abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bankalar arası birleşme temel direği tahta göğüs ruj evrim devrimi ağzı pis matematik kronolojisi oyalanmak egik atıs sur dava adamı etnometodoloji aptalca 10 sınıf dersi anne çoçuk sağlıgı ahir zaman karbürleme fizik 2 final 0228 park saati saat tarihçesi bilgi yöneticisi doğa tasviri vade farkı nedir peyzaj mimarlığı heykel matematik küme soruları inhibitörler taşıtların bulunuşu seçenek sütanne halk şiirinin özellikleri insan ve doğa hakimiyeti nöron alg doksan 29 ekim cumhuriyetin ilanı saptırma alice harikalar yasama car angın ezelî profesyonel çalışan çözünürlük prensibi örüntü 15. yüzyıl depo yönetimi tevehhüm telefon ve telgraf gelişimi osmanlıdaki sosyal yaşam talkın şarkî yoğuşmalı kazanlar ayna nasıl yapılıyor ab kültür politikası mevsimler ve oluşumları yolları tutmak bereketli 19. yuzyıl osmanlı savaş 11 sınıf ekonomi althusser dili durmak perakendeci projeleri 2237 eczacıbaşı borsa ortak miraslar atabetül hakayık şilt hemorajik kist karışım cim kafa çıkışı dönüş indir atatürkün yenilikler tatsız bir olayi gam çekmek metin çevirisi sihirli ses kuşağı bitkisel yağlar sardoğan profesyoneli olmak kuruluş yeri seçiminin önemi çalışkanlık hikaye kütahyanın otuz beş yaş şiiri istatistik fizik teori elinde bulunmak (veya olmak) çarkıfelek pulman su kireci çevre toplum örgütleri ekosistemdeki ayrıştırıcılar elektronik baskı devre cıvalı maratoncu akıllı evler


ASYA KITASININ FİZİKİ ÖZELLİKLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 79032 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ASYA KITASININ FİZİKİ ÖZELLİKLERİ Asya kıtasındaki yer şekillerinin oluşumunda kıtada etkili olan Huron, Kaledonya, Hersinya ve Alp Himalaya kıvrım sistemi etkili olmuştur. 1. zamandan önce oluşan Huron kıvrım sistemi kıtanın güneyinde Arabistan ile Hindistan(Dekkan) yarımadalarında etkili olmuştur. 1. zamanda ilk oluşan Kaledonya kıvrımları kıtanın kuzeyinde Yenisey ve Lena nehirleri arasında etkili olmuştur. 1. zamanın sonunda Hersinya kıvrımları kıtanın Güneyi, Batısı ve Güneydoğusunda etkili olmuştur. Kıtadaki en etkili kıvrım sistemi ise 3. zamandaki Alp Himalaya kıvrım sistemidir. Kıtanın batısından doğusuna kadar çok geniş sahada etkilidir. Kıtanın en yüksek yerleri bu kıvrım sisteminin olduğu yerlerdir. Kıtanın ve aynı zamanda dünyanın en yüksek zirvesi EVEREST (8848 mt. ) Himalayalar üzerinde yer alır. Çin-Nepal sınırındadır. Kıtada buzul etkisi Avrupa ya göre çok azdır. Asya kıtasında çok geniş alanlar kaplayan platolar vardır. Kapladığı alan en fazla olan, aynı zamanda yükseltisi en fazla olan platosu TİBET PLATOSUdur. Kıtada; Pamir, Orta Sibirya, Doğu Sibirya, Kazakistan, Dekkan, İran, Arabistan platosu gibi genişliği fazla olan platolar vardır. Ortalama yükseltisi en az olan platoyu ORTA SİBİRYA PLATOSU oluşturur. Kıtanın en büyük ovasını BATI SİBİRYA OVASI oluşturur. Batı Türkistan ovasıda Asya Kıtasının iç kesimlerindeki önemli bir ovadır. Ancak bir kısmını Kızılkum ve Karakum Çölleri oluşturur. Kuzey Sibirya Ovasıda önemli bir düzlüktür. Orta Asyada dağlar ve platolar arasındaki kapalı havzalarda önemli düzlüklerdir . Bunlar. TARIM ve TURFAN HAVZASIdır. Turfan Havzası dünyanın en alçak havzasıdır. (-154 mt. ) Asya Kıtasındaki Kızılkum, Karakum, Taklamakan, Gobi, Tar, Rubul Hali, Nüfud, Deşt-i Lut, Deşt-i Kebir gibi büyük çöller vardır. Asyada akarsular tarafından oluşturulmuş büyük alüvyal ovalarda vardır. Bunlar: Mezapotamya (Irak), İndus Ovası (Pakistan), Ganj Ovası (Hindistan) ve Kuzey Çin Ovasıdır. (sarı ve mavi ırmaklar tarafından oluşturulmuştur.) Yeryüzünde sadece Amerika ve Asya kıtasında bütün iklimler görülür. ( Amerikayı bütün olarak düşünürsek geçerlidir. ) dolayısıyla da bütün iklim tipleri görülür. En fazla görülen iklim tipini ise Karasal İklim tipi oluşurur. Sıcaklıklar Kuzeyden Güneye doğru artış gösterir. Yıllık ortalama sıcaklık farkının en fazla olduğu yer ORTA ASYAdır. Kıtadaki yıllık yağış tutarında da büyük farklılıklar görülür. Kıtanın en az yağış alan yerleri; Kuzey Kıyıları, Çöl alanları, çok yüksek dağlık alanlardır. Kıtada en fazla yağış Güney ve Güneydoğu Asyadadır. (Bu sahadaki yağışların fazla olmasındaki en etkili faktör Muson Rüzgarları dır. Dolayısyla buraya Muson Bölgesi adı verilir. ( Musonlar Asyası) Kıtada yağışı en fazla ASSAM bölgesinde görülür. (Hindistanın Kuzeydoğusu) kıtanın ve aynı zamanda dünyanın en fazla yağış ölçülen istasyonu Assamdaki ÇERAPUNÇİdir. (11. 630 mm. ) A... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.