abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders araç kullanma talimatı Tacik kümelerde fark işlemi çağdaş bilgi sistemi the enemy dövmek kemik isimleri krolonoji yavrucuk cumhuriyetten önce ve şimdiki yönetim farkı ı. meşrutiyet kaynak asetilen bateri sarıkız sayılar 7.sınıf kanunlar karst bio dünyanın en önemli sorunları fen bilgisi müfredat programı anlatımda tema maden işletme yöntemleri van yerleştirme ham deri nasıl saklanır 3 fazlı asenkron motor devreleri cumhuriyet dönemi eğitimcileri çarpış oralı şerbetli mucip ada tavşanı akıllı sistemler geniş alan ağı soyguncu 29 ekim kompozisyonu aşoz saygısızlık lamba parlaklık destanın ortaya çıktığı dönem gov yuvayı yapan dişi kuştur klasik mekanik gayrimenkul değerleme ilkeleri hız ve hareket türkiye sevgisi ıslak zemin dili açılmak 6. sınıf hayvan ile ilgili soruları rugan tuzgölü sarıklı sayılar ulus devlet nedir çağdaş türk ressamları maddenin kaynama donma ve erime özellikleri düet depremle ilgili genel bilgiler inkılâp etmek türkiyenin bölgeleri kimya elementleri beethoven arapça sağlıklı kalmak esrime seri ve paraleller sakal bakışma orsat cihazı ekonometrik kavramlar çoğaltıcı darwin evrim teorisi gençlik bunalımı yoğunluk Hint pamuğu baklalı şatafatlı mermerşahi incidence sismograf fenomenal gerekmek istanbuldaki tarihi eserler gulden tekel son biyoteknoloji bayraktar 8. sınıf matematik geometri staf geçmez akçe 4.sınıf iş tutmak edith nesbit seramik torna aile ile ilgili şiirleri gelecekle ilgili beklentilerim çılan evliya gibi marmara bölgesindeki dağların yüksekliği cumhurbaşkanlığı


AKDENİZ ANEMİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 90372 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Akdeniz Anemisi Eski yunancada Thalas kelimesi deniz, Emia kelimesi anemi anlamına, Thalasemia ise Akdeniz anemisi anlamına gelir. Akdeniz bölgesinde ve göçlerle yayılarak dünyanın bir çok ülkesinde görülen kalıtsal kan hastalığıdır. D.S.Ö. (Dünya Sağlık Örgütü) nün verilerine göre, tüm dünyada 266milyon hemoglobinopati taşıyıcısının bulunduğu vurgulanmaktadır. Talasemi kalıtsal geçiş gösteren, önlenebilir bir kan hastalığıdır. Akdeniz bölgesinde daha sık görülen bu hastalık genellikle bir yaşından önce solukluk, dalak büyüklüğü ve gelişme geriliği ile kendini gösterir. İyi tedavi edilemeyen hastalarda yüz kemiklerinde değişiklikler, demir birikimine bağlı olarak da kalp, karaciğer, pankreas gibi organlarda bozukluklar ortaya çıkmaktadır.Tablo 2 de bir talasemi hastasının kan hücreleri görülmekte. Tablo 3 te eski Talasemi hastalarının seyrek ve az kan almaları sonucunda kendini gösteren komplikasyonların oluşumu yani başta iskelet sistemi olma üzere şekil değişiklikleri oluşmuş bir hastayı görmektesiniz. Hasta 9 yaşında ve gelişimi yüksek derecede bozuk. Aşırı demir birikimi ve düşük hemoglobin maalesef bu istenmeyen sonucu doğurmamaktadır. Günümüzde bu tip örneklere nadirende olsa raslanmaktadır. İyi bir hasta + anne+ baba eğitimi ile bu tip istenmeyen olaylar engellenebilir. Tedavide 3 yaş civarında özel bir pompa ile haftanın 5 günü demir bağlayıcı ilaç (Desferrioxamine) alınması zorunludur. İleri yaşlarda dalak alınarak, hastanın kan ihtiyacı geçici olarak azalır, fakat kesin çözüm değildir. Kemik iliği nakli, hastalığı tamamen düzelten bir tedavi yöntemidir. Çok pahalı bir tedavi yöntemi olmasına rağmen, son 15 yıldır kemik iliği nakli konusunda yapılan çalışmalarda özellikle uygun verici kardeşi olan küçük hastalarda başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Uygulanan ek tıbbi tedavi gereksinimleri ile beraber bir hastanın yıllık maliyeti yaklaşık 12.000-15.000$ civarındadır. Bu tür kalıtsal hastalıklardan korunmada en etkili yöntemler; 1. Toplum eğitimi, 2. Taşıyıcıların taranması, 3. Genetik danışma, 4. Doğum öncesi tanı yöntemleridir. İki taşıyıcının evlenmesi halinde ise hamileliğin 6-22. haftasında doğum öncesi tanı yapılabilir. Böylece hasta bir çocuğun doğması önlenir. Doğum öncesi tanı ile sağlıklı olacağı belirlenen bebeğin doğmasına izin verilebilir. Hastaligin esas olarak iki apayri şekli vardir.Talasemi Major ve Talasemi Minör. • Talasemi Minör: (Akdeniz anemisi Tasiyiciligi) T. Minor, T.major’a göre çok daha hafif seyreder. Bireylerdeki tek bulgu sadece kansizliktir. Kisiler sadece halsizlikten sikayetçidirler. Hatta bazilari evlenme islemlerinde yapilan (zorunlu) kan testine kadar hastaliklarini bilmez.Bu gruptaki hastalarda yapilan tahlilde, serum demir düzeyi normal veya artmistir. En çok görülen kansizlik çesiti olan ve bu hastalikla en çok karistirilan Demir Eksiklig... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.