abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tez vakit amudî harap etmek ilköğretim 2.sınıf ingilizce günlük konuşma dil petrol rafinasyonu sütlü ot degişim mühendisligi eski uygarliklarin kullandiklari sayi ve sayi sistemleri ifrit menkıbe galip duşak kedi otu osmanlı kuruluş dönemi özellikleri rosto chp suçlu kabakgiller milli edebiyat dönemi mavi sacli kiz moondial islami dönem türk edebiyatı taharri destar organizasyon seması cumhuriyet edebiyat yaş günü kompresörler yalvarmak hibe etmek kaynak makineleri ilk okuma yazma intibak uçsuz ipeka doğal kaynakların tukenmesı ardak saz eseri arka olmak çiğnetme yardımlaşma masalları ekmek neden küflenir asma aşı bakım kontrol durdurma efsan e nedir cimnastikte duruşlar ağdalaşma ...-a, ...-ya getirmek buzlar çözülmeden hücre bölünmesi çeşitleri azarlanmak militan müteferrik güzellikle yunan mitolojisi 2.sınıf test yargılama giderleri atatürk ve matematik zaman tanımak fıkra nedir gut trigonemetri izafet bilimsel gösterim çiğde aşağılanmak düzleme sadeleşme perde arkası 2. dereceden fonksiyonlar ısı staj raporu solunum çeşitleri abortus almaç solunum organları 15 sayısının özellikleri piri reisin haritaları alt kümeler mobbing biz sınırdaş nahiye enjeksiyon çeşitleri dah 3 selim anatomi cirit sporu teshin merkezi mecaz-ı mürsel steyşın cumhuriyet ve demokrasi reynolds sayısı ambalaj sektöründe ıso 9001 çömlek moliere+cimr sıcaklaşma petrol üretimi


DOS İŞLETİM SİSTEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 90763 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DOS İŞLETİM SİSTEMİ 1980’li yıllarda IBM firmasının ilk kişisel bilgisayarları üretmesiyle birlikte kullanılmaya başlanan iletişim sistemidir.Günümüzde,Pckullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok kullanıcılı ortamlara uygun olamayan dos işletim sisteminin,bellek yönetimi ve grafik işlemlerde güçlü olmaması dezavantaçlarıdır.Bellekte az yer kaplaması,düşük donanıma sahip bilgisayarlarda kullanılabilmesi,diskte az yer kaplaması ise avantaçlarıdır.En önemli avantaçlarından biri de kolay öğrenilmesidir. Dos işletim sistemi,” Disk Operating Systems”kelimelerinin kısaltılmış halidir.Bu sistem, bilgisayarın, yan üniteleri ile bağlantının düzenlenmesini, proğramların çalıştırılmasını ve veri giriş-çıkış işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar.Bir başka ifade ile donanım arasındaki bağlantıyı sağlar.Yaygın kullanımı nedeniyle yeni işletim sistemlerinde de Dos işletim sistemine yer verilmiştir. İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMEL KAVRAMLARI Dos işletim sistemi,kendine bağlı birimleri belirli şekillerde ifade ederek tanımlar ve kullanır. 1.Sürücüleri Adlandırma Dos işletim sisteminde, bilgisayarın üniteleri kendilerini temsil eden harf ve simgelerin önüne iki nokta üst üste”:” karakteri konularak gösterilir.Bilgisarayın yan ünitelerinin Dos tarafından ifade edilmesi aşağıda belirtilmiştir: 1.Disket Sürücü A: 2.Disket sürücü B: Sabit Disk(Hard Disk) C: Paralel Portlar LTP1:,LTP2:,LTP3, Seri Portlar COM1:,COM2:,COM3: Yazıcı PRN: Seri Portlar AUX: Boş Birim NULL Ekran CON(Console) Örnek: Bilgisayarda, sabit disk, iki adet disket ve Cd-rom sürücüsü olduğunu farz edelim.Bu sürücüler, Dos tarafından aşağıda belirtildiği gibi adlandırılır. 1.disket sürücü A: 2.disket sürücü B: Sabit Disk C: Cd-Rom sürücü D: olarak ifade edilir. 2.Dizin Yolu İşareti(Komut göstergesi): Sistem İşareti Bilgisayarlarda Dos işletim sistemi komutlarının yazılıp işlenebileceğini belirtmek amacıyla sürücü ismi ile birlikte gelen ( ) işareti sergilenir.Bu işrete sistem işareti adı verilir. Örneğin: A sürücüsünde çalışıyorsa A B sürücüsünde çalışıyorsa B C sürücüsünde çalışıyorsa C uyarıları ekrana görüntülenir. Dizin (Klasör)Yolu İşareti Ters sılaç ( )işareti, klasör yolunu göstermeyi sağlar.Bu işaret kullanılarak bilgisayarda çalışılmak istenilen klasör belirtilir. Örneğin: C: C sürücüsünün ana klasörünü belirtir. A: A sürücüsünün ana klasörünü belirtir. 3.Dizin ve Alt Dizin(klasör- Directory) Proğramların veya veri dosyalarının sembolik adların bulunduğu tabloya verilen isimdir.Klasörler iki ayrı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.