abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders analitik geometri simetri iplikte kilma düet devlet sektörü özel sektör friend kalori miktarları the matrix örücülük roman özetleri 2003 oss akdeniz tarım topraklarının genel özellikleri tekne damper kazandibi fanuc freze ingilizce hastalıklar halt etmek oyun masası elek analizi yalın durum dayanak istanbulun kurtuluşu muarız girme atatürk çocuklar yararları küme doğum sonrası anne ve bebek bakımı sekiz tek beyaz kale sadakatsizlik zübde kemal sunal çotanak karamazov güzel sanatlar edebiyat aspur top çam kompozisyon kuralları edinim 3.sınıf doğal sayılar hz. muhammedin hayatı enişte eli hafif sekoya ideal gaz denklemi ciftciler sert ünsüz kavim recep tayyip erdoğan yumru tabak dekoru aynaların kullanım alanları ayna yap kekre kadın işgücü e belediye havaya uçan at düşsel anlatım yönetimde yürütme scramble sınmak dil sevgisi çocuk sevgisi ring iplik phrasal verbs 30 agustos haritacılık tarihinde üçgende bağıntılar 10. sınıf edebiyat yazıtlar kanın dolaşmasını sağlayan organlar sayı doğrusu süpürülme yeni oks sistemi yücelme metalsi kuyumcu ahmed ali kuşçu son 10 yılın öss kimya soruları gösterilme paranın dolanım hızı ekoloji ve canlılar iznik kültürü serbest grafik tasarım dersi holigan ve holiganizm turta stoplazma nedir hz. muhammedin seferleri düğüm gerilimleri uzay engebeli ağ yatak teneşir basketbol kuralları torik rituel işbirliği bilimin insan yaşamına omça


CERRAHİDE KULLANILAN AMELİAT İPLİKLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 84150 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1.Giriş Tıp sektörü, Tekstil Endüstrisinin sunduğu geniş imkanlardan faydalanan önemli ve hızlı gelişen alanlardan birisidir. Geniş ürün secimi sunabilen tekstil materyalinin, vücut içinde kullanıldığında doku gelişimine müsait olması, çevreye uyumu, çok fonksiyonlu karakteri, özelliklerini kaybetmeden sterilize edilebilmesi,gerekli esneklik ve dayanımı birlikte taşıması,çeşitli materyallerle birleşebilmesi,onu ,tıbbi alanda kullanılmak üzere en uygun malzeme yapar. Ameliyat iplikleri, yara kapatım elemanları olarak tıp alanında kullanılan diğer malzemeler içinde oldukça gelişen bir pazara sahiptir. Yaraların onarılması için ameliyat ipliklerine alternatif olarak sunulan zımbalar, bantlar gibi diğer yara kapatıcı malzemeler, ameliyat iplikleri kadar yaygın bir kullanıma sahip olmamıştır. Mukherjee (1987) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 1987 yılı itibariyle dünya çapında yara kapatıcının Pazar payı 1.000.000.000 $ civarında olmuş ve ameliyat iplikleri bu payın %78’ni temsil etmiştir. 1998 yılında sadece Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne cerrahi uygulamalarda kullanılmak üzere yaklaşık 65.000.000.000 TL’lık, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ise yaklaşık 116.000.000.000 TL’lık ameliyat ipliği satın alınmıştır. Satın alınan ipliklerin %60’nı absorbe olmayan ameliyat iplikleri oluşturmaktadır. Bu rakamlar aynı hastaneye alınan genel tıbbi malzemelerin yaklaşık %25’ini teşkil etmektedir. 2.Kaynak araştırması 2.1. Ameliyat ipliklillerinin tanımı ve kullanım amacı bir ameliyat ipliği, cerrahi sebepler yüzünden açılan veya tesadüfen kesilen vucut dokularını , yaranın iyileşmesini sağlanıncaya kadar birbirine yaklaştırmak implant eddilen protezleri dokulara birleştirmek , kanamayı veya diğer akışkan sızıntıları önlaemek amacıyla kan damarlarını veya ay rılmıl boru şeklindeki yapıların (örneğin, kanalların ) uçlarını bağlamak için kullanılan doğal veya sentetik orjinli, steril cerrahi dikiş malzemesidir. (Anonim 1994a, 1995, Yee 1985, Rigby ve ark.1993, Mukherjee 1987, Zimmer ve ark. 1991, Thacker ve ark.1975). Yaralı bir dokuda ameliyat ipliği kullanmanın temel amacı; doku, mekanik destek olmadan normal g erilim kuvvetlerine karşıj koymaya yetecek mukavemete, ulaşıncaya kadar yani, iyileşme prosesşnin daha fazla suni yaklaştırmaktır(Paez ve ark.1994, Zimmer ve arjç 1991, Thacker ve ark. 1975, van Winkle ve Hastings 1972, Bourneve ark. 1998 Tatlıkazan1991 ).Bu noktanın ötesinde ameliyat ipliklikleri faydalı bir amaca hizmet etmez ve tahriş ve enfeksiyon kaynağı olarak görev yapar (Herrmann 1973). 2.2.Ameliyat ipliklerinin tarihçesi Ameliyat iplikleri 4000 yıldan beri cerrahlar tarafından kullanılmaktadır. (Artandi 1980 , chu 1991, Thacker ve ark. 1975). M.Ö.2000 yıllarından kalma tıbbi yazılar, bağlamak ve dikmek amacıyla tel ve sinir kullanıldığına dair ifadeler içermektedir(Amonim 1995). Yaralar kapatılması için pek çok eski kült... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.