abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders petrol rafinerileri internette pazarlama maliyetleri türkçe basit kelimeler antipatik eksik olma matbaacılık dolgun maaş meddah nedir göz kusurları nasıl giderilir kayrılmak gazların yayılması davranış kavramı uyarıcılar tepkiler denklem problemleri tomurcuklar acarken 4. sınıf ders programları şaheser diz dize mikroişlemci staj indî dah taban puanları mesnetli fosıller nasıl oluşur vatan yahut silistre damgalanma sabit oranlar 1. sınıf tacirlerin tutmak zorunda oldukları defterler soğurma kubat türkiye ekonomi terörden korunma beden eğitimi hareketleri zıp diye çıkmak yalıtma tıs yok atatürk çocukluk trigonometrik cetvel 1. dünya savaşı başlangıcı tecezzi asenkron motorlara yol verme ağzını toplamak din birliği metelik maliyet muhasebesine giriş cep telefonu mücver taşıma sistemi şilepçilik emmeç iffetsizlik deve kolu biyoloji virüs bilgisayar staj dosyasi necip fazılın hayatı bilinmeyen osmanlı kitabı su keleri vinç hesabı alâka gerdek tünel kalıp sistemleri who evolüsyon bağışlama işin özellikleri mevlana ile ilgili kompozisyon ilmühaber sensörler (optikler) bembeyaz otomatik makineler çiğnemlik röprödiksiyon reklam kampanyası nedir yarı karanlık profilo simgecilik soymetaller cumhuriyet dönemi şiir akımları ve özellikleri eskicinin köpeği uluslararasi sermaye hareketleri ve vergi ülkemizdeki maden yatakları poetika biyolojik savaş zehir olmak latince bitki türleri parıltısız osmanlıda toprak yönetimi litografya ev proje atatürk ve ekonomi cumhuriyetin kuruluşu ve demokrasi soğuk neva asit yagmurlarının etkileri ağaç sakızı yer fıstıgı başlıksız edebiyat sosyolojisi hastahanelik işlenti giray


OTİTİS MEDİA SEKELLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 75169 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

OTİTİS MEDİA SEKELLERİ Otitis media sırasında ortaya çıkan infeksiyon ve inflamasyon süreci mukoperiosteumun dışına çıkmasa bile orta kulak ve kulak zarında ciddi hasarlara yol açabilir.Bu değişikliklerin hepsi otitis media sekeli olarak adlandırılmaktadır.Bunların bir kısmı ileriye dönük gelişme potansiyeli olan sekellerdir; granülasyon dokusu,retraksiyon poşları bunların başında sayılabilir.Bunlar zaman içinde Kronik Otitis Mediaya (KOM) ve kolesteatoma dönüşebilirler. Kemikçik hasarları, atelektatik kulak zarları, adeziv otit,orta kulak ve kulak zarında meydana gelen timpanosklerozlar,fibrozis ve sensörinöral işitme kayıpları OM’ların inaktif sekelleridir. 1.Atelektazi, Adeziv Otit ve Retraksiyon Poşları(RP): Kulak hastalıklarında atelektazi; kulak zarının orta kulak havasının azalması nedeniyle içeri doğru çöktüğü ve doğal pozisyonundan ayrılarak promontoryuma yada kemikçiklere yaklaştığı durumları anlatmak için kullanılmaktadır.Yani orta kulak boşluğu daralmış, kulak zarı hastalığın ilerlemesine göre promontoryuma yaklaşmıştır.Buna karşılık Adeziv OM terimi kulak zarının promontoryum ve kemikçik sistemine yapıştığı vakaları tanımlamak için kullanılmaktadır.RP ise kulak zarında lokalize çöküntülerdir.Özellikle arka üst kadran ve pars flaksidada olmak üzere kulak zarı içeri çöker ve cepler yapar. Klinik değerlendirme ve tedavi alternatifleri bakımından RP’yi üç klinik evrede toplayabiliriz. Evre I : Bütün çapı gözlenebilen küçük poşlar Evre II: Dibi görülemeyen geniş poşlar Evre III: Kendi kendini temizleyemeyen büyük poşlar. Retraksiyon Poşları ve Adeziv Otitlerde Klinik Bulgu ve Beirtiler: RP, atelektazi ve adeziv otitis mediaya göre daha sık karşılaşılan bir OM sekelidir.Lokalize RP’nin en sık olduğu yer pars tensanın arka üst kadranıdır.İkinci sıklıkta RP ile karşılaşılan bölge pars flaksidadır. Bu olguların en önemli yakınması işitme azlığıdır.İşitme kaybı vakaların çoğunda 40-50 dB civarında iletim tipi bir işitme kaybıdır.Hastalığın ileri evrelerinde,tiz seslerde kemik yolu düşmesi ile karakterize mikst tip işitme kayıplarına rastlanılır.Kemikçik zincirde, özellikle incusun uzun kolunda erime ile birlikte olan vakalarda bile işitme kaybı çok fazla olmaz.Bunun nedeni kulak zarının doğrudan stapes başına yapışması ve iletimin bu yolla sağlanmasıdır. Muayenede kulak zarı atrofiktir ve büyük çoğunlukla retraktedir.İleri vakalarda timpan zar(TZ) transparandır ve ceplerin dibini görmek olanaksızdır.Pnömatik otoskopla ceplerin mobil yada fikse olup olmadığı araştırılmalıdır.Fikse ceplerin klinik olarak daha ileri bir evreye uyduğu ve kolesteatom yönünden daha riskli olduğu düşünülmelidir.Özellikle arka üst kadranda ve pars flaksidadaki RP’de pars tensanın geri kalan kısmının intakt olması nedeni ile dikkatli bir şekilde yapılamayan otoskopilerde, retraksiyon poşu ve gerisinde saklı duran kolesteatom kolaylıkla gözden kaçab... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.