abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders topraklama okul mezuniyet şiirleri hoşgörü nedir açık lise sonuçları mazmun imalat makina 4 halife devri retina müstakar alamanya muhasebe ödevleri pizza gazeteler fasulye çanakkale geçilmez punch olan ekonomi ve iş idaresi resimde kompozisyon istihraç ingilizce essay felsefi rahatlama ametist tek seçici hücum bir yazar eseri hakkında bilgi edinme 2. dönem türk edebiyatı jet motoru kaçırılan çocuk efes pilsen figürlü divan şiiri hallenme dengelemek götürüş sürtünmek kül tigin abidesi öbürü osmanlı istanbulun fethi resimleri mikrofonik atatürk ilkelerine sahip çıkmak saltanatsız 280 aydınlatma tasarımı hareket-ekonomisi türkiye su kaynakları fen ve teknoloji soruları sıvı basıncı mesai saati inç portrecilik ağırlığını (ortaya) koymak temren huri 16.y.y ekonomik durumu 7 segment sms server atatürkün istanbula gelişi başarıya götüren aile ın dubious battle haraççı yürütme işe karışmak geometri şekillerinin özellikleri volkanik daglar ve ülkeler ebediyet çimlenme 2.dünya savaşı nedenleri Japon gülü tutam kalyon cumhuriyete nasıl kavuştuk devingen erasmus eğitim programı dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvetler ardak maden nedir sanal şirketler insan kaynakları çelik fabrikası organizatör ünlü ressamlar suc ve ceza romanı hınzırlık basıncın yararları ve zararları demokrasi tehditleri türkçe yayınlanan ilk gazete memduh şevket esendal mendil altında 6 basamaklı doğal sayılar düzgün asal sayı(lar) deneyimsel pazarlama kimyasal baglar bir avuç kum asım yıldırım inek yağı 3. sınıf matematik soruları yüzler basamagı dendrolojist


YABAN ROMANINDA BULUNAN KİŞİLERİN KARAKTER TAHLİLİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 89491 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

YABAN ROMANINDA BULUNAN KİŞİLERİN KARAKTER TAHLİLİ AHMET CELAL’İN BULUNDUĞU YERDEKİ TÜRK KÖYLÜSÜ Medeniyetten uzak yaşarlar. Tıraş olmak, diş fırçalamak, okumak nedir bilmez; bütün bunları yapanları yadırgarlar. Hakkının daima yenilmiş olduğunu gördüğü için davacı olmaktan çekinir, arasıra parlasa bile derhal söner. Köylü artık muharebeden bıkmıştır ve harbe gitmek istememektedir.zaman anlayışlarını kaybetmişlerdir. Düğünleri bile kasvetlidir; davul, zurna, darbukayla yapılan oyunları ağırdır. Oynayana para atmak bir nevi itibar getirir. Yemekler düğünlerde büyük leğenlerle getirilir. Hep beraber aynı kaptan yenir. Köydeki çocuklar oyun nedir bilmezler, en ağır işleri görürler. Ahmet Celal köy “Bir illet ve sakatlıklar yuvası” demiştir. Mehmet Ali’nin annesi topal, Bekir Çavuş’un kızı Zehra kör, Salih Ağa’nın oğlu kamburdur ve kalçasında yumruk kadar ur vardır. Bunlardan başka birde cücesi vardır. Ahmet Celal gönül verdiği Emineyi güzel bir Van kedisine benzetirken İsmail’i sakat bir keçiye benzetir. Köydeki en tiksindirici manzaralardan biri de Bekir Çavuş’un kör kızı Zehrayı tarlada yalnız yakalayan kambur oğlanın kıza kötü bir şekilde musallat oluşudur. Buradaki insanların milliyet duygusu asırlardan beri devam eden istila ve eşkiyalıklardan dolayı körleşmiştir. Düşmanın propagandasına inanarak köylerine girecek düşmanın kendilerine bir zararı olmayacağına inanacak kadar saftırlar. Milli duyguları yoktur, sadece Müslüman olduklarını bilirler. Anadolu’da din adamlarının çoğu cahil kalmış ve yalnız kendi çıkarlarını düşünmüşlerdir. Hastalığın, cehaletin, zorbalığın elinde kalmış Türk köylüsü İstiklal Harbi karşısında heyecansız bulunmaktadır. Mehmet Ali gibi kişilerden oluşan köy gençlerinin çoğu askere gitmek istemez, Bekir Çavuş gibileri askerden kaçar bu durumda onlara Salih Ağa ve imam gibi kişiler yol gösterir. Yazar kabahatin onlarda olmayıp aydın kişilerde olduğunu savunur. Yaban sert bir tabiatın ortasında bilgisizliğin eline terkedilmiş olan her türlü yaşam seviyesinden mahrum, kaderi ile baş başa bırakılmış insanların kurtuluş çağresini arayan bir eserdir. AHMET CELÂL Celal paşanın oğludur.İstanbul’un güzel konaklarından birinde doğup parıltılı bir hayat yaşar.Çanakkale harbinde bulunur, İstanbul’un işgalinden sonra 32 yaşında emir eri Mehmet Ali’nin Porsuk çayı dolaylarındaki köyüne yerleşmiştir.Burada yalnızlığını unutacağını düşünür çünkü birinci dünya savaşının fertler üzerinde bıraktığı bedbinliği taşımaktadır. Köyde dolaşırken sağ tarafından bir torba gibi sallanan, kesik kolu ile ilgilenmedikleri için onlara kinlenir.Çanakkale’den gelen bu eksikliğin Anadolu’da fark edilmesini... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.