abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders adaş türk eğitim sistemi sorunları cizye göz kapağı kaynaç org pinokyo televizyon izleme kuralları neler böbreğin görevleri ve böbrek yetmezliği kutuplarda gece ve gündüz yönetimde yürütme böbrek taşı için çiğnenme güzel yazı sanatı canlılar için madde ve enerji fonksiyon matematik kalmak insaat staj defteri çözgün temellenme arka sokaklar natura kamalama muhtel mermer kesme amma ıslaklık saptama anlamak kolera eldeki sakalsız trafik ve ilkyardım tuğcu otopark ölçü mesleklerle ilgili timpani harcanmak proje nakit akışlarının tahmini Abdal güverte 4.sınıf bilgisayar dersi yaprak aşısı pis pis yönlü açılar kep töreni işletmelerde şikayetler ulaşım araçlarının tarihi black beauty fatih sultan mehmet baş yakmak Aramca asit baz deneyi yardımcı eko turizm devran tam sayıları kim buldu parasızlık ankara şiiri aşkın resim dersi yıllık planı sosyal beceri turşuluk din bilimi insan iskeletinde bulunan kemikler atatürk dönemi dış politika türk bayrağı banka tarihçesi kötüleme mezgit kambu cayi nedir kâtip pansiyon kadastro ağ ekonomisi acı yonca soplu gülcülük gaz şişkinliği denetici teknolojinin faydaları çağdaş sınıf yönetimi anlayışı yöneltilmek gerdirmek asepsi kafası kazan olmak 0266 küçük köprü okratoksin lisansüstü başvuru türk dilinin tarihi gelişimi ahp sayısal yöntemler aisi biraz piyasası lider ve nitelikleri ses düşmesi ayırtma büyükbaş hayvan


UÇUCU VE UYARICI MADDELER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : PowerPoint Sunumu
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 73847 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

UÇUCU VE UYARICI MADDELER UÇUCU MADDELER VE ETKİLERİ Çok farklı uçucu maddeler vardır. Bunların etkileri de birbirinden farklı olmakla birlikte, kullanım yolları benzer olduğu için, ortak başlık altında sınıflandırılmaktadır. Uçucu maddeler arasında sayılabilecek olanlar şunlardır: Ev ve endüstri ile ilgili uçucular: Yapıştırıcı, çamaşır suyu, saç boyası, tırnak cilası, aseton, duvar boyası, tiner, ayakkabı boyası, tüpgaz, çakmak gazı, saç spreyi, deodorant, oda spreyi. Sanat/ofis malzemeleri: Daksil, işaretleyici, kalem ve boyalar. Tıbbi uçucular: Nitröz oksit, helyum ve oksijen gibi anestetik gazlar, eter, kloroform, astma inhalanları, nitrit içeren kalp ilaçları. Tıbbi olmayan amaçlarla kullanılan gazlar: Benzin, propan, bütan, antifriz, akü asidi, tutuşturucu sıvılar, gülme gazları. Sokakta yaşayan çocuklar arasında en sık kullanılan uçucu maddeler ise şunlardır: Tiner Bali ve benzeri yapıştırıcılar Tüpgaz, benzin vb Tiner ve yapıştırıcılar farklı oranlarda olmakla birlikte Toluen adı verilen bir kimyasal madde içerir. Toluen oldukça toksik bir madde olup, zehirlenmeye ve bedensel zararlara yol açar. Tolerans hızla gelişir ve bağımlılık potansiyeli orta ile yüksek arasındadır. Tiner bir kumaşa emdirilir ve oradan koklanarak kullanılır. Bali gibi yapıştırıcılar ise, genellikle torba içine konarak buharının içe çekilmesi yoluyla kullanılır Uçucu Madde Kullanım Yaygınlığı Uçucu madde kullanımı 1950’lerden beri dünyada çocuk ve ergenlerde görülen bir madde kullanımınıdır. Uçucu madde kullanımı daha çok azınlıklar, düşük sosyoekonomik sınıflar, parçalanmış aile çocuklarında göze çarpmaktadır. Uçucu kullanım sıklığı değişik ülkelere göre farklılık göstermektedir. Genellikle 6-16 yaş grubunda daha yaygın olmakla birlikte, 20-30 yaş grubunda da uçucu madde kullanan kişilere rastlanmaktadır. Türkiye’de ilk ve orta öğretim öğrencilerinde madde kullanım yaygınlığını amaçlayan araştırma bulgularına göre ilköğretim öğrencileri arasında yaşam boyu en az bir kez uçucu madde kullanımı %3.2, ortaöğretim öğrencilerinde %5.2’dir. Bir çocuk koruma merkezinde barınan çocukların %47.4’ünün madde kullandığı, %45.6’sının tercih maddesinin tiner, %1.8’inin tercih maddesinin yapıştırıcı olduğu saptanmıştır. İstanbul’da sokakta yaşayan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada ise, çocukların %30’unun tiner ve yapıştırıcı kullandığı saptanmıştır. Uçucu Maddelerin Fiziksel Ve Ruhsal Etkileri Uçucu maddeler hızla başlayan ve hızla geçen bir iyilik haline neden olurlar. Uçucuların etkisi alkol ve sedatif ilaçların etkilerine benzer. Uçucu koklamanın etkileri kullanılan doza göre farklılıklar gösterir: Düşük doz: Neşelenme, kendini iyi hissetme ve uyarıcı etkiler Orta doz: Konfüzyon (şaşkınlık), algılama bozukluğu, hallüsinasyonlar, hezeyanlar, agresif ve tehlikeli davranışlar. Yüksek doz: Merkezi Sinir Sisteminin baskılanması, denge bozukluğu, konuşm... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.