abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ıslahat hareketleri hatıl istiap ölüm orucu izomer ortadirek geri durmak 1955 tarihi erzurum kültürü white goods tayming dik kuyruk atatürkün son günleri tanınmak insansal çalışma süreci içerisinde osmanlı kültür ve uygarlıgı aksak ölçü kâp mühürcülük alarga eziklik dip ağı şetim he travels by zaman ölçme araçları maket yapım teknikleri hristiyanlık kemalettin tuğcu biyoloji alanında gelişmeler aya ilk ayağını basan insan çokgensel bölgelerin alanları ısı sıcaklık floppy disk garni erkek bakır görsel programlama milât seksen günde devri alem özet isi yazılım staj dosyası genç nüfuz sıcak su fiiler sıçramak açık oturum yöntemi proje ödevi boyun borcu üreteçlerin bağlanması knut hamsun açlık özeti imdi dünyadaki iklim cesitleri alyuvarlar papatya hoşnutsuz çevremizdeki toprak çeşitleri kincilik atatürk ilkelerine sahip çıkmak saat açısı kaynak teli eril atatürkün spor ile ilgili sözleri anı yaşamak seçmeci sazan ideological conflict iç pazar fıkracı kavak başka anlama geçiş abesle uğraşmak (veya abesle iştigal etmek) kabuk hz muhammet in hayatı gazlar kritik sıcaklık isim tamlaması dogrusal denklem sistemleri azalan verim kanunu veysel çavuş harf opak serim özgürce sahnı seman medreses fayans kılavuz aşılamak vurgu olayı tek yıllık bitki ile çok yıllık bitki arasındaki fark kutupsal nice beden dili ve resimler musul sorunu alçıpan farketmez saplantı bir boyda tarihin diğer bilimlerle münasebeti coğrafya türleri küçük dünyam venedik taciri


MONOPOL PİASALAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 8391 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DERS : GENEL İKTİSAT KONU : “ MONOPOL, OLİGOPOL VE TAM REKABET PİYASALARINI AÇIKLAYINIZ. ” ÖĞRETİM ELEMANI : Prof. Dr. Nüvit OKTAY “ MONOPOL, OLİGOPOL VE TAM REKABET PİYASALARI “ 1.BÖLÜM “ PİYASA NEDİR ? “ Rekabetin tam kurallarıyla uygulanabilmesi için piyasanın durum ve niteliği çok önemlidir. Rekabete elverişli olmayan bir piyasada rekabet kurallarının uygulanmasından söz edilemez. Bunun için piyasa kavramı ve tanımı, rekabeti belirleyici kuralların değerlendirilmesinde önem arz eder. Piyasa, genel anlamıyla “bir mal için alıcılar ile satıcıların karşı karşıya geldikleri yerdir”. Ancak günümüzün teknolojisinin getirdiği iletişim ve ulaşım devrimi nedeniyle artık, piyasa bir yer olmaktan çıkıp genel anlamda bir ortamı ifade edebilmektedir.Çünkü, satıcı ile alıcının bir yerde buluşmasının gereği kalmamıştır.Artık, satıcı veya alıcı istediği malı telefon, internet veya faks aracılığı ile arz veya talep edebilmektedir. Diğer bir ifade ile piyasa yalnız bir yer olarak değil, bir malın alıcılarıyla satıcıları arasında iletişimi sağlayan her türlü organizasyon, her türlü teknik imkan olarak anlaşılmaktadır. Böyle olunca, piyasa somut kalıbından çıkıp arz ve talebin konusunu oluşturan mal ve hizmetlerin türüne ve adına göre değişen bir piyasa türünün ortaya çıkmasına yol açmıştır. AB Rekabet Hukuku da bu anlayıştan yola çıkarak üye ülkeler arasındaki pazarı iki açıdan değerlendirmiştir. Bunlardan ilki, geniş anlamda yer itibariyle üye ülkelerin coğrafi sınırlarından oluşan bir Ortak Pazar, diğeri de bu ortak pazarın bir bölümünü oluşturacak “ilgili pazar”’dır. Ortak pazarın içinde iktisadi anlamda arz ve talebe konu olan bütün mal ve hizmet pazarıdır. 2.BÖLÜM “ PİYASA ÇEŞİTLERİ “ Yukarıda da değindiğimiz gibi, rekabetin etkin şekilde cereyan etmesi ve sağlanması doğrudan doğruya piyasanın yapısı ve varolan koşullarına bağlıdır. Bu nedenle,piyasayı yapısına göre sınıflandırılan türlerine değinmek serbest rekabetin tanımı açısından yararlı ve isabetli olacaktır. Ekonomistler, piyasayı genel olarak belli yapıya göre sınıflandırmışlardır. Bu piyasaların başta gelen türleri olan monopol, oligopol ve tam rekabet piyasalarının tanımına değinmek gerekir. A. Tam Rekabet Piyasası 1.Tam Rekabet Piyasasının Özellikleri: Tam rekabet piyasasının ayırıcı özelliği, piyasadaki alıcı ve satıcıların tek başlarına fiyatı etkileme gücüne sahip olmamalarıdır. Yani tam rekabet koşullarında firmalar bağımsız fiyat politikası güdemez. Her firma için fiyat önceden saptanmıştır ve firmalar bunu kabullenmek zorundadır. Her bir firmanın sabit fiyatla karşılaşması yatay “fiyat doğrusu” ile ifade edilir. Tam rekabet piyasasını oluşturan koşullar aşağıdaki gibidir: • Piyasada aynı malı üreten ve satın almak isteyen çok sayıda satıcı ve alıcı vardır. Piyasada çok sayıda üretici ve satıcı firma olduğundan dolayı, bunların her birinin üretim ve satı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.