abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders freze tezgahları çanakkale geçilmez mevt saray otel bütçe yönetimi denizler nasil olustu kısa film senaryosu sıkıca ankara nisan ayı hava durumu üçgenlerde kenarortay 20.yüzyılda eğitim ipek yolunda yaşam arşınlama açık oturum açık oturum nedir yamaklık gömülüş çiğdem 1 dünya savası reel politik bilanco hesapları 1.viyana kuşatması sayılmak şifa otu aktif ve reaktif sayaçlar biyomalzemeler kığı cember ve daire bir haber otel fizibilite güneşin faydaları osmanlicilik ayaklanmak şekil nedir maksimum güç işlemci nedir ortaçağ roman sanatı sayışmalar bilgisayar staj dosyası örneği islamda sosyal adalet dünyanın oluşumu zindancı kriz yönetimi deniz yıldızları örneklik retailing atatürk olaylar anılar tımar kurtlar vadisi ondokuzuncu yüzyıl savaşları maiyet damlatma konsonant dişi demir aşki gerekirci matematiksel zeka boz ayı günü birlik yaşamımızdaki elektrik faiz problemleri göl ayağı enjeksiyon bölümü atatürk barajı noktalama atletizm disk atma dönem ödevi kapagı gıda güvenliği yönetimi tutmaç öpülmek ayrıntı loğusa 1789 dan sonra osmanlı varoluşçu seslenmek irr gözü kapalı irca etmek silindirin gecmisi pompalama cehennemde bir ada aktivite açıların kullanıldığı meslekler basınç nedir endüstriyel kalıpçılık orhan pamuk kar özeti 18. yüzyıl avrupası su almak başından geçmek müvezzi karaşın gün yayı atatürk ve vatan sevgisi kartezyen ayakbastı ön ad dil ve kültürün ortak özellikleri 1+11111 tarla yaz tatili


1. DÜNA SAVAŞININ NEDENLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 88834 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

I.Dunya Savasinin nedenleri EKONOMIK NEDENLER: Avrupa devletleri sanayilesti ve somurge olaylari oldu. Zenginlestiler. Cikar catismasi oldu. SIYASAL NEDENLER : Cikarlarin catismasi oldu. Buyuk devletler dunyayi paylastilar. Kutuplasma ve gruplar olustu. Ingilizler ile ruslar dunyayi paylastilar SONUCLARI: Avrupada rejimler deisti. Apayri devletler cikti. Ingiltere super guc oldu. Osmanli dagildi ve T.C. kuruldu FIKIR AKIMLARI: 4 degisik fikir akimi olusmustur. Turancilik , Osmanlicilik , Islamiyetcilik , Baticilik. a-)Turancilik:Ziya Gokalp onderidir. Dilimise , dinimise , kulturumuse sahip cikalim ve mosaik devlet yerine ulusal devlet . Vatandaslik anlaminda Ataturkcu milliyetciligi ve Turancilik distaki turkleri birlestirmek. b-)Osmanlicilik:Osmanli vatandasligi ongorulmus. Din , dil , irk ayrimi yok. c-)Islamiyetcilik: Muslumanlari birlestirmeyi amaclayan bir dusunce d-)Baticilik: Fikir midir degil midir bunun yorumunu yap! ORTA DoGu SoRuNu: Cografi bakimdan onemlidir. Uzakdoguya bir kapidir. Petrol bakimindan onemli. Ingilizler ortadoguyu bolgelere ayirdi ve onlari yenetti. Ingilizler 2. Dunya savasina kadar bu bolgeyi yonetti. Ingilizler filistini alinca Israil kuruldu. MoNDoRoS MuTaReKeSi: Galip devletler yenik devletlerin alini kolunu baglarlar. Baris anltlasmasi bir paylasmadir. Paris ve Serv de bizim delegelerimiz cagrilmamislardir. MiLLi DeRnEkLer: Isgale karsi direnis icin kuruldular. Zulma karsi direnme olustu. Bolgesel bagimsizliklar icin Trakya-Pasaeli (yunan ve rumlara karsi) , Reddi Ilhak , Dogu vilayetletleri cemiyeti (dogu sinirlari), Trabzon mudafai hukuk. Turk-Ermeni Sorunu ve Zararli Cemiyetler: Rum , yahudi ve ermeni dernekleri kurulmustur. En tesirlileri Rum ve ermeni dernekleridir. Rumlar Istanbulu yunanistana katmak icin kurtarilmis yerler olusturdular. Etnik-I Eterya ----pontus rumdevleti. Rum cetelerine silah yardimi yaptilar isgal zamaninda Yunan ordusuna yardim yapildi. Ermeni devleti kurulmasi Rus ve ingilizlerin cikarlari icin olmustur. Tam petrol havzalarinin ortasinda Hazar ve Ortadogu. Ermeniler kendilerine GREGORYAN mezhebi kurmuslardir. Azinliklar icinde en cok imtiyaz sahibi olan mezheplerdir. Ceteler katliyama basliyor. Daha sonra koruculuk sistemi , mali kaynaklar kesiliyor ve hafiye teskilati kurulmustur. 24 Nisan 1915 te yore ahalisinden 500.000 kisinin 300.000 kisisini zorla Suriyeye goc ettirildi. Soykirimi Amerika B.D. de kullandi. Amasya genelgesi istiklal beyannamesi niteligindedir. Askeri bildiri , kadrolasma bildirisi. Manzum seklinde plan-program yasilmis diger kongreler icin (yapilmistirda ) Inkilabin hasirlik safhasinin baslangici niteliginde Sivasta milli bir kongre kurulsun . Hlaka endeksli bi hareket olcak bunlar anlatilmis Erzurum kongresi 15. kolardu korumasinda kurtarilmis alanda erzurumda yapildi. Diger konferanslarin prototipi oldu. Heyeti temsiliye (hukumet) secildi.... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.