abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders termos yapımı avrupa tarihi 1 234 cilâ latife hanımın hayatı günlük ve yıllık ünitelendirilmiş planlar siyaset ve sosyal bilimler soğutucular kaynakların araştırma yöntemleri yol açmak tam asalak demetçi tiyatro senaryoları kalıplı gazi paşa tarihteki denizciler sürtüklük cocuk eğitimi Hint çiçeği fiziksel olaylar prens sabahattin trafik ve ilk yardım 4. direktif kulp nedir otomobillerde güvenlik sistemleri kronik glomerülonefrit gizleniş savdırma itelemek falaka geceleri gerçekçi tiksinti karlama sıkışıklık lümen karahanlıların ekonomisi matematik kullanım alanları merkez bankasının araçları avrupa birliği proje al basmak izlem edebi sanatın tanımı 18 yüzyılda osmanlı toplum yapısı su perisi öğrenci girişi Orta Çağ fıtriye hava yolu yararları önderlik turizm muhasebesi kuyruklu yıldız ışıkta girişim 1324 butce yapmak neolitik ihlas suresi 3. sınıf geometri soruları rusya kültürü napier tamlık uykulu uykulu son ek ihbar etmek kristof kolomb un hayatı heredotos tarihi gazlaştırma rendeli tutmak 90ların biyoloj fırlatılma sol şerit türkiyenin yönetim yapısı makalenin özellikleri anadoluda türk birliği kurma çalışmaları mete han bilimsel araştırma basamakları biyoloji konuları file katmerli 2. dünya savaşı ve türkiye emekli kemik doku çevreyi kimler kirletiyor oxford sözlük kısa film senaryosu 1. 2. 3. 4. 5. matematik 2. sınıf nişanlılık alkalik sigara dumanındaki gazlar biyoloji staj hisset fiziksel olaylar ve insanlara etkisi ayakçın atatürkün düşünce amaçları olurluk rehin tutturmak ahşap esaslı kaplamalar


ALKALİ METALLER,ÖZELLİKLERİ VE SANAİDE KULLANIM ALANLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 90396 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Alkali metaller,özellikleri ve sanayide kullanım alanları ALKALİ METALLER Periyodik cetvelin birinci grubunda lityum, sodyum, potasyum, rubidyum, sezyum ve fransiyum elementleri bulunur. Bu grup elementlerinin hidroksitleri kuvvetli baz özelliği gösterdiğinden, bazik anlamın gelen alkali metaller adıyla anılırlar. Alkali metaller, en dış orbitalleri olan küresel s orbitalinde bir değerlik elektronu taşırlar. Elektronsistemlerinin benzerliğinden, alkali metallerin bir çok özellikleri de birbirine benzer. Her biri, aynı periyotta bulunan diğer elementlere göre daha büyük atoma sahiptirler. Dış orbitaldeki tek elektronu kolaylıkla verip elektron sistemlerini asal gazlara benzeterek +1 değerlikli iyon (katyon) halinde bileşikler oluştururlar. Alkali metal atomlarında elektronlar, çekirdekten uzakta olduklarından koparılmaları kolay, iyonlaşma enerjileri düşük, düşük elektronegativiteli, dolayısıyla en kuvvetli elektropozitif elementlerdir. Işıklandırıldıklarında elektron yayabilirler. Bu sebepten potasyum ve sevyum foto-elektrik hücrelerde kullanılırlar. Alkali metallerin erime ve kaynama noktaları düşük olup, grupta aşağıya doğru inildikçe erime ve kaynama noktaları daha da düşer. Bıçakla kesilebilecek kadar yumuşaktır. Elektrik akımını ve ısıyı iletirler. İlk kesildiklerinde yüzeyleri gümüş parlaklığındadır. a-Tabiatta Bulunuşları Alkal, metaller tabiatta sadece +1 yüklü iyonlar halinde bulunurlar. En bol bulunanları sodyum ve potasyumdur. Yer kabuğunda bulunan elementler içindealtıncı ve yedinci sırayı alırlar. Lityum daha az bulunmasına rağmen, hemen hemen bütün kayalarda az miktarda rastlanır. Rubidyum ve sezyum çok az bulunur. Radyoaktif bir element olan fransiyum tabiatta hiç bulunmaz. Ancak nükleer reaksiyonlarla eser miktarlarda oluşabilir. Alkali metal bileşiklerinin pek çoğu suda çözündüklerinden. Genellikle deniz suyunda ve acı kuyu sularında bulunurlar. Tabiatta alkali metallerin bileşiklerinin elde edilmesine yarıyan bir çok yataklar vardır. Bazı tuz yataklarında potasyum, KCI ve KCI, MgCI2 . 6H2O şeklinde bulunmaktadır. Sodyum ve potasyum iyonları, değişmez bir şekilde bitki ve hayvan dokularında bulunur. Sodyum iyonu hüçre dışı sayılarının, potasyum iyonu ise, hücre içinin başlıca katyonlatındandır. Bu iyonların su kaybını önleme gibi genel fizyolojik görevleri de vardır. b-Elde Edilişleri: Alkali metalleri elde edebilmek için bileşiklerinden +1 yüklü iyonlarını indirgemek gerekir. Bu ya elektroliz yada kimyasal yolla yapılır. Alkali metaller, genellikle, eritilmiş tuzların elektroliziyle elde edilirler. Örneğin sodyum ticari amaçlar için, eritilmiş NaCI ve CaCI2 karışımının 600OC ‘de elektroliziyle tonlarca elde edilir. Tepkimede CaCI2, elektroliz kabında NaCI’nin erime noktasını düşürmeye yarar. Erimiş NaOH’nin elektrolizi Castner(kesnır) cihzında yapılır c-Alkali Metallerin Genel Özellikl... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.