abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gururlanmak kara gün kazınma alan ölçme duyulmak cumhuriyetin bize kazandırdıkları akünün icadı talaşsız sekillendirme geçim kapısı yüzey hazırlama sayışmalar need elektronik devre şemalari çevremizdeki toprak çeşitleri atatürk soy ağacı ayşe kulin bayrampaşa anadolu lisesi büyümek projeleri pazarlama sunumu ankaranın başkent olması gider+tahmin yıldız üçgen bağlantı askeri alanda gelişmeler milli savunma iç türeme karındaş azot hayat bilgisi lider naylon 11 sınıf ekonomi bozgunculuk sinek sayılma cumhuriyet kızı memet baydur glâse pazarlama yöntemleri tekerlekli duyurmak sapsarı kalpazanlık slavlar stopaj vergisi nedir hece yutumu disket nedir emlak yorumlanmak hazire tanıtma gitar kıbrıs tarihi iyilik eden iyilik bulur itimat çimentolu güvenlik sonuçları ispati gebe komik matematik besleme kız berilyumun özellikleri sıralanmak kronik glomerülonefrit hatay meselesi sülün gibi araba icadı mıntıka taneciksiz müzik dersi yıllık planları lisans üstü rüzgar çeşitleri su koyuvermek soğuk hava deposu hesabı jip provizyon yugoslavya çakıl yol şiir perisi zihnini bozmak rubu html staj internet ve coçuk gelişimi 5.sınıf test delphi ısı tacirin iş kanununa göre yükümlülükleri bellona lobut vaiz atatürkün aile resimleri sipesifik hijyenik 6. sınıf matematik testleri tom sawyer (mark twain) kızılay atatürk ve cocuklar can dostu geometri şekilleri başvuru sw brezil ileri satış teknikleri atlatma


ÖSS BİYOLOJİ SORULARI - HÜCRE BÖLÜNMELERİ VE ÜREME ÇEŞİTLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 77949 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Hücre Bölünmeleri ve Üreme Çeşitleri – 6 soru 1. Sekiz kromozomlu bir hücre iki defa mitoz bir defa mayoz bölünme geçiriyor. Oluşan hücrelerden biri dölleniyor. Yukarıda sözü edilen evrelerden geçen hücrenin kromozom sayısında görülen değişmeler hangi grafikte gösterilmiştir? (1981 - ÖSS) Mitoz bölünmede kromozon sayısı sabit kalır. Mayoz sonucunda ise yarıya iner. Döllenmeyle ise hücrenin kromozom sayısı tekrar iki katına çıkar ve diploit (2n) kromozomlu hücre (zigot) oluşur. 2. Aşağıdaki olaylardan hangisinde bir hücre, kalıtım materyalinin niceliği bakımından kendisinden farklı hücreler oluşturabilir? A) Bezelye tohumlarının çimlenmesi B) Kertenkelenin kopan kuyruğunun onarılması C) Kurbağanın erbezinde spermlerin oluşması D) Bira mayasının tomurcuklanması E) Dikilen fidanın filiz vermesi (1982 - ÖSS) Kurbağanın erbezlerinde kromozom sayısı diploit (2n) iken, mayoz bölünme ile monoploit (haploit = n) kromozomlu hücreleri (spermleri) meydana getirir. Olay sonunda kromozom yapısında da değişmeler meydana gelir. Genlerin diziliş sırası değişebilir. Diğer seçeneklere bakılırsa; A) Bezelye tohumlarının çimlenmesi mitozla gerçekleştiği için kromozom sayısında ve yapısında değişiklik olmaz. B) Kertenkelenin kopan kuyruğunu onarması mitoz bölünmeyle (rejenerasyon) olduğu için kromozom sayısında ve yapısında değişiklik olmaz. D) Bira mayasının tomurcuklanması yine mitozla sağlanır (eşeysiz üreme). E) Dikilen fidanın filiz vermesi mitozla olur. Yeni hücrelerin kromozom sayılarında ve yapılarında değişiklik olmaz (çelikle üreme). 3. Canlılarda görülen; I. DNA sını eşleyerek kendine benzer yeni organizmalar meydana getirme II. Aldığı besini kendine özgü moleküller haline getirme III. Hücredeki büyük organik molekülleri basit moleküllere ayrıştırma olaylarından hangileri hem çok hücreli organizmaların her bir hücresinde hem de bir hücreli organizmalarda gerçekleşir? A) Yalnız I B) Yalnız II C) I ve II D) II ve III E) I, II ve III (1995 - ÖSS) I. Tek hücreli canlılar kendine benzer organizma meydana getirebilir. Ancak çok hücrelilerin her bir hücresi bunu yapamaz. Ancak üreme hücrelerinin oluşturulup bunların döllenmesiyle yeni canlı oluşturulur. Dolayısıyla hücre bölünmesi bütün hücreler için ortak değildir. Bitkilerin değişmez doku hücreleri (parankima, epidermis, kollenkima gibi) ile hayvanlardaki sinir ve kan hücreleri gelişme tamamlandıktan sonra bölünme yeteneklerini kaybederler. II. Bütün hücreler anabolizmayı (yapım reaksiyonları) bağımsız olarak gerçekleştirirler. Çünkü ancak bu sayede canlı kalabilirler. En önemli özümleme olayları, protein sentezi, RNA sentezi, yağ sentezi, ATP sentezi olarak sayılabilir. III. Hücre içinde büyük organik moleküllerin küçük moleküllere dönüşümü ise yıkım reaksiyonlarıdır (katabolizm ). Bu da hücrele... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.