abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders pazar yeri eza cefa atatürk zamanı dış politika 4. sınıf açılar yerel seçim yönetimi destekleyici fonksiyonlar kopukluk hemofilin sigorta basit makamlar ağzını toplamak 1991 öys eko sistemin bozulması kompleksli bağıntılar haberleşmede kullanılan araçlar paraka edison un buluslari egzotik öz yapı ak basma seçme hikayeler özeti salip çocuklar hakları ajanda şap hastalığı Cezayirli müsabık nazlı asılsız münadi 4 halife mektubun gelişimi muhasebe ödevi denetleyici ve düzenleyici sistemler yasam tiyatro drama eserleri bun tart timsah kare bulmaca su ve biyolojik özellikleri mutasarrıf güç elektroniği pamuk taş Portekizli mezhep eğitilmek taraflı oran orantı Aramca oruç bozmak gebzenin tarihi göbeği çatlamak eğitimin önemi atatürkün ailesi resimleri esnek döviz kuru sisteminde talep yönlü politikalar yer adları dokuzgen atatürkün türk toplumu için önemi beton ve betonarme eleman kalıpları hırçın olcme ve degerlendırme nova tipleşme cumhur başkanların isimleri turistik yapılar kavramlar arasındaki ilişkiler pişirilme dinci çıldırtıcı fransa tarihi cüce giyinmek atatürk ilkelerinin önemi inönü basit deneyler turizm organizasyon cemal viskoz akışkan dayanaklı aşık veysel in hayatı havuzlu döküm stajı akış şeması kılgın kulüp raporu beslenilme 1 cı dünya savası dağın öteki yüzü icracı kibirsiz ahmed dai parke taşı kaset driver ölümcül hastalıklar cesaret paylı emek


İSTATİSTİK VE GRAFİKLER 7. SINIF MATEMATİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 90007 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İSTATİSTİK İstatistik çeşitli alanlarda araştırma yapanların başvurduğu bir bilim dalıdır. Ulusal nüfus içinde fabrikalarda çalışanların sayısını belirlenmesi ,bir sınıftaki öğrencilerin notlarının kişi sayısına göre tespit edilmesi birer basit istatistik uygulamalarıdır. Belirli amaçlar için planlı ve sistemli olarak gözlem ve araştırma yoluyla elde edilen bilgilerin sayılarla ifade edilmesine istatistik denir. İstatistik verilerinin toplanmasındaki başlıca yollar ; - Anket yapma : İstatistik bilgisi gerçekleştirmek istenen konunun anket yaparak elde edilmesidir.Örneğin insanların boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleriyle ilgili bir istatistik gerçekleştirmek isteniyor bunun için farklı mekanlarda aynı anketler uygulanarak veriler toplanır. - Örnekleme : İstatistik yapmak için örnekleme denilen bir yol seçilir.Örneğin Türkiye`deki tavuk sayısı bilinmek isteniyor. Bunun için büyüklü küçüklü üretimi çok az olan üç beş il seçilir.Bu illerin belli ilçelerinde belli mahalle ve köyleri seçilir.Buradaki tavuk sayısı belirlenir ve Türkiye`ye oranlanarak ortalama tavuk miktarı bulunur. - Rast gele seçme : İstatistik yapmak için gerekli verilerin rast gele seçilerek uygulandığı yöntemdir. Örneğin GRAFİK VE ÇEŞİTLERİ İstatistik çalışmaları sonucunda elde edilen bilgiler ilk bakışta kolayca anlaşılmayabilir.Anlaşılır hale gelebilmesi için bu bilgilerin karşılaştırmalı olarak gösterilmesi gerekir. Bunun için bir takım resim, şekil ve çizgiler kullanılır. İşte bu resim ,şekil ve çizgilere grafik denir. Amaca ve kullanım yerlerine göre çeşitli grafikler vardır. 1.RESİM VEYA ŞEKİL GRAFİĞİ Bu tür grafikte sayılar resim veya şekillerle gösterilir.Grafiğin alt köşesinde bir şeklin veya bir resmin kaç sayı karşılığı olduğu belirtilir.Yarım şekil o sayının yarısı ,çeyrek şekil ,o sayının dörtte biri için kullanılır. ÖRNEK: A Şubesi ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ B Şubesi ☺ ☺ ☺ ☺ C Şubesi ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ Yukarıdaki grafik , bir dershanenin 3 ayrı şubesindeki öğrenci sayılarını göstermektedir. Her şekil 20 öğrenciyi göstermektedir. 2.ÇİZGİ GRAFİĞİ Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir.Hastanelerde ,hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu üt grafiklerle gösterilir. Bir dikey , bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünürler. ÖRNEK : Aşağıda 45 kişilik bir sınıftaki öğrencilerin Türkçe dersinden aldığı notlar tablo ve çizgi grafiği şeklinde gösterilmiştir. Notlar 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Öğrenci Sayısı - 1 4 5 7 9 4 3 3 3 1 3. SÜTUN GRAFİĞİ Bu tip grafikte gösterilmek istenen değerler sütun veya çubuklarla ifade edilir. Çizgi grafiğinde olduğu gibi dikey ve yatay çizgiler çizilir ve eşit aralıklarla bölünür.Karşılaştırılacak değerler bu aralıklar üzerinde işaretlenir. Aynı genişlikte sütu... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.