abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tanılamak lâciverdî atasözleri çıkış kaynakları saati kim bulmuştur regular verbs sagliga zararli aliskanliklar erkek işi sanat nedir ense kökü toplam kalite yönetimi kalite çemberleri endüstri işletmeleri kalite çemberleri uygulaması arnold bennett no frost ışın çağı çocukları arı biti beyzbol nasıl oynanır ev telefonu atatürkün basın işçi problemleri buz hokeyi uykulu gezegenimiz coğrafi yurdumuzun komşuları ağız tüfeği 1920lerde iletişim tevessü 20. yüzyılda insan hakları düşüncesi türk bayrağının kabulu motivasyon analitik sunum psikodinamik kuramlar ekonomik kriz türkiye ilişki ipince çocuk resimleri atatürk ile gelen yenilikler gc/ms kinin bağırtkan ulus kavramı ilişken cope örneği yeraltı suları ibiş trigonometrik fonksiyonların grafiği başarısız dnanın yapısı bilgisayar bölümü staj ankara nüfusu vade farkı istanbuldaki doğal güzellikler silki asal sayı 2003 öss soru bitki üreme organı eski uygarlıkların kullandığı sayılar imzanın önemi lazer tekniği perşomen bursadaki okullar türkiyede yoksulluk nano top dar darına straygarn sanatsal akımlar pazen duvar pası mesele yok! kanserojen yaz mevsimi benim diyen kare prizma pirinç lehimi flâm ceviri harbi yatır radio reciever kaynak yontemi sapak yer kabuğu namaz kılı karides ağı cumhuriyet dönemi giysi hademelik elektronik veri değişimi imaniye askeri ihtilal araba nasıl gider avrupa jeolojisi kazıklı temel son iştihar seyrüsefer dost olmak leasing factoring çatı havalandırma capraz kur belâ aramak


KİREÇTAŞI DOLOMİT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 86196 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KİREÇTAŞI - DOLOMİT I. Tanım ve Özellikler I.1. Kireçtaşı Kimyasal bileşiminde en az % 90 CaCO3 (kalsiyum karbonat) içeren kayaçlara kalker ya da kireçtaşı adı verilmektedir. Ayrıca mineralojik bileşiminde en az % 90 kalsit minerali bulunan kayaçlara da kalker adı verilmektedir. Kalker saf halde kalsit ve çok az miktarda aragonit kristallerinden oluşur. Kalsit ve aragonit kalsiyum karbonatın iki ayrı kristal şekli olup, teorik olarak % 56 CaO ve % 44 CO2 içerir. Ancak doğada hiçbir zaman saf olarak bulunmaz. Kalkerin sertlik derecesi 3, özgül ağırlığı 2.5-2.7 gr/cm3 arasındadır. Tablo 1. Kalsiyum Karbonat İçeriğine Göre Sınıflama. Adı % Çok yüksek kalsiyumlu kireçtaşı (KT) CaCO3 : min. % 97 Yüksek kalsiyumlu KT CaCO3 : min. % 95 Yüksek karbonatlı KT (CaCO3+MgCO3) : min. % 95 Kalsitik KT MgCO3 : % 5 Magnezyumlu KT MgCO3 : % 5 - 20 Dolomitik KT (Dolomit) MgCO3 : % 20 - 40 Yüksek magnezyumlu dolomit MgCO3 : % 40 - 46 Kalkerler hangi yolla oluşurlarsa oluşsunlar, doğada bulundukları durumları ile bileşimlerinde kalsiyum karbonatın yanı sıra; magnezyum karbonat, kil mineralleri, demir silikat-oksit ve sülfürleri, silikat asidi (SiO2) gibi bileşikler içerirler. Bu bileşiklerin bir kısmı kalker oluşumu esnasında ve oluşum ortamının koşullarına bağlı olarak gelebildiği gibi diyajenez esnasında ve etkenleri ile de gelebilir. Saflıklarına göre kalkerler tablo 2’de verilmiştir. Tablo 2. Saflıklarına Göre Kalkerler. Adlandırma % CaCO3 % CaO Çok Fazla Saf Kalkerler 98.5 55.2 Çok Saf Kalkerler 97-98.5 54.3-55.2 Orta Saf Kalkerler 93.5-97.5 52.4-54.3 Az Saf Kalkerler 85-93.5 47.6-52.4 Saf Olmayan Kalkerler 85 47.6 Yeraltı sularında travertenler şeklinde, deniz ya da tatlı sularda ise kimyasal organik veya mekanik çökelme sonucu kalker yatakları oluşur. Oluşum süreçlerinden de anlaşılacağı üzere kalker iki ana grup altında toplanabilmektedir. Yaygın olarak oluşan kireçtaşlarının çoğu organik, kırıntılı ve kimyasal materyaller içermektedir. I.2. Dolomit Bileşimi CaMg(CO3)2 olan dolomit, kireçtaşlarından CaOnun yerini kısmen veya tamamen MgOnun alması ile oluşur. Bu yüzden bileşimi açısından kireçtaşları ile ilişkili olup yanalda ve düşeyde daima kireçtaşları ile geçişlidir. Bünyesindeki kalsit ve dolomit oranlarına göre bazı araştırmacılar tarafından aşağıdaki gibi sınıflandırılmaktadır (Tablo 3). Tablo 3. Kalsit ve Dolomit Oranına Göre Sınıflama. % 10 dan az kalsit, % 90 dan fazla dolomit Dolomit % 50-10 kalsit, % 50-90 dolomit Kalkerli Dolomit % 90-50 kalsit, % 10-50 dolomit Dolomitik Kireçtaşı % 95-90 kalsit, % 5-10 dolomit Mg’lu Kireçtaşı % 95 den fazla kalsit, % 5 den az dolomit Kireçtaşı Dolomitin özgül ağırlığı, MgO oranına bağlı olarak 2.71 ile 2.87; sertliği ise Mohr skalasına göre 3,5-4 arasındadır. Ticari saflıktaki dolomitin ergime noktası 1924-2495oC arasında değiş... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.