abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hepsi grubu asker üniforması kesirlerle ilgili günlük plan münasebat şikayetname hırdavatçılık paralel kenar razı olmak saç bakımı mizan örneği basinc sorulari teknik rapor boşaltım sistemleri türkçemiz nasıl bu hale geldi acıkma ekosistemin bozulması coğrafi koordinatlar milli parklar kalıp sigarası polanya rutherford atom eğitim bilimi ihracat politikası feet gurbetçi aciortay burçak doğal sayıların ilk kullanılması fil suresini tefsiri tatlımsı yaşanma donmak çıkıntılı staj inşaat modern portföy yönetimi 3, sınıf matematik feshetme fuzulinin gazelleri teknolojinin insana etkileri hallenme kıymetli evraklar ekosistemin doğal özellikleri topograf geçmişten günümüze telefon akdeniz kitap özeti artistlik ön oluşum müşteri bilgi formu dil anlatım taklitçi eski ve yeni ölçme araçları karşıtçı serbest su oscar wilde roman safderun esirlik atatürk ilkelerine sahip çıkma dini tasavvufi seksenlik kök fani anemi kart basmak prosestat kozalı gen mühendisliği beydeba hayatı bilimsel araştırma basamakları tereddütsüz roman incelenmesi pareto analizi kumaş üretmi ışık ve ses hakkında bilgi sayılar tarihi 14 2. 9. 9. deniz neden tuzludur köy kültürel değerlerimiz nelerdir mozart yavaşça yavaşça atom bombası nedir dişin sendromları yüksek mukavemetli beton çöpçü sigaranın zararları sivil itaatsizlik ayna cesitleri afyonkarahisar rahatlıkla göz memesi almanyanın bitki örtüsü arıcı ali fuat cebesoyun hayatı çökertme deneyi avangart arslan teknik tekstil irrasyonel trafik yıllık plan 11


DOPPLER ETKİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 90761 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Doppler Etkisi • Doppler etkisi, göreli haraket eden bir cisimden gelen ışığın değişmesidir. • Sadece bakış doğrultumuz yönündeki haraketler etkilidir. Su dalgası gösterimi • Bir bot dalgalar yönünde hareket ediyorsa, dalga tepeleri botun altını botun hareket etmemesi durumuna göre daha hızlı çarpacaktır. • Benzer şekilde Bot dalgalardan uzaklaşacak biçimde hareket ederse, dalga tepeleri Botun sabit kalması durumundan daha yavaş çarpacaktır. Ses dalgaları • Ses dalgasının frekansı gözlemciye yaklaşıyorsa artacak, gözlemciden uzaklaşıyorsa azalacaktır. • Bu durumu bir arabanın veya bir trenin sizin yanınızdan geçmesi sırasında farketmiş olabilirsiniz. ________________________________________ Elektromanyetik Dalgalar - Işık • Aynı olaylar ışık içinde geçerli olmaktadır. • Atomların yaydıkları ışığın kesikli olması nedeniyle onların hareketlerini (hızını) frekansta görülen kaymadan belirlenir. ________________________________________ Hatırlatma: Tayf Çizgisi ________________________________________ Hareketli Cisimden Gelen Işınımın Frekansının (ve Dalgaboyunun) Kayması ________________________________________ Maviye ve Kırmızıya Kayma • Yaklaşan Kaynaklar o Tayfsal çizgiler yüksek frekanslara doğru kayar o = kısa dalgaboylarına o Tayfı maviye kaymıştır • Uzaklaşan Kaynaklar o Çizgiler düşük frekanslara doğru kayar o = uzun dalgaboylarına o Tayfı kırmızıya kaymıştır ________________________________________ Doppler Kayması • Lamda dalgaboyundaki değişim hızla orantılıdır. burada vr dikine hızdır. o pozitif hızlar = uzaklaşan o negatif hızlar = yaklaşan anlamındadır. ________________________________________ Doppler Kaymasına Örnek Bir yıldızın Balmer çizgilerinden H-alfa çizgisi 6565 Ade ölçülmüştür. Bu yıldızın dikine hızı ne kadardır? (H-alfa çizgisinin durağan dalgaboyu = 6563 A.) • Yıldız bizden uzaklaşmaktadır (büyük dalgaboyu) • Buradan vr = 91 km/sn elde edilir. ________________________________________ Doppler Etkisinin Önemi • Dopler etkisi uzak cisimlerin hareketlerini ölçmenin tek yolu olduğu için çok önemlidir. • Daha sonrada göreceğimiz gibi Doppler etkisi, Edwin Hubblein evrenin genişlediği sonucunu çıkarmasına neden olmuştur. ________________________________________ Doppler Etkisi Hakkında Ek Bilgiler 1. Doppler Olayı ve Genel Görelilik. Gözlerimizi kapadığımızda çevreden bize yaklaşan veya bizden uzaklaşan araçların seslerini tanıyabiliyorsak, neyin yaklaşıp, neyin uzaklaştığını anlayabiliyorsak bunun açıklamasını, Doppler’e borçluyuz.Doppler Olayı,hareket eden cisimlerin yönlerini ve hızlarını bulmamıza yarar. Bir demir yolu peronununda beklediğinizde size yaklaşan ve sizden uzaklaşan tren düdüklerindeki seslerin nasıl değiştiğini anımsıyor musunuz? Yaklaşan tren düdüğünün sesi tizleşir; uzaklaşananınki pesleşir. Tren size yaklaşırken ses üreten dalga merkezleri de size yaklaşmakta ve se... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.