abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hesabı yok acımasızca atatürkün spora verdiği önem odev kapakları ferde din felsefesi çocuk hakları bildirgesi para kısıtlaması kapalı alanda yankı dpy sonucu açmak tohumlu bitkiler doygunluk kubat kovaryans asa bilgi toplumu yaya sorunları görüş ve önerilerı işletme yönetimi açısından pazarlama morglar ilbay cukur aynada görüntü küçük lord muhasebe fişleri reaktör müsebbip solunum sisteminin sağlığı resmi kurum nedir kristalizasyon 5. sınıf drama plan yılkı alaca aş karakök uydular exruder temel cimnastik duruşları yük istif kara parcası magnetizma duruşma derinlik volkanizması sahibe tulumcu 360 derece performans değerleme sistemi ekonomik işbirliği girişimleri su biti koli ekşi surat iki değişkenli fonksiyon ekonomik hak ve özgürlükler trigonometri çıkmış sorular klarnet sürüş dünya hareketleri hukukun üstünlüğü ıngılızce psikoloji-eğitim açık oy kaşkol yalandan güreşmek rlc devreleri ebadında gap projesi hakkında bilgi posta gazetesi ters trigonometrik fonksiyonlar oğuz atay demir yeri çerkez ethem isyanı geleneksel sanatlarımız çeç çoğunluk barbaros hayrettin paşa üretim formları digital elektronik dil sevgisiyle 0 6 yaş gelişim dönemi özellikleri konvoy geçmişten günümüze araçların gelişimi burnunu kırmak hoyratça evler kalıp ögretmeni pcr yardımseverlik ile ilgili sözler sürünmek darbe testi plastik aile dostu fecri ati letarji five on a treasure ısland mezhebler ikilenme şeffaflık gündöndü daire nedir hall olayı anzak öyle ya


NÖROJENIK T.O.S


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 77515 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

NÖROJENIK T.O.S TOS’u; Supraklavikülar bölgede nörovasküler demetin basısına bağlı üst ekstremite semptomları olarak tanımlanabilir. En sık olarak nörojeniktir ve skalen kasının basısına bağlıdır. Tarihçe tablo 79-1 Karşılaştırma tablo 79-2 ANATOMİ: Torasik çıkış bölgesinde 3 farklı anatomik boşluk vardır. Skalen üçgen, kostaklavikülar boşluk ve pectoralis minör boşluğu. Skalen üçgende bası en sıktır. Pektoralis minörde bası ise en nadirdir.(şekil 79-1) KARŞILAŞTIRMA: 3 tipte de görülen ortak bulgu kola ağrısıdır. Nörojenik TOS parestezi, boyun ağrısı ve baş ağrısı Venöz TOS  şişme ve siyanoz Arteriyel TOS  iskemik el semptomları ile ????? ETİYOLOJİ:tablo 79-3 Nörojenik TOS genelde 2 faktörün kombinasyonundan kaynaklanır. 1) Brakiyal pleksus çevresindeki boşluğun anatomik olarak daralması 2) Travma. En sık boyun travması bir faktördür. ANATOMİK PREDİSPOZİSYON: Çeşitli anatomik oluşumlar skalen üçgen veya kostaklaviküler boşluğu daraltır ve hastanın nörojenik TOS gelişimine predispoze oluşum sağlarlar. Servikal kosta, rudimenter 1. kot, ve klaviküla veya 1. kot fraktürükolay tanınır. Çünkü radyolojik olarak görüntülenebilir. Anormal 1. kot için K/E oranı: 50/50; Servikal kosta için 70/30’dur. Kadınlarda neden 2 kat sık görülmektedir bilinmiyor. Ekstra veya anormal kotlu hastalar sıklıkla semptomsuz olarak yaşamlarını sürdürürler. Yalnızca % 12’si semptomatiktir. Popülasyonda servikal ve rudimenter 1. kot insidansı % 0.3’dür. nörojenik TOS için operasyona alınan hastaların yalnızca % 4.5’inde kemik anormallikleri bulunmaktadır. Ekstra veya anomalili kot bu nedenle TOS gelişimi için predispozan bir faktördür. Servikal kotu olan hastalarda neden tüm semptomlar görülebilmektedir? Bunun bir açıklaması boyun travmasıdır. Çünkü çoğu hastada boyun travması saptanmaktadır. Skalen üçgeni daraltan kemik anomalisi TOS için predispozandır. Buna boyun travması eklendiğinde semptomlar başlamaktadır???. Skalen üçgende kas?? ve ligaman varyasyonları ve anomalileri de olabilmektedir. Bunlar C5-C6 sinir kökleri çevresinde anterior skalen kasının çift olması, anterior ve orta skalen kasları arasında kas fibrilleri, skalenus minimus kasının C8-T1 sinir köklerini çevrelemesi, fasya kalınlaşması ve ligaman kalınlaşması ve sinire basısı. Anterior ve orta skalen kaslar arası genişlik 0.3 cm-2.3 cm arasındadır. TOS’lu hastaların çoğunda (% 8’den fazlasında) bu skalen üçgen daralmıştır. (şekil 79-2) Travma hiperekstansiyon (whiplash, sarsılma ravması) boyun travmaları en sık görülür. En sık arkadan çarpma sonucu oluşur. 2. en sık neden iş ile ilgili olanlardır. Key board, ??? line kullananlar ve boyun ile kaslarını... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.