abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders iğ ağacı dikeç reçine saz benizli gerilik intihar filmcilik finansal piyasalar açık hava basıncı nedir plastik boru imalatı ankara demetevler termik santralleri lazer teknolojisi acılaşmak haber kaynağı padiş van sağlık kuruluşları ve sorunları asit baz ve tuzların iletkenliği coğrafya biliminin özellikleri üretim çizelgeleme boyut analizi lpg uygulamaları iletişim ögeleri ham payı halı ve kilim mantık ve önermeler yüzey ölçümleri ve hacim wilson ilkeleri tarhana merhume dizge çocuk eğitimi bilgisayar egitimi araştırma teknigi ahşap işleme makinaları halk hikayeleri tedriç deterjanın yapısı kaynaşmak volkanizma nedir çocuk oyun üreme hücresi baca kulağı tur atmak daire grafigi forecasting lise 1 dersleri bilgisayar işletim sistemleri 15. yy fransa tarihi başka olmak yalancı dünya ölçü aletleri resimleri kimya staj raporu en 153 crc sakinleme insanın çevreye etkileri Çalap günlük türü özellikleri başvuru sw İslâm slayt tavsiyename çelik tel imalatı sütanne sınıflara göre rehberlik 18.yy gerileme dönemi düşme merkez ilköğretim okulu integral ile hacim garson üremik kva çelik yapı tababet börek vucudumuzdaki sistemler eğik terazi nedir türkçe off indiksiyon akımı nedir rezil gaddarca menhus edta levhacı raziye koşaç dovme dagın otekı yuzu toprağın yeryüzü için önemi okul mezuniyet şiirleri atatürk ve müzik frenlenmek biyoğrafi yazma neden ise telif hakları ataturk ve vatan sevgısı elektronik staj defteri menenjit


KİREÇTAŞI DOLOMİT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 86196 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KİREÇTAŞI - DOLOMİT I. Tanım ve Özellikler I.1. Kireçtaşı Kimyasal bileşiminde en az % 90 CaCO3 (kalsiyum karbonat) içeren kayaçlara kalker ya da kireçtaşı adı verilmektedir. Ayrıca mineralojik bileşiminde en az % 90 kalsit minerali bulunan kayaçlara da kalker adı verilmektedir. Kalker saf halde kalsit ve çok az miktarda aragonit kristallerinden oluşur. Kalsit ve aragonit kalsiyum karbonatın iki ayrı kristal şekli olup, teorik olarak % 56 CaO ve % 44 CO2 içerir. Ancak doğada hiçbir zaman saf olarak bulunmaz. Kalkerin sertlik derecesi 3, özgül ağırlığı 2.5-2.7 gr/cm3 arasındadır. Tablo 1. Kalsiyum Karbonat İçeriğine Göre Sınıflama. Adı % Çok yüksek kalsiyumlu kireçtaşı (KT) CaCO3 : min. % 97 Yüksek kalsiyumlu KT CaCO3 : min. % 95 Yüksek karbonatlı KT (CaCO3+MgCO3) : min. % 95 Kalsitik KT MgCO3 : % 5 Magnezyumlu KT MgCO3 : % 5 - 20 Dolomitik KT (Dolomit) MgCO3 : % 20 - 40 Yüksek magnezyumlu dolomit MgCO3 : % 40 - 46 Kalkerler hangi yolla oluşurlarsa oluşsunlar, doğada bulundukları durumları ile bileşimlerinde kalsiyum karbonatın yanı sıra; magnezyum karbonat, kil mineralleri, demir silikat-oksit ve sülfürleri, silikat asidi (SiO2) gibi bileşikler içerirler. Bu bileşiklerin bir kısmı kalker oluşumu esnasında ve oluşum ortamının koşullarına bağlı olarak gelebildiği gibi diyajenez esnasında ve etkenleri ile de gelebilir. Saflıklarına göre kalkerler tablo 2’de verilmiştir. Tablo 2. Saflıklarına Göre Kalkerler. Adlandırma % CaCO3 % CaO Çok Fazla Saf Kalkerler 98.5 55.2 Çok Saf Kalkerler 97-98.5 54.3-55.2 Orta Saf Kalkerler 93.5-97.5 52.4-54.3 Az Saf Kalkerler 85-93.5 47.6-52.4 Saf Olmayan Kalkerler 85 47.6 Yeraltı sularında travertenler şeklinde, deniz ya da tatlı sularda ise kimyasal organik veya mekanik çökelme sonucu kalker yatakları oluşur. Oluşum süreçlerinden de anlaşılacağı üzere kalker iki ana grup altında toplanabilmektedir. Yaygın olarak oluşan kireçtaşlarının çoğu organik, kırıntılı ve kimyasal materyaller içermektedir. I.2. Dolomit Bileşimi CaMg(CO3)2 olan dolomit, kireçtaşlarından CaOnun yerini kısmen veya tamamen MgOnun alması ile oluşur. Bu yüzden bileşimi açısından kireçtaşları ile ilişkili olup yanalda ve düşeyde daima kireçtaşları ile geçişlidir. Bünyesindeki kalsit ve dolomit oranlarına göre bazı araştırmacılar tarafından aşağıdaki gibi sınıflandırılmaktadır (Tablo 3). Tablo 3. Kalsit ve Dolomit Oranına Göre Sınıflama. % 10 dan az kalsit, % 90 dan fazla dolomit Dolomit % 50-10 kalsit, % 50-90 dolomit Kalkerli Dolomit % 90-50 kalsit, % 10-50 dolomit Dolomitik Kireçtaşı % 95-90 kalsit, % 5-10 dolomit Mg’lu Kireçtaşı % 95 den fazla kalsit, % 5 den az dolomit Kireçtaşı Dolomitin özgül ağırlığı, MgO oranına bağlı olarak 2.71 ile 2.87; sertliği ise Mohr skalasına göre 3,5-4 arasındadır. Ticari saflıktaki dolomitin ergime noktası 1924-2495oC arasında değiş... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.