abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders haneli bursluluk sınavı sonucu bellek resim nedir nesli tükenen çimenlik acı acı çatışmaların çözüm yolları zümre toplantısı timurlular entel zihin yorgunluğu yaşam süresi kavramı belâsı mikrometre ampülün tarihi ve yeri gönenç sayı basamakları örülmek petek hz. ebubekir tavuk gibi bin dokuz yüz seksen dört dini bütün erdemli insan metro 4pl cumhuriyet dönemi giysi iskân otel işletmelerinde bütçeleme hayvanların gelisimi elektromıktanıs lâgün çocuklar ve ülkeleri 3. sınıf test sorusu tehzil suçluluk dergi çıkarma anı özellikleri deyim nedir aldırmak ilkokul 3.sinif i içgüdüsel statik analiz akademisyen dingin destekli faka basmak tarihsel batı cephesi madde ne demektir milliyetcilik toplumsal kurallar tarihi miras erden iskonto hesaplama bloom taksonomisi kulometri elyesa lineer bağımlılık ölçü birimleri neden değiştirdi içimizdeki biz tedarik zinciri yöntemi personel temini astsubay çavuş işine bak! doğrudan pazarlama cumhuriyet öncesi ve sonrası yönetim şekli iptida rtük öykücü düğüm düğüm hürmet hidrolik vinç edebiyat gençlik scara olay pariste bir turk gıyaben ısınmak dizel motor computer references balık sinir sistemi asamble hoşnutluk karsak cumhuriyet yönetimi ile ilgili sorular invitation soğuk hava deposu hesabı cumhuriyeti korumak ve güçlendirmek 1982 anayasası soruları sermayeler tanımı tıpta platin bir karış müziksever otel maliyet bulgu ecza hep birden araştırma geliştirme yönetimi


METALOGRAFİ HAKKINDA ANA BİLGİLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 80088 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

METALOGRAFİ HAKKINDA ANA BİLGİLER Malzemelerin iç yapılarını inceleyen ve gerek üretim gerekse araştırma çalışmalarında mühendisliğe büyük katkıda bulunan METALOGRAFİ, M.C. Sorby’nin 1860’lardaki öncü çalışmalarından sonra özellikle son 40 yılda oldukça ilerleme kaydetmiştir. Metallerin mekanik, fiziksel, kimyasal, elektriksel özellikleri ile iç yapıları arasında doğrudan bir ilişki varır. Dolayısıyla iyi bir iç yapı karekterizasyonu ile malzemelerin servis ömrü, servis şartları gibi önemli özellikleri önceden tahmin edilebilir. Üretim sırasında meydana gelen hataların, sebeplerin araştırılmasında da ilk başvurulacak yöntem Metalografik çalışmadır. En önemli Metalografik inceleme aracı olan optik mikroskopların yanı sıra elektron mikroskoplarının da hızlı gelişmesi ile mikro yapı incelemeleri daha hassas yapılabilir hale gelmiştir. Çok kaliteli bir optik mikroskobunun, yağlı objektif kullanılarak büyütmesi 2000 X (defa) mertebelerinde olup, ayırma gücü 1000 A0 u aşmaz. Elektron mikroskobunun ayırma gücü ise 10 A0 mertebesindedir. NOT Mikro yapının mikroskopta ayrıntılı bir şekilde görülebilmesi numune hazırlama tekniklerindeki başarıya bağlıdır. Bu teknikler; sırasıyla aşağıdaki gibi özetlenebilir. NOT  A0 = Angström. Boyutsal ölçü birimi olup, 1/1000 mikron veya mm.nin 1 milyonda biri ölçüsündedir. METALOGRAFİK TEST YÖNTEMİ NEDİR ? Metalografik iç yapı kontrolüne tabi tutulacak malzemelerden öncelikle numune alınmalıdır. Numune alma işlemi 3 kısımlıdır. 1. Numunenin kesilmesi (Metalografik Kesme) 2. Numunenin Kalıplaması (Bakalite Alma) 3. Numunenin Yüzeyinin Mikroskobik Hazırlanması (Taşlama, Parlatma) Metalografik Kesme Metalografik iç yapı kontrolüne tabi tutulacak numunelerin önce kesme işleminden geçmesi gerekir. Burada amaç; malzemenin iç özelliğine bir zarar vermeden numune almaktır. Yapılan bu işlem için çok çeşitli cihazlar vardır. Bunların kullanım alanlarına göre değişik tercih sebepleri vardır. 35 mm. Kesme kapasitesinden 100 mm.nin üzerine çıkan aletler olmasına rağmen en çok kullanılanlar 65 – 70 mm kesme kapasiteli cihazlardır. Cihazların çalışma prensibi; bir sabitleştirici tarafından tutulan numune, dönen kesici diske yaklaştırılmasıyla yapılan kesmedir. Cihazlarda önemli olan kesme anında yapılacak olan resirkilasyon aracılığı ile numunedeki yapı değiştirmeyi önlemektir. Burada bir diğer önemli konuda kesici disklerin seçilmesidir. Demir – Çelik numuneleri ve demir dışı metaller için farklı ebatlarda imal olan bu diskleri malzemeye uygun şekilde kullanılmaktadır. Bu diskler optimum kesme özellikleri için gerektiğinde özel soğutma maddeleri ve kesme yağları ile takviye edilmelidir. Bakalite Alma Kesme işlemine tabi tutulan numune küçük yada şekilleri taşlama ve parlatmaya uygun olmadığından Bakalite Alam işlemine tabi tutulurlar. Bakalite alma işlemi için standart çaplarda dairesel kalıplar mevcuttur. 20 mm.... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.