abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders edebi örnekler, ateşin bulunması bitkilerde taşıma otla beslenen hayvanlar itilaf devletleri alay etmek doğal sayılar 7. sınıf saz şairi kürk mantolu senior project yargı yolu yararları çokuluslu işletmeler temel düzey lisans lök sps borçlanma çeşitleri tiryak bayrak ikon karboksilli asitler ateskes anlaşması sonucları devrimcilik hz.muhammed hayatı seramik fırın sövmek harita mühendisi cumhuriyet dönemi hikayeleri almanca lise früktoz amish bütçe politikası atel dinimizin sakınmamızı istediği davranışlar doğal hukuk soprano hava olayları sabuncu suç ve ceza özet özgü havanın kaldırma kuvveti indükleme edebiyatta tiyatro kayaç özellikleri cebirin tarihi 266 gizleniş ahiret hayatı bitkinin gövdesi ıra atatürkün getirdiği haklar ayna teorisi 1. dereceden 1 bilinmeyenli denklemler fen bilgisinin kapsamı görme açısı artistik çizim ırak abd ilişkileri süper lise su boyası bilgi felsefesi ortak iyon nedir dolambaç devrî organizational eski ve yeni meslekler matris ve determinant eğretileme kpss soruları korkulma sesin bir saniyede Karahanlı paslanma nedir zevahir modern atom modeli devimsel gelişim araçları dersiam is sürecleri mal rejimi neşriyat derya gibi bu kadar epope 3. sınıf sağlıklı yaşam tağyir çiçegin görevi çevre dostu dövünmek karışımları ayırma yolları edebiyatla tarih ilişkisi icra müdürlüğü patrona enerji iletimi hayvanlar ve yararları eklenmek yöresellik otobiyografi örnekleri sürçme iştikak türkiyedeki ekonomik faaliyetler


HAVA VE SU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 90847 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HAVA VE SU Yeryüzünde her yerde bulunan ve hayat için zorunlu olan Hava ve su,sıradan alışkanlıklar değildir.Havanın kimyasal yapı- sının karmaşıklığı ve suyun çelişkili nitelikleri bu iki maddeye de gerçekten şaşırtıcı özellikler kazandırır. Hava, başlıca bileşenleri oksijen ve azot olan bir karışım- dır;bunlar dışında az miktarda su buharı, karbondioksit ve soy- gazlar içerir.Havanın düşük oranlı bileşenlerinden ozon,atmosfe- rin yukarı katmanlarında bulunur; güneşten gelen ve bütün canlı varlıklar için tehlikeli olan morötesi ışınları süzme gibi çok önemli bir özelliğe sahiptir.Çeşitli kirleticilerle hızlandırmış olan ozon katmanının tahribi günümüzde hem doğa hem de insanlık için endişe verici bir konu halini almıştır. Havadan farklı olarak su,saf bir maddedir.Minarel tuzları çözme özelliği yüzünden yeryüzündeki suyun büyük bölümü içme suyu olarak kullanılmaz.Göl ve ırmaklardan elde edilen içme suyu dünyadaki su rezervlerinin sadece %0,005’idir . Kimya mantığıyla düşünüldüğünde molekülünün küçüklüğü nedeniyle suyun oda sıcaklığında gaz olması gerekirdi.gerçekte suyun sıvı oluşu hidrojen bağları adı verilen özel birtakım bağların varlığından kaynaklanır.bu bağlar üzerinden her su molekülü ,di- ğer dört su molekülüne bağlanır ve bu durum suya alışılmamış bir yapışma gücü (kohezyon) kazandırır.Değişik biçimlerde orta-ya çıkan (bir kısmı sudan ağır ) buzun yapı ve özellikleri de hidrojen bağlarından etkilenir. Havanın Kimyasal Bileşimi Hava ,en önemlileri azot ve oksijen olan bir gazlar karı- şımıdır. Azot ve oksijenin hacimce yüzdeleri (kuru havada) sırasıyla yüzde 78 ve yüzde 21’dir.Azot gaz olarak ,ne hayatın devamını sağlar,ne de yanmaya yarar.Azot etkinliği son derece düşük ,iki atomlu N2 moleküllerinden oluşmuştur.Buna karşılık olarak O2 moleküllerinden oluşan oksijen ,tam tersine kimyasal bakımdan çok etkin bir elementtir.Pek çok elementle birleşir ve özellikle canlılar tarafından solunum sırasında tüketilir. Bugün atmosferdeki oksijenin büyük bölümünün biyolojik kökenli oldu-ğu ve bitkilerin fotosentezi sonucunda üretildiği sanılmaktadır. Hava belli sayıda soy gaz içerir ( helyum , neon argon , kripton , ksenom........). Bunların havadaki toplam oranı yüzde 1’i geçmez .Soy gazlara ,elektron biçimlenmelerinin başka elementlerle pratik olarak birleşme eğilimi göstermemesi nedeniyle eylemsiz gazlar da denir.bu kimyasal eylemsizlik soygazların en önemli üstünlüğüdür.yanıcı bir gaz olan hidrojeni kullanmak bir birçok acıdan tehlikeli olduğundan balonların doldurulmasında hidrojenin yerini helyum almıştır.neon aynı adı taşıyan boşalma (deşarj) tüplerinde ,sınai aydınlatma sistemlerinde veya reklam lam... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.