abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 2. sınıf matematik daz batı türkçesi ve kuzey doğu türkçesi icbar etmek ingilizce-ingilizce sözlük bitkilerde simetri kare prizma seyirlik toprak boya possesive adjective sadeleşme bakış felsefe ile din arasındaki ilişki mahatma meslek etiği aksak ölçüler utandırıcı esrik ses titresimi örnek olay hava olayları indis fizik sorular ve konuları proglama atomun 11. yy ingiltere dağ iklimi bağnazlık çelik göstermeye bağlı anlatım çaprak keçi sakal ayse bilgin ayrıksı tales istanbulun coğrafyası resimlendirme avunmak banka staj ales soruları iç cümle zemin sınıflandırma sistemleri devlet denetleme kurulu duraklama dönemi belediye örk serinlemek çiçekçilik horoz tez proje eko sistem in bozulma nedenleri şıpsevdi özet peter parker mızıkalı tes çöz atatürkün türk toplumundaki yeri tepkin istanbulun fethinin önemi dipol-dipol etkileşimi beslenme çantası medişa rayiha örmecilik lastik tekerlekli katharina sağır duvar seramik malzeme bilimi sarp sarsma replik ses nasıl yayılır boncuk mavisi pazarlama stratejileri bileşik faiz hesaplama ingilizce yıl sonu zümresi embiriyo santra kutsal kitap nedir telefonun tarihi atasözleri ve hikayeleri lincoln tasvir sanatı alışkanlık avrupa birği toka etmek deprem araştırmaları çakıştırma örs kemiği cutaneous 6. sınıf kesirler resim nedir piston murdarlık sayı problemleri yarım seren cumhuriyetin kuruluşu kasa fişi yap işlet devret büyüme ve kalkınma


BİR BİNADA BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 88050 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Binanın Özellikleri Barınma veya başka amaçlarla kullanılmak üzere,çeşitli malzemelerle yapım metotlarına uygun her türlü mimari eserlere bina adı verilir.Binanın özelliklerini şöyle sıralayabiliriz; 1-)Planlanan amaca uygun olmalı 2-)Gereçler yapının özelliklerine ve yapım tekniklerine uygun olarak kullanılması 3-)İç ve dış etkilere (yağmur,kar,rüzgar,yük,zelzele,yangın vb.) dayanabilecek sağlamlıkta olmalı 4-)Estetik,güzel görünümlü olmalı 5-)Ekonomik olmalı Bina, canlıları dış etkenlerden (yağmur,kar,rüzgar,güneş,sıcak,soğuk vb.) korur.Ayrıca, binanın havalandırılması,içeri giriş ve çıkışın sağlanması,gün ışığından yeterli kadar yararlanılması,ayrıca soğuk ortamlarda da ısıtma işlemiyle ihtiyaçları karşılar.Bunun yanı sıra binada aydınlatma ve gürültü sorununun giderilmesi gerekir. Bir bina; kullanım,dayanıklılık,güzellik,boyutsal uygunluk,yangın koruma,emniyet ve maliyet gibi ihtiyaçları karşılamalıdır. Aydınlatma:Mekanlarda huzurlu bir yaşama ve çalışma ortamı meydana getirmek ve ideal bir aydınlatma sağlamak amacıyla gün ışığının temin edilmesi önemlidir.Pencere ve döşeme alanları mekana göre orantılı olmalıdır.Örneğin;yatak odası veya banyonun gün ışığına olan ihtiyaç ile salon veya çalışma odasının ihtiyacı bir değildir. Mekanlarda;duvar tavan ve döşeme renklerinin aydınlatma üzerine rolü büyüktür.Çünkü mekanın her bölümü gün ışığını almayabilir.Bu yüzden ışığı yansıtmasına yardımcı olan açık renklerin kullanılmasında fayda vardır. Ayrıca pencere camlarının özelliği ve kalınlığı,mekana sağlanan gün ışığı üzerinde etkili olur.Pencerelerin çift kat cam olması,gün ışığının mekana giriş oranını azaltır.Görüldüğü gibi izolasyonu arttırmak için yapılan uygulamalar,aydınlatma üzerine olumsuz tesir yapar. Pencereler arasındaki geniş duvarların aydınlatmaya olumsuz etkisi vardır.yüksekte planlanan yani parapet yüksekliği fazla olan pencere aydınlanmadaki randımanı düşürmekte,fakat ışığın düzgün yayılmasını sağlamaktadır.En uygun açıdaki ışık 20 derecelik bir açıyla düşer. Daha büyük açılar gölgelere neden olur. Binalarda gürültü sorununun giderilmesinde çeşitli yöntemler vardır.İşte kat aralarında sytropor,ses yalıtım malzemelerinin kullanımı, ara bölme duvarlarının kalın olması… Boyutsal Uygunluk:Mekanların mümkün olduğunca küçültülmesi ve mümkün olduğu kadar kullanışlı hale getirilmesidir. Örneğin;yatak odasında eşyalar mekan içerisinde en rahat kullanılabilecek şekilde tertiplenmeli,aralarında yürümek,soyunmak,giyinmek i... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.