abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders düşünce özgürlüğü eskici hikayesi sarıkamış yolun sonu öğrenci şiirleri debi hesap bayağılık türkçe ingilizce cumhuriyete nasıl kovuştuk ah şu gençler oğlum adam olacak soru zamiri küçük erkekler yaş baş bilgisayarın yararları ve zararları ses soğurulması abdulbaki memleketimden insan manzaraları işkence etmek (veya yapmak) bileşiklerin ayrılma yöntemleri öngörü 1. ve 2. meşrutiyet tanzimat ve ıslahat fermanı algoritma ibiş gibi ilk telefon fransa da tarım ilişkisi ingilizce gazete utku sıcak renkler two ports necip fazılın anıları imf ihtiraslı kusur aramak iradecilik autocad, telefon tarihi hava kure organik ve inorganik tarım bağrı yanık ömer zaman yönetimi ikame esnekligi karizma kılcal damarlar toprak ana kanza npn tipi transistörün sembolü tırmalama katılım candidate key televizyon yararları uydu evreleri kaşgar han türk büyüklerinin önemi normatif trafik ve ilk yardım cumhur başkanları soysal çay nasıl yetiştirilir ab ülkelerinde vergi sistemi maske ab mevzuatı yedek oyuncu 2007 gelismeler hücre zarı oluşumu nedir kançılar matematik soruları cöz heterodoks iktisat emilmek gömeç dayaklı iklimlendirme ve sogutma su kaplumbağası kalite yönetim sistemi 9. sınıf edebiyat dersi musahip alageyik efsanesi ötenazi ege bölgesi hasan keyif pelemir yararlı bakteriler seramik fabrikaları kapı ağzı doğumdan ölüme insanın gelişimi açık lise çıkmış sorular pasavan arşimet prensibi irilik içtepi vücut temizliği straight suçüstü işe yarar iç göbek fiske ekonomi makaleleri dc motorlarda verim tarihte doğal sayıların kullanımı ızgaralı atatürk ve aile resimleri


AKDENİZ ANEMİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 90372 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Akdeniz Anemisi Eski yunancada Thalas kelimesi deniz, Emia kelimesi anemi anlamına, Thalasemia ise Akdeniz anemisi anlamına gelir. Akdeniz bölgesinde ve göçlerle yayılarak dünyanın bir çok ülkesinde görülen kalıtsal kan hastalığıdır. D.S.Ö. (Dünya Sağlık Örgütü) nün verilerine göre, tüm dünyada 266milyon hemoglobinopati taşıyıcısının bulunduğu vurgulanmaktadır. Talasemi kalıtsal geçiş gösteren, önlenebilir bir kan hastalığıdır. Akdeniz bölgesinde daha sık görülen bu hastalık genellikle bir yaşından önce solukluk, dalak büyüklüğü ve gelişme geriliği ile kendini gösterir. İyi tedavi edilemeyen hastalarda yüz kemiklerinde değişiklikler, demir birikimine bağlı olarak da kalp, karaciğer, pankreas gibi organlarda bozukluklar ortaya çıkmaktadır.Tablo 2 de bir talasemi hastasının kan hücreleri görülmekte. Tablo 3 te eski Talasemi hastalarının seyrek ve az kan almaları sonucunda kendini gösteren komplikasyonların oluşumu yani başta iskelet sistemi olma üzere şekil değişiklikleri oluşmuş bir hastayı görmektesiniz. Hasta 9 yaşında ve gelişimi yüksek derecede bozuk. Aşırı demir birikimi ve düşük hemoglobin maalesef bu istenmeyen sonucu doğurmamaktadır. Günümüzde bu tip örneklere nadirende olsa raslanmaktadır. İyi bir hasta + anne+ baba eğitimi ile bu tip istenmeyen olaylar engellenebilir. Tedavide 3 yaş civarında özel bir pompa ile haftanın 5 günü demir bağlayıcı ilaç (Desferrioxamine) alınması zorunludur. İleri yaşlarda dalak alınarak, hastanın kan ihtiyacı geçici olarak azalır, fakat kesin çözüm değildir. Kemik iliği nakli, hastalığı tamamen düzelten bir tedavi yöntemidir. Çok pahalı bir tedavi yöntemi olmasına rağmen, son 15 yıldır kemik iliği nakli konusunda yapılan çalışmalarda özellikle uygun verici kardeşi olan küçük hastalarda başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Uygulanan ek tıbbi tedavi gereksinimleri ile beraber bir hastanın yıllık maliyeti yaklaşık 12.000-15.000$ civarındadır. Bu tür kalıtsal hastalıklardan korunmada en etkili yöntemler; 1. Toplum eğitimi, 2. Taşıyıcıların taranması, 3. Genetik danışma, 4. Doğum öncesi tanı yöntemleridir. İki taşıyıcının evlenmesi halinde ise hamileliğin 6-22. haftasında doğum öncesi tanı yapılabilir. Böylece hasta bir çocuğun doğması önlenir. Doğum öncesi tanı ile sağlıklı olacağı belirlenen bebeğin doğmasına izin verilebilir. Hastaligin esas olarak iki apayri şekli vardir.Talasemi Major ve Talasemi Minör. • Talasemi Minör: (Akdeniz anemisi Tasiyiciligi) T. Minor, T.major’a göre çok daha hafif seyreder. Bireylerdeki tek bulgu sadece kansizliktir. Kisiler sadece halsizlikten sikayetçidirler. Hatta bazilari evlenme islemlerinde yapilan (zorunlu) kan testine kadar hastaliklarini bilmez.Bu gruptaki hastalarda yapilan tahlilde, serum demir düzeyi normal veya artmistir. En çok görülen kansizlik çesiti olan ve bu hastalikla en çok karistirilan Demir Eksiklig... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.