abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 2006 öss türkçe soruları saat gibi boğaziçi mehtapları atatürk ve sosyal bilgiler dernegi istifa genetik mühendisliği amfizem anket formu hazırlarken çorak atatürk ün basına verdigi önem adını bağışlamak suyun doğadaki önemi kara ve denizlerin oluşumu kuzin ileticiler şelale katiyen sanal otizim işitme engelli sünger gibi tek ve çift sayılar ce işareti sayılar yoğun teker muhammes basın konseyi ağrısız sarı ırk asma şerbet gibi heyhat ilk işletme kurma nedenleri ışığın yansıma kanunları hani ya bütçe aşamaları gerginlik adlanma tay yüzme kursları lityumlu gps teknolojisi küsküt izomerik endotermik ödem borç sene günbegün rejenere lifler divan üyeleri ister çalıkuşu özet yurt sevgisi deyimler boxes amino asit nedir ideogram doğal afetlerden korunma mobilya baza e-kitap aşk roman açık uçlu manometre kesirlerle ilgili problemler canlılar duraksız armoni alegorik iştiha güzel konuşmanın önemi metallerin saflaştırılması geçinmek ohm saat aritmatiği insan kaynakları yönetiminde değişen çalışma ilişkileri göre oys sınavları ne zaman archimedes ilkesi kolonya tıp aktivasyon enerjisi dizgeli devlet memurları kanunu vizyon iec1107 hz ali resimleri ihtilal kelime anlamı nedir ülkelere göre hedef pazar araştırmaları kaşık kadar sömürmek işporta bölüm, bölünen, bölen nedir oks tercih motoru rulmanlı yataklar çemberin bulusu maliyet hedefleme maliyet defter nasıl yapılır adalet bakanlığı komanditer b4c püskürük 1. mahmut ıslahatları


ÇÖZÜNÜRLÜK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 86333 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇÖZÜNÜRLÜK: İki ya da daha fazla maddenin homojen karışımına çözelti denir. Bir çözücü içersine çözünen bir madde eklendiğinde,madde çözücüde çözünmeye başlar.(Çaya şeker atılması) Çözünen madeyi ilave etmeye devam edersek bir süre sonra maddenin çözünmeden kaldığını görürüz.(Çaya çok şeker ilavesi) Çözücü içersindeki çözünen madde miktarı sabit bir değere ulaşmıştır.Bu şekilde hazırlanan çözeltiye doygun çözelti diyoruz. Çözünen maddenin doygun çözelti içindeki konsantrasyonuna çözünürlük denir.Bir başka ifade ile 100 g çözücüde çözünebilen madde miktarıdır. Çözünürlük = Çözünenin kütlesi(g) / 100 g çözücü formülü ile ifade edilir. KATILARIN SUDAKİ ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ: Aynı sıcaklıkta ve aynı miktarda çeşitli katıların sudaki çözünürlükleri de farklıdır.Örneğin,10 ml suda 2 gram yemek tuzu (sodyum klorür) tamamen çözünürken,Kalsiyum karbonatın tamamen çözülmediği gözlenir. SIVILARIN SUDAKİ ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ Belli bir sıcaklıkta farklı gazların sudaki çözünürlükleri farklıdır.Etil alkolün (kolanya da kullanılan) çözünürlüğü çok yüksek iken karbon te traklorür ve zeytinyağının çok düşüktür. GAZLARIN SUDAKİ ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ: Belli bir sıcaklıkta farklı gazların sudaki çözünürlükleri farklıdır.Suda yaşıyan canlılar hayatlarını,suda çözünmüş oksijen gazı sayesinde sürdürürler.Gazoz kapağını açtığımızda gaz çıkışı görürüz.Gazoz içinde basınç altında karbon dioksit gazı çözülmüştür.Kapak açıldığında basınç etkisi ortadan kalkar ve gaz çıkışı başlar. ÇÖZÜNÜRLÜĞE ETKİ EDEN FAKTÖRLER: 1- Çözücü ve çözünenin cinsi : Her madde her maddede çözünmez. Organik bileşikler organik çözücüde inorganik bileşikler inorganik çözücüde çözünürler. Polar bileşikler polar çözücüde apolar bileşikler apolar çözücüde çözünürler. Örneğin naftalin suda çözünmez fakat benzende çözünür. Benzer benzeri çözer. 2- Sıcaklık: katıların çözünürlüğü genelde ısı alıcı (endotermik) olduğu halde gazların çözünürlüğü ekzotermik tir. Sıcaklığın artırılması katıların çözünürlüğünü artırdığı halde gazların çözünürlüğünü azaltır. 3- Basınç: Basınç değişimi katıların çözünürlüğünü etkilemediği halde gazların çözünürlüğünü doğru orantılı olarak etkiler. ÇÖZÜNME HIZINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER 1-Sıcaklık : Çözünürlüğü sıcaklıkla doğru orantılı olarak değişen maddelerin çözünme hızı sıcaklığın artmasıyla artar. 2- Tanecik Büyüklüğü : Çözünen maddenin tanecikleri ne kadar küçükse çözünme o kadar hızlı olur. 3- Karıştırma : Çözeltinin karıştırılması katıyı küçük taneciklere ayırdığı için, çözcüyle temas eden yüzeyi artırır ve çözünme hızlanır. DERİŞİM VE ÇEŞİTLERİ Bir çözeltinin birim hacmine çözünen maddenin gram cinsinden miktarıdır. Kütlece % Derişim : Bir çözeltinin 100 gramında çözünen maddenin gram cinsinden miktarıdır. KARIŞIMLARIN % DERİŞİMİ İki veya daha fazla çözelti birbirine karıştırılırsa, karışımdaki toplam çözünen madde miktarı, karıştırılan çözeltilerdeki çözünen maddeler... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.