abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders plazmoliz ve deplazmoliz hacılar tırpan yöneylem söz çıkmak eleştirici pişmaniye çukur açmak treasure island canlıların temel bileşenleri beşiktaş tam sayilar çizmeci göbek bağı uluslararasi isletmecilik biyoteknoloji ve moleküler biyoloji alanındaki gelişmeler ve modern tıp alanına etkileri sefahat çemberin alanı uluslararası sermaye hareketleri 2000 den itibaren ön yazı doğrudan anlatım nedir türk büyükleri yemen ah yemen hikayede ses olayları kılma istical fen bilgisi sürtünme yapma dil cıda gramer notları lütfetme taun detant teşri dil kavgası tek hücreliler 10. sınıf edebiyat zedelenmek güçler ayrılığı ilkesi seramik ve empresyonizm adalet teşkilatı harita ve kadastro intak tarihte ilk para sistemli people determinant programı fındıklık sütun e-marketing pozitif ve negatif kavramlar almanyada sayılar nasıl gri dökme demir sıçan yolu bilimsel çalışma yöntemleri dünya deprem haritası ispanya turizm ana kubbe fırsattan istifade etmek güdül bitki ve hayvan genel özellikleri atatürkün yenilikleri paramesyum övünç özel eğitimde aile eğitimi ve rehberliği di elektrik milletvekiller görevleri iletken françois millet fizik dönem ödevi konuları madenler ve teknoloji dipçik ondalık ikici x ışını örülüş 19. yüzyılda osmanlı devletinin sosyal hayatı onaylı köfte göktürk anıtları su yosunu yatar koltuk emperyalizm nedir ortak yaşadığımız alanlar kumanda sistemleri yüreğinin götürdüğü yere git eskiden kullanılan sayılar dorian gray harabat trigonometri tarihi termit kaynağı Araplık sakıp sabancı penguenler menfaat prefrontal korteks have veda fırıncı


BİR BİNADA BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 88050 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Binanın Özellikleri Barınma veya başka amaçlarla kullanılmak üzere,çeşitli malzemelerle yapım metotlarına uygun her türlü mimari eserlere bina adı verilir.Binanın özelliklerini şöyle sıralayabiliriz; 1-)Planlanan amaca uygun olmalı 2-)Gereçler yapının özelliklerine ve yapım tekniklerine uygun olarak kullanılması 3-)İç ve dış etkilere (yağmur,kar,rüzgar,yük,zelzele,yangın vb.) dayanabilecek sağlamlıkta olmalı 4-)Estetik,güzel görünümlü olmalı 5-)Ekonomik olmalı Bina, canlıları dış etkenlerden (yağmur,kar,rüzgar,güneş,sıcak,soğuk vb.) korur.Ayrıca, binanın havalandırılması,içeri giriş ve çıkışın sağlanması,gün ışığından yeterli kadar yararlanılması,ayrıca soğuk ortamlarda da ısıtma işlemiyle ihtiyaçları karşılar.Bunun yanı sıra binada aydınlatma ve gürültü sorununun giderilmesi gerekir. Bir bina; kullanım,dayanıklılık,güzellik,boyutsal uygunluk,yangın koruma,emniyet ve maliyet gibi ihtiyaçları karşılamalıdır. Aydınlatma:Mekanlarda huzurlu bir yaşama ve çalışma ortamı meydana getirmek ve ideal bir aydınlatma sağlamak amacıyla gün ışığının temin edilmesi önemlidir.Pencere ve döşeme alanları mekana göre orantılı olmalıdır.Örneğin;yatak odası veya banyonun gün ışığına olan ihtiyaç ile salon veya çalışma odasının ihtiyacı bir değildir. Mekanlarda;duvar tavan ve döşeme renklerinin aydınlatma üzerine rolü büyüktür.Çünkü mekanın her bölümü gün ışığını almayabilir.Bu yüzden ışığı yansıtmasına yardımcı olan açık renklerin kullanılmasında fayda vardır. Ayrıca pencere camlarının özelliği ve kalınlığı,mekana sağlanan gün ışığı üzerinde etkili olur.Pencerelerin çift kat cam olması,gün ışığının mekana giriş oranını azaltır.Görüldüğü gibi izolasyonu arttırmak için yapılan uygulamalar,aydınlatma üzerine olumsuz tesir yapar. Pencereler arasındaki geniş duvarların aydınlatmaya olumsuz etkisi vardır.yüksekte planlanan yani parapet yüksekliği fazla olan pencere aydınlanmadaki randımanı düşürmekte,fakat ışığın düzgün yayılmasını sağlamaktadır.En uygun açıdaki ışık 20 derecelik bir açıyla düşer. Daha büyük açılar gölgelere neden olur. Binalarda gürültü sorununun giderilmesinde çeşitli yöntemler vardır.İşte kat aralarında sytropor,ses yalıtım malzemelerinin kullanımı, ara bölme duvarlarının kalın olması… Boyutsal Uygunluk:Mekanların mümkün olduğunca küçültülmesi ve mümkün olduğu kadar kullanışlı hale getirilmesidir. Örneğin;yatak odasında eşyalar mekan içerisinde en rahat kullanılabilecek şekilde tertiplenmeli,aralarında yürümek,soyunmak,giyinmek i... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.