abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders osmanlıda bilim hızölçer antikatot dağ havası sould gücük sürtünme kuvvetinin etkileri insankaynakları milyarder kara fırın pisboğazlık ekseri kanuni karayolu taşımacılık vestel amerikanın kurtuluş günü alman subaylarla ilişkiler hafızlık teleskopun yapısı türkçe ile ilgili söylenmiş güzel sözler medenı hukuk eklenmek step motor eğitim sorun dünyada meydana gelen göçler konumlanma düdükçü fosillerin yararlar atatürk soyu ateş icad bolluk akdenize kıyısı olan ülkeler ağızlık açma 10. sınıf matematik test öfkeli emin çölaşan enfarktüs klimalar resmi mektup örneği 101 pare eş yapı sanat evi 10 ölümcül enerji sektörü homofil zengin Allah (veya Allahım) teknik makale bitkide madde taşınması sintine canlılarda boşaltım fiziksel yasalar durgun elektrik hematit uzaktan kumanda devre şemaları basketbol sahasının ölçüleri sekant muhayyel atatürk isimli şiir norm müktesebat excel çalışma sayfası kardiyoloji sınav sonucları teşrik komposizyon block user çemberde açılar kaşar üretim turk vergi sistemi hipotes stok nedir ilinti 6.sını sebze, petrol üretimi uydu foto ali sayı farkı ab yönergeler like dislike ar- ge dört mevsim çocuk kitap özeti demirin paslanma ampulun parlaklığı nasıl değiştirilir divan edebiyatı natamam siyaset embiryo gazlı bez ele alınmaz dokuzar özgürce fiil tabanı sıvaştırmak muylu rulman yatağı kayıp eşya kutusu sergi evi


GRANİTLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 78781 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GRANİTLER Granitler umumiyetle magmatik menşeli olup, tamamıyla kristallerden müteşekkildir. Granitin bileşiminde bulunan esas mineraller kuvars, feldispat ve mikadır. Bunların yüzde miktarları, muhtelif granitlerde farklıdır, ekseriya, feldispat daha çoktur ve en az mika bulunur. Granitler içersindeki silis miktarı % 68 - 72, özgül ağırlıkları 2,59 - 2,73 dür. Granit içersindeki kuvars, düzgün kristal şeklinde görülmez, diğer billurların arasını doldurmuştur. Çünkü feldispat ve mikalar teşekkül ettikten sonra kristalize olmuştur. Camsı parlaklığı ve diliniminin olmaması dolayısıyla, kolay tanınır. Ekseriya temiz ve Şeffaftır, bazen mavi, sarı, mor, dumanlı renklerde veya sütlü kuvars halinde olabilir. Feldispatlar granit içersinde en çok bulunan mineraldir, potasyumlu feldispat (Ortoz ve Mikroklin) daha fazladır, bir miktar da sodyumlu kalsiyumlu feldispat (Plajiyoklazlardan Oligoklaz) ihtiva ederler. Renkleri beyaz - gri. kırmızımsı, esmer veya yeşildir ve taşa renk verirler. Mikalar ekseriya biyotit (siyah mikadır), ve granitlerin bir çoğunda bulunur. Bazen altıgen prizmalar halindedir. Siyah ve koyu yeşil renkli hornblent de çok bulunur, nadiren müskovite (beyaz mika) de rastlanır. Biyotit ve hornblent çok olduğu zaman taşın rengi koyulaşır. Tali mineral olarak korendon, kordiyerit, grena. zirkon, epidot titanit, manyetit, hematit, limonit, ilmenit, pirit, apatit, ojit ve rutil’e rastlamak mümkündür. Bunlar bazen bulunurlar, bazen da bulunmayabilirler. Granitler, ihtiva ettikleri minerallerin karakterlerine göre gruplara ayrılırlar. Tanelerin büyüklüğü, her granitte farklıdır. Buna göre kütleye ‚“ince taneli“, “orta taneli“, veya “iri taneli granit“ denir. Renkleri feldispata bağlıdır; fakat kuvars, hornblent ve mika miktarı fazla olduğu takdirde, renge tesir eder; beyaz, açık gri, koyu gri, pembe, kırmızı ve zeytin yeşili olabilir. Granitik taşların sertliği içindeki minerallere bağlıdır. Kuvarsın 7, feldispat ve hornblentin 6 dır. Kuvars çok olduğu zaman, taşın sertliği daha da fazladır. Yalnız, inşaatta kullanılacak granitlerin, feldispatlarının ayrışmamış olması lazımdır. Granitler, çok yoğun taşlardır dokularındaki minerallerin arasında ancak % 0,10 ila 0,50 miktarında mikroskobik boşluk (Mikroporlar) bulunur. Ortalama olarak % 0,8 su ihtiva eder ve % 0,2 miktarında su absorbe edebilirler. Granitler, ihtiva ettikleri Ferro-magnezyenli minerallerin miktarına göre isim alırlar. Meselâ Biyontli granit, Hornblentli granit (Amfibollu granit), çok nadiren de Ojitli granit gibi. Eğer iki mineral de çok bulunursa « Hornblentli – Biyotitli granit » denir. Bazen da ihtiva ettikleri tali minerallere göre de, isim verilir. Mesela: Grenalı granit, Turmalinli granit, Epidotlu granit v.s. gibi. Bu taşlar aynı zamanda dokularına göre de sınıflandırılabilir. « Porfiri granit » ince taneli bir zemin içerisinde, iri billurları ihtiva eden, y... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.