abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kesir sayıları tüme varım toplam sembolü zihnini kurcalamak relikt ve endemik bitki rasyo analiz yöntemi tcp/ıp yönetici sekreterliği uyuyan güzel devimsel gelişim araçları oguzhan hikaye özeti oku tarım ve hayvancılığın türkiye ekonomisine katkısı yarıçap ekonomi tarihi anayurt otelı palandöken suya salmak cici bici selam anapara resistance ohms law kayabaşı tok kooparatif kolu sigorta pazarlaması il posta kodu mantık bilimi ortalama vade hesabı ayaklama süper çarpan 29 şiir dönüşlülük ibn-i haldun göz ucu buzul taş sukut hayvanların yaşam döngüsü sağlık sektöründe tekstil ürünleri kitap tahlili aslan armut pencereli fiil çekimleri gözlükçü Yahudi baklası çamur mineral öz odun işlemler yönetimi su yüzüne çıkmak pastorize çanakkale zaferi soruları balık sinir sistemi dayanıklılık testi kısa piyesler günlük güneşlik görünmek nitrojen oksit çalışmak fonksiyon türleri ahşap konak kadıncağız kolonya üretimi afiş nasıl hazırlanır dili tutuk krema öys tektonizma açıklayan katmersiz alternatif akımda güç etki 29 ekim 1923 basın pozitif ve negatif kavramlar güneş leke turizm haftası çürüyüş fen bilgisi 4 toptan satış ateş elektrik iletir ürettiklerimiz teşci etmek atatürk ilkeleri göstere göstere oseonografya motzart periderm doku fen bilgisi-hareket açı çeşitleri şerik donanma dpy soruları 2237 faiz bahar fen bilgisi 5.sınıf türkce bestseller katı maddeler çekim ekleri gaz sayacı teknolojinin tüketiciler üzerinde etkisi


JELATİN İÇEREN APA DERİ ÇALIŞMALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 80837 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

JELATİN İÇEREN YAPAY DERİ ÇALIŞMALARI: JELATİN-ALGİNAT SÜNGERYAPISININ KARAKTERİSTİĞİ VE HAZIRLANIŞI 1) İÇERİK: Jelatin deri, kemik, ve bağ dokularında temel olarak bulunan eriyebilir bir protein olan fibrözün kontrollü hidrolizi ile elde edilir. Jelatin, tek sıra aminoasit dizisinden oluşur(protein gibi). Jelatinin karakteristik özelliği, glisin, prolin ve hidroksiprolin a.a ları yapısında çok bulundurmasıdır. Yapısı genel olarak tekrarlayan glisin-X-Y triplet yapısını içerir ve genel olarak X prolin Y ise hidroksiprolindir. Bu yapı jelatini üç boyutlu heliks yapısının oluşmasından sorumludur. Denatüre tip kolojen ve jelatin tıpta plazma arttırıcı, yara iyileştirici ve cerrahi parçaların vücutta tutulmasını sağlamak için kullanılır. Kolojenin biyomedikal uygulamalarda antijenik olduğu bilinir fakat jelatin antijenik değildir. Son zamanlarda jelatinin makrofaj aktivasyonu sergilediği ve yüksek homostatik etki gösterdiği gösterilmiştir. Sonuçta jelatinin kolojene oranla pratikte daha kullanışlı olduğuna karar verilmiştir. Çünkü kolojen solusyonunun doğal kolojenden hazırlanması çok zordur ve jelatin kolojenden daha ekonomiktir. Alginat kahverengi deniz alglerinden türetilir. Alginat türetilirken, 1,4-linked -D mannuronates artığı ve 1,4-linked -L-gulunorates oranları değiştirilerek aniyonik lineer polisakkaritler meydana getirilir. Alginat hidrofilik, biyouygunluk ve ekonomik yönü bulunduğu sürece tercih edilir. Alginat yara kapama, hepotoksit kültür iskeleti oluşturma ve cerrahi müdahale gibi tıbbi uygulamalarda kullanılır. Ayrıca alginatlar basit glikoz artığı ile bozulabilir ve tamamen absorblanabilir. Biyomateryaller, doku mühendisliğinde yara kapama ve yapı iskeleti oluşturmada gözenekli yapılarından dolayı kullanılır fakat doku yenilenmesinden sonra vücuttan atılması, kaybolması istenir. Biyolojik polimer sınıfına jelatin gibi yapıya sahip olan poliglikolid, poliaktid ve kopolimerleri, kolojen, chitin ve hiyaluronat girer. Jelatin eğer biyomateryal olarak kullanılmak isteniyorsa çapraz bağlı olmak zorundadır. Son zamanlarda jelatin filminin çapraz bağları fiziksel olarak termal ısı ve ultraviole ışınlar yardımıyla oluşturulmaktadır. Jelatinin çapraz bağları kimyasal olarak ise formaldehit, gluteraldehit, suda çözünen karbodrimid, diepoksi bileşenleri, diizosinatlar gibi çapraz bağlayıcı ajanlar kullanılarak elde edilir. Fakat bu ajanların toksisitesi biyomateryal geliştirilmesi sırasında göz ardı edilmemelidir. En iyi çapraz bağlayıcı ajan olarak bilinen gluteraldehit 3 ppm konsantrasyondan sonra toksik etki göstermektedir. Suda çözülebilir olan 1-etil-3-karbodrimid (3-dimetil aminopropil) (EDC) toksik değildir ve biyouygunluk gösterir, çünkü çapraz bağ süngerimsi yapısına bağlanmadığı için kolayca suda çözünebilen üreye dönüştürülebilir. Ürenin sitotoksitesi oldukça düşük olduğu için göz ardı edilmektedir. Şimdiye kad... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.