abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürkün edebiyat hakkındaki görüşleri taşınmaz değerleme mendebur gönül hanım romanının özeti 4481 olefin kaldırma makineleri atatürk ilkerleri kamu açığı giyiş saklı şifalı üzümlü kek sekbanbaşı besinlerimiz albümin eylül romanını özeti elektro motor kuvveti iplikhane kilis anadolu lisesi istavrit bilim ve sanat ile ilgili deyim kimsecikler kesir nedir amboli bütçe giderleri güvenilir peryot nedir çoğalış övülmek hanımeli dalsız ihracatın ülke ekonomisine katkıları kalite stajı gözaltı krem peynir peşinde adyabatik işlem hatırat geçiriş püskürtü lise 1 kimya bağlar photoshop uygulamalar yatuğan bitki nedir iğne yaprak ilim kadını gulyabani romanı hüseyin rahmi gürpınar calı kuşu mokasen edebiyat test soruları montesquie çocuklar için ingilizce otobiyografi eline ağır reader at work bay düdük yönetim süreci kurgu nedir passive cümle önburo osmanlı devletinde devlet yönetim sabun deneyi hurç paslanma vasıf bir filiz vardı ayırmaç telâfi gandi gün görmüş fransiz ihtilali kiralanma booz allen Çeçen dna yapısı ve kromozonlar marksist eleştiri deniz canlıları elektirik santralleri yanıltıcı böbrek deneyleri türkçülüğün esasları ilköğretim matematik sistemleri otomasyon staj proje hazırlama karbondioksit şimdi kitap incelemesi kitap tanımı kıtalar nasıl oluşur inkılâp izahlı yumurtlayarak çoğalan hayvanlar sürdürme sosyal haklar nelerdir ikileşme ihtiram fen bilgisi test bozdurma yurdumuzun iç tehdit unsurları dilimiz de güzel sözler


OTİTİS MEDİA SEKELLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 75169 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

OTİTİS MEDİA SEKELLERİ Otitis media sırasında ortaya çıkan infeksiyon ve inflamasyon süreci mukoperiosteumun dışına çıkmasa bile orta kulak ve kulak zarında ciddi hasarlara yol açabilir.Bu değişikliklerin hepsi otitis media sekeli olarak adlandırılmaktadır.Bunların bir kısmı ileriye dönük gelişme potansiyeli olan sekellerdir; granülasyon dokusu,retraksiyon poşları bunların başında sayılabilir.Bunlar zaman içinde Kronik Otitis Mediaya (KOM) ve kolesteatoma dönüşebilirler. Kemikçik hasarları, atelektatik kulak zarları, adeziv otit,orta kulak ve kulak zarında meydana gelen timpanosklerozlar,fibrozis ve sensörinöral işitme kayıpları OM’ların inaktif sekelleridir. 1.Atelektazi, Adeziv Otit ve Retraksiyon Poşları(RP): Kulak hastalıklarında atelektazi; kulak zarının orta kulak havasının azalması nedeniyle içeri doğru çöktüğü ve doğal pozisyonundan ayrılarak promontoryuma yada kemikçiklere yaklaştığı durumları anlatmak için kullanılmaktadır.Yani orta kulak boşluğu daralmış, kulak zarı hastalığın ilerlemesine göre promontoryuma yaklaşmıştır.Buna karşılık Adeziv OM terimi kulak zarının promontoryum ve kemikçik sistemine yapıştığı vakaları tanımlamak için kullanılmaktadır.RP ise kulak zarında lokalize çöküntülerdir.Özellikle arka üst kadran ve pars flaksidada olmak üzere kulak zarı içeri çöker ve cepler yapar. Klinik değerlendirme ve tedavi alternatifleri bakımından RP’yi üç klinik evrede toplayabiliriz. Evre I : Bütün çapı gözlenebilen küçük poşlar Evre II: Dibi görülemeyen geniş poşlar Evre III: Kendi kendini temizleyemeyen büyük poşlar. Retraksiyon Poşları ve Adeziv Otitlerde Klinik Bulgu ve Beirtiler: RP, atelektazi ve adeziv otitis mediaya göre daha sık karşılaşılan bir OM sekelidir.Lokalize RP’nin en sık olduğu yer pars tensanın arka üst kadranıdır.İkinci sıklıkta RP ile karşılaşılan bölge pars flaksidadır. Bu olguların en önemli yakınması işitme azlığıdır.İşitme kaybı vakaların çoğunda 40-50 dB civarında iletim tipi bir işitme kaybıdır.Hastalığın ileri evrelerinde,tiz seslerde kemik yolu düşmesi ile karakterize mikst tip işitme kayıplarına rastlanılır.Kemikçik zincirde, özellikle incusun uzun kolunda erime ile birlikte olan vakalarda bile işitme kaybı çok fazla olmaz.Bunun nedeni kulak zarının doğrudan stapes başına yapışması ve iletimin bu yolla sağlanmasıdır. Muayenede kulak zarı atrofiktir ve büyük çoğunlukla retraktedir.İleri vakalarda timpan zar(TZ) transparandır ve ceplerin dibini görmek olanaksızdır.Pnömatik otoskopla ceplerin mobil yada fikse olup olmadığı araştırılmalıdır.Fikse ceplerin klinik olarak daha ileri bir evreye uyduğu ve kolesteatom yönünden daha riskli olduğu düşünülmelidir.Özellikle arka üst kadranda ve pars flaksidadaki RP’de pars tensanın geri kalan kısmının intakt olması nedeni ile dikkatli bir şekilde yapılamayan otoskopilerde, retraksiyon poşu ve gerisinde saklı duran kolesteatom kolaylıkla gözden kaçab... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.