soruları sokakta ülkelere göre hedef pazar madde ve özellikleri ile ilgili sorular gud meyyal biodizel enerji basit kesirler mutlu olma sanatı kavram ve çeşitleri atatürkün çocuklara verdigi önem


TEMEL HAKLAR VE ÇEŞİTLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 73798 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

TEMEL HAKLAR VE ÇEŞİTLERİ İnsan, toplum içinde doğar, yaşar ve ölür. Tek başına yaşayamaz. Topluluk halinde yaşarken, karışıklıkları önlemek için bir otoriteye ihtiyaç duyulmuştur. Bu otorite devlettir. Devletin özü anayasadır. Anayasa insan haklarını ve özgürlükleri güvence altına alır. İnsan hakları ya da kamu özgürlükleri genel olarak, insan onurunu korumayı, maddi-manevi gelişmesini sağlamayı amaçlayan haklardır. Kısacası insan hakları bireylerin yalnızca insan olmaları nedeniyle kazandıkları haklardır. İnsana özgü olarak kabul edilen bu haklar, bütün insanları, hatta bazı durumlarda henüz doğmamış olanları her zaman ve her yerde sahip olması gereken haklardır. Bu sebeple de insan haklarına sahip olmak için özel bir çaba gerekmez. İnsan olarak dünyaya gelmiş olmak insan haklarına sahip olmak için yeterli bir sebeptiir. Bunun yanı sıra insanların ırkı, dili, dini ve kültürleri insan hakları için bir ayrıcalık ölçütü olamaz. Yani hiçbir kimse burada sözü edilen ölçütlerden birine ya da birkaçın dayanarak “ben insan haklarına daha çok layığım” diyemez. Irkı, dili, yaşam biçimi, dini inanç ve uygulamaları ile düşünceleri insan haklarının güvence sınırları içinde yer alır. “Hürriyet, baklasına zarar vermeyen ve her şeyi yapabilmekten ibaret olup her şahsın doğal haklarını kullanması, diğer toplum üyesinin ayını haklardan istifadelerini sağlayan sınırlarla sınırlanmıştır. Bu sınırlar yasa tarafından belirlenebilir” Devlet, kişinin temel haklarını sınırlayan siyasal,ekonomik ve toplumsal engelleri kaldırmakla yükümlüdür. İnsanın maddi ve manevi varlığını geliştirmesi için gerekli koşulları sağlamak zorundadır. Bunun için;  Bireyleri ekonomik yönden insanca yaşayacak bir yaşam düzeyine kavuşturmalı.  Adaletli gelir dağılımını gerçekleştirmeli.  Adil hukuk düzeni kurmalı.  Eğitimde ve her alanda fırsat eşitliğini sağlamalı  İş alanları açmalı ve siyasal güvenliği gerçekleştirmelidir. Günümüzde sahip olduğumuz başlıca hak ve özgürlükler insan haklarının gelişme süreci göz önüne alınarak ayrılmıştır. “Yaşama hakkı, insanların yaşamına yönelik tehlikelere karşı korunmasını gerektirir. Bu koruma hamilelikten başlar. Eğer hamilelikten başlamazsa yaşama hakkı, bebek daha doğmadan sona erdirilmiş olur” Devlet insanları öldürmeme görevini öncelikle kendisi yerine getirmelidir. Sonra da kişinin yaşamının ölümle sonuçlanabilecek saldırı ve eylemlere karşı korumak için gerekli önlemleri almalıdır. Yaşama hakkı günümüzde insanların sorumsuzluğu nedeniyle her gün büyük zararlara yol açmaktadır. Örneğin trafik kazaları. Devlet ve toplum insanları bu konuda çık dikkatli olmalı ve çeşitli önlemler alarak masum insanların yaşama hakkını korumalıdır. Diğer bir temel hakkımız kişi dokunulmazlığı. Bu hakkımızda kişinin manevi varlığı (kişiliği) kadar maddi varlığı (vücudu) da aynı değerde kabul edilmektedir ve yasal g... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.