abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tamamlatma 5. sınıf matematik proğramı geçiş ekonomileri eğil dağlar örük çoğalma stratejisi trafik unsurları nokta kullanımı 9. sınıf hak ve sorumluluklarımız tahta biti günlük plan örnekleri müteferrika endam gardırop bitki ve hayvan hücrelerinin karşılaştırılması halay öykünün tanımı özellikleri evliya çelebinin seyahatnamesi inci özet adıyaman tarihi şerefiye meslekler açış kaş yıkamak boralı ilköğretim 3. sınıf programları mavi jeans kullanımı sanayide alınacak önlemler lezzet refraktometre sancı aktinyum suç aleti makina resmi kalkınma hızı izole kredi derecelendirme miço ticaret yolları meyve isimleri akrep çeşitleri ağa yamağı spekülâtör düzlemde bir noktanın koordinatları osmanlıda örf gdo gen aktarım milli sporcu nedir işini uydurmak network staj dizanteri sıkma baş finansal kiralama hacivat karagöz seminer sınav sonucu sağır kef adaylık feodalite nedir tasavvur denge ve moment mersin ekser 1. ve 2. dereceden bilinmeyenli denklemler icat muhayyelat yaban romanı global tezkere azotlu maskeleme yanma ve yakıt değirmi türkiyenin turistlik yerleri yumurtlayarak çoğalan hayvanlar klimalar nafi savaşın olumsuz etkileri ambalajlama terzi içine dokunmak dillerin oluşumu dil bilim yıllık planları atatürkün hayatı futbolun oynama şekli tumturaklı büyüme ve gelişme trafik ışıkları fetvahane mızıkalı basit kesir anlamı sulhsever ayar etmek halkla iliskiler kampanyasi asya kıtası özellikleri aziz bey hadisesi standart ve kriter nedir tamburlar geri gitmek


TEMEL HAKLAR VE ÇEŞİTLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 73798 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

TEMEL HAKLAR VE ÇEŞİTLERİ İnsan, toplum içinde doğar, yaşar ve ölür. Tek başına yaşayamaz. Topluluk halinde yaşarken, karışıklıkları önlemek için bir otoriteye ihtiyaç duyulmuştur. Bu otorite devlettir. Devletin özü anayasadır. Anayasa insan haklarını ve özgürlükleri güvence altına alır. İnsan hakları ya da kamu özgürlükleri genel olarak, insan onurunu korumayı, maddi-manevi gelişmesini sağlamayı amaçlayan haklardır. Kısacası insan hakları bireylerin yalnızca insan olmaları nedeniyle kazandıkları haklardır. İnsana özgü olarak kabul edilen bu haklar, bütün insanları, hatta bazı durumlarda henüz doğmamış olanları her zaman ve her yerde sahip olması gereken haklardır. Bu sebeple de insan haklarına sahip olmak için özel bir çaba gerekmez. İnsan olarak dünyaya gelmiş olmak insan haklarına sahip olmak için yeterli bir sebeptiir. Bunun yanı sıra insanların ırkı, dili, dini ve kültürleri insan hakları için bir ayrıcalık ölçütü olamaz. Yani hiçbir kimse burada sözü edilen ölçütlerden birine ya da birkaçın dayanarak “ben insan haklarına daha çok layığım” diyemez. Irkı, dili, yaşam biçimi, dini inanç ve uygulamaları ile düşünceleri insan haklarının güvence sınırları içinde yer alır. “Hürriyet, baklasına zarar vermeyen ve her şeyi yapabilmekten ibaret olup her şahsın doğal haklarını kullanması, diğer toplum üyesinin ayını haklardan istifadelerini sağlayan sınırlarla sınırlanmıştır. Bu sınırlar yasa tarafından belirlenebilir” Devlet, kişinin temel haklarını sınırlayan siyasal,ekonomik ve toplumsal engelleri kaldırmakla yükümlüdür. İnsanın maddi ve manevi varlığını geliştirmesi için gerekli koşulları sağlamak zorundadır. Bunun için;  Bireyleri ekonomik yönden insanca yaşayacak bir yaşam düzeyine kavuşturmalı.  Adaletli gelir dağılımını gerçekleştirmeli.  Adil hukuk düzeni kurmalı.  Eğitimde ve her alanda fırsat eşitliğini sağlamalı  İş alanları açmalı ve siyasal güvenliği gerçekleştirmelidir. Günümüzde sahip olduğumuz başlıca hak ve özgürlükler insan haklarının gelişme süreci göz önüne alınarak ayrılmıştır. “Yaşama hakkı, insanların yaşamına yönelik tehlikelere karşı korunmasını gerektirir. Bu koruma hamilelikten başlar. Eğer hamilelikten başlamazsa yaşama hakkı, bebek daha doğmadan sona erdirilmiş olur” Devlet insanları öldürmeme görevini öncelikle kendisi yerine getirmelidir. Sonra da kişinin yaşamının ölümle sonuçlanabilecek saldırı ve eylemlere karşı korumak için gerekli önlemleri almalıdır. Yaşama hakkı günümüzde insanların sorumsuzluğu nedeniyle her gün büyük zararlara yol açmaktadır. Örneğin trafik kazaları. Devlet ve toplum insanları bu konuda çık dikkatli olmalı ve çeşitli önlemler alarak masum insanların yaşama hakkını korumalıdır. Diğer bir temel hakkımız kişi dokunulmazlığı. Bu hakkımızda kişinin manevi varlığı (kişiliği) kadar maddi varlığı (vücudu) da aynı değerde kabul edilmektedir ve yasal g... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.