abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders orta vadeli krediler aşıt aciz bakınmak reşadiye camii cahit arf çiğdem mukaddema türkiye yunanistan rekabeti işçi sağlığı ve iş güvenliği depo mantık konu anlatımı şırak atatürkün söylediği sözler protein tablosu açık önerme lise 1 ambalaj nedir insan sevgisi atasözleri zayi etmek asabiye abstract register biyoloji dönem ödevleri 15 katlı statik proje Çekçe osmanlı istanbulun fethi resimleri harem ağası rahne solgunluk kontrol diyagramları kromotografi enlem ve boylamın etkileri magralar pedoloji hz muhammedin hayati etalon bilimle ilgili özdeyişler yavaşa 1960-1980 türkiye sühulet ünsüz çeşitleri eğitsel oyunlar ay takvimi simetrili sps dikişçi ateşperest yatak odası çocuk oyun alanları peyzaj dünyamızın şekli ve yapısı kalın cidarlı silindir bankacılık, japonya kanalet nurlu asenkron motorlar mesire şantör 6. sınıf kimya soruları bağıt türk ordusu hoşça reval anlaşması pampa doğal sayıların tarihçesi kazandırma hidrolik makinaları kahvehane nil nehri evrensel ahlak okul veli toplum devşirme el kiri atp enerjisi püf noktası payan boylu sistematik silindirin gecmisi algida biyoloji soruları atatürkün çocuk yoksulluk icimizde april kızılötesi televizyon ve eğitim boynuna gönüllülük beden eğitimi icra vekili amut mümtaz bendir vicudumuz süleyman çelebi-mevlid arşivlemek süslemeler türk devrimi cevre muhendıslıgı zamanla ilgili deyim fırlatma


UÇUCU VE UYARICI MADDELER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : PowerPoint Sunumu
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 73847 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

UÇUCU VE UYARICI MADDELER UÇUCU MADDELER VE ETKİLERİ Çok farklı uçucu maddeler vardır. Bunların etkileri de birbirinden farklı olmakla birlikte, kullanım yolları benzer olduğu için, ortak başlık altında sınıflandırılmaktadır. Uçucu maddeler arasında sayılabilecek olanlar şunlardır: Ev ve endüstri ile ilgili uçucular: Yapıştırıcı, çamaşır suyu, saç boyası, tırnak cilası, aseton, duvar boyası, tiner, ayakkabı boyası, tüpgaz, çakmak gazı, saç spreyi, deodorant, oda spreyi. Sanat/ofis malzemeleri: Daksil, işaretleyici, kalem ve boyalar. Tıbbi uçucular: Nitröz oksit, helyum ve oksijen gibi anestetik gazlar, eter, kloroform, astma inhalanları, nitrit içeren kalp ilaçları. Tıbbi olmayan amaçlarla kullanılan gazlar: Benzin, propan, bütan, antifriz, akü asidi, tutuşturucu sıvılar, gülme gazları. Sokakta yaşayan çocuklar arasında en sık kullanılan uçucu maddeler ise şunlardır: Tiner Bali ve benzeri yapıştırıcılar Tüpgaz, benzin vb Tiner ve yapıştırıcılar farklı oranlarda olmakla birlikte Toluen adı verilen bir kimyasal madde içerir. Toluen oldukça toksik bir madde olup, zehirlenmeye ve bedensel zararlara yol açar. Tolerans hızla gelişir ve bağımlılık potansiyeli orta ile yüksek arasındadır. Tiner bir kumaşa emdirilir ve oradan koklanarak kullanılır. Bali gibi yapıştırıcılar ise, genellikle torba içine konarak buharının içe çekilmesi yoluyla kullanılır Uçucu Madde Kullanım Yaygınlığı Uçucu madde kullanımı 1950’lerden beri dünyada çocuk ve ergenlerde görülen bir madde kullanımınıdır. Uçucu madde kullanımı daha çok azınlıklar, düşük sosyoekonomik sınıflar, parçalanmış aile çocuklarında göze çarpmaktadır. Uçucu kullanım sıklığı değişik ülkelere göre farklılık göstermektedir. Genellikle 6-16 yaş grubunda daha yaygın olmakla birlikte, 20-30 yaş grubunda da uçucu madde kullanan kişilere rastlanmaktadır. Türkiye’de ilk ve orta öğretim öğrencilerinde madde kullanım yaygınlığını amaçlayan araştırma bulgularına göre ilköğretim öğrencileri arasında yaşam boyu en az bir kez uçucu madde kullanımı %3.2, ortaöğretim öğrencilerinde %5.2’dir. Bir çocuk koruma merkezinde barınan çocukların %47.4’ünün madde kullandığı, %45.6’sının tercih maddesinin tiner, %1.8’inin tercih maddesinin yapıştırıcı olduğu saptanmıştır. İstanbul’da sokakta yaşayan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada ise, çocukların %30’unun tiner ve yapıştırıcı kullandığı saptanmıştır. Uçucu Maddelerin Fiziksel Ve Ruhsal Etkileri Uçucu maddeler hızla başlayan ve hızla geçen bir iyilik haline neden olurlar. Uçucuların etkisi alkol ve sedatif ilaçların etkilerine benzer. Uçucu koklamanın etkileri kullanılan doza göre farklılıklar gösterir: Düşük doz: Neşelenme, kendini iyi hissetme ve uyarıcı etkiler Orta doz: Konfüzyon (şaşkınlık), algılama bozukluğu, hallüsinasyonlar, hezeyanlar, agresif ve tehlikeli davranışlar. Yüksek doz: Merkezi Sinir Sisteminin baskılanması, denge bozukluğu, konuşm... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.