abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders cnc tezgah paraşütçü şairlerin görevi bilgisayarın tarihsel gelişimi atatürkçülük ilgili resimler hariciye koğuşu sefa doğrusal programlama oyun atatürk ve dil anlayışı idris ağacı solunum nedir arpa cam detayları gizli bahçe persfektif gül bitkisi birinci dereceden bir bilinmeyenli denklem çözümleri pil kim icat etti mekruh anneler günü için kompozisyon akordiyon kalkma halk hikayeleri özellikleri arızalı makine bakımı artık değer teorisi venedik taciri stetoskop göstermek yeni buluşlar bilgisayar donanım staj tasar müjde gemi resmi iskan kanunu duble artemis roketler okuma raporu tatil köyü dilimlenme zikretmek temel özgürlükler ve çeşitleri ispatlamak yatçı kalıp tasarımı insan vücudundaki kemik sayısı öğrenciye af akıllı uslu atatürkün yaptığı hizmetler kopya meyane ulus gök adası yaverlik kavuşturma hayalhane firavunluk bellek resim nedir toprak ve erozyon bilgisayar bilgi işlem 6. sınıf sosyal soruları bilinçsiz ilaç kullanımı mecaz-ı mürsel takım tavır derpiş fizik oks tarih şeridi benzoin 29 ekim cumhuriyet yağışlı koklama ters yüz çarpımların bulunması efendim yoğunlukölçer taassup söz kesmek çanakkale şehitleri dijital uydular namert gıcık etmek su depo oğuzhan destanı jeneratör seçimi davranışçı yaklaşım bağrı yanık ömer goruntu ısleme osmanlı devleti zevk ehli 80 günde devri alem asal sayıların tarihi ticari işletme yüzey pürüzlülük nazal ne de olsa fatih semti sporda koordinasyon testleri türkçe öğretiminde hedefler ve etkinlikler


ANARŞİZM VE ANARŞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 78773 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANARŞİZM VE ANARŞİ Anarşizm, kaynağı, amaçları ve mücadele yöntemleriyle herhangi bir felsefi sisteme bağlı olmak zorunda değildir. Anarşizm, toplumsal adaletsizliğe karşı ahlaki bir isyandan doğmuştur. Toplumların var olan hastalıklarının ve rahatsızlıkların nedenlerinin ve çözüm yollarının bulunması gerekmekteydi. Bazı düşünürlere göre problemlerin nedeni insanlar arasındaki mücadeleyken, bu mücadelenin, galip gelenlerin tahakkümüyle ve yenilenlerin baskı ve sömürüye maruz kalmasıyla sonuçlandığını düşündüğünde; galip gelenlerin tahakkümünün ve yenilenlerin buna boyun eğmesinin kapitalist mülkiyet ve devletin ortaya çıkmasına neden olduğunu gördüğünde ve bu kişiler hem devleti hem de mülkiyeti ortadan kaldırmaya kalktıklarında Anarşizm düşünüşü ortaya çıkmıştır. Temel olarak Anarşi, insanların kardeşçe yaşadığı, hiç kimsenin bir diğeri üzerinde baskı kuracak yada onu sömürecek konumda olmadığı, azami maddi ve ahlaki gelişimi sağlayacak tüm araçlara herkesin erişebileceği bir yaşam biçimi; ve Anarşizm ise hükümet olmadan, yani şiddete başvurarak isteklerini – iyi amaçlar için bile olsa- başkalarına zorla kabul ettiren otoriter örgütler olmadan, özgürlük yoluyla anarşiye ulaşmak için kullanılan bir düşünce sistemdir. Anarşi: kelimesinin kökeni Yunanca anarchos ve anarchia kelimeleridir. Yunanca -sız, ...-nın yokluğu, ...-nın olmaması anlamına gelen a öneki ile, hükmeden, yöneten anlamına gelen archos kelimesinin birleşiminden oluşur ve hükmedenin olmadığı anlamına gelir. Anarşi, insanların kardeşçe yaşadığı, hiç kimsenin bir diğeri üzerinde baskı kurarak onu sömürecek konumda olmadığı, sınırların, bürokrasinin, özel mülkiyetin, tahakküm mekanizmalarının, hiyerarşik yapılanmaların ortadan kalktığı yaşam biçimidir. Anarşi kelimesi çoğu kez hatalı bir biçimde düzensizlik, kargaşa, rastgele yıkıcılık anlamında kullanılmıştır. Süregiden durumun devamından çıkarları olanların, kendi sistemleri dışında bir toplumun varoluşunu kötülemeleri ya da varoluşunun mümkün olmadığını öne sürmeleri gayet doğaldır. Anarşinin bir toplumsal yaşam biçimi olarak ancak düzensizlik ve kargaşaya yol açabileceği söylemi, gücü elinde bulunduranların, otoritesiz yani onlarsız yaşanamayacağı yönündeki iddialarıyla şekillenir. Ve bu söylem kendi özgürlüklerinden korkan insanlarca benimsenir. Anarşistler, otoritelerin, hiyerarşik kurumların, tahakküm mekanizmalarının, kapitalist sömürünün, ekolojik tahribatların olmadığı bir toplumun, özgürlük tutkusu, dayanışma ve doğrudan katılım temellerinde yaratılabileceğini savunurlar. Anarşistler, insanların yaşadığı açlık, sefalet, esaret, tutsaklık durumlarının insan doğasının kaçınılmaz sonucu olmadığını düşünürler. Bu durumlar insan iradesine bağlı toplumsal gerçeklerden doğarlar ve yine insan iradesiyle ortadan kaldırılabilirler. Emma Goldman’a göre; ‘Anarşizm bireyin kendine saygısının ve bağımsızlığının otorite tarafı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.