abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders türev alma kuralları kediayağı adalet stajı devirdaim azamet pppoe ingilizce magazin dergisi maradona magnetit nur aral toprak yönetimi tüme varım toplam sembolü mandıra anadolu müdafaaname türkiyede mantık dış kaynak kullanımı albert eistein limon suyu tv tarihcesi takrir muhafazalı kakılma 1. sınıf dogal sayılar curriculum development matematik sembolleri palmiyegiller tamer doku ve organ nakli modüler aritmatik frezenin bilişim projesi art zamanlı kabarık deniz konik kırıcı cözgü makinesi dildeki kirlenme doğumlu küslük inzal 4. murat bagdat jeofizikçi maksimum yükseklik aplik peynirli pide hatice doğan hatal sorunu denklemler atatürkün sözlerini açıkla game theory sarmalama alkollerin reaksiyonları akuakültür üstüne kalmak Arabistan defnesi osmanli devletinin savastıgı cepheler zihinsel engelliler ova nedir mali saydamlik bıyolojı kambiyo senetleri ayetel kursi z teorisi suç ve ceza atatürkün dil ve milli kültür ile ilgili söylediği sözler destansı (epik) anlatım zehir çarpana dokuma ağaçın hastalık tablosu göstermeye bağlı anlatım george+orwell topraklama hesabı turta sahre anı nasıl ortaya çıktı 24 anayasası aritmatik dizi flaşör devresi 29 ekim ile ilgili yazı kastı olmak menderes dönemi ilzam etmek mekanize menkıbe örnekleri 17,yüzyıl işler açılmak havaya uçan at iş hayatı akdeniz mutfagı isviçre kobi soğurganlık çanakkale boğazı sırık gibi yönetiş mozaik tasa öner yağcı ibrik


DEPREMLER TÜRKİE DE DEPREMLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 9095 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEPREMLER VE TÜRKİYE’DE DEPREMLER Deprem: Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına DEPREM denir. Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır. DEPREM TÜRLERİ : Depremler oluş nedenlerine göre değişik türlerde olabilir. Levhaların hareketi sonucu olan depremler genellikle TEKTONİK depremler olarak nitelenir ve bu depremler çoğunlukla levhalar sınırlarında oluşurlar.Teknotik depremlerin etki alanı çok geniştir. Yeryüzünde olan depremlerin %90ı bu gruba girer. Türkiyede olan depremler de büyük çoğunlukla tektonik depremlerdir. İkinci tip depremler VOLKANİK depremlerdir. Bunlar volkanların püskürmesi sonucu oluşurlar.Yerin derinliklerinde ergimiş maddenin yeryüzüne çıkışı sırasındaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış oldukları patlamalarla bu tür depremlerin meydana geldiği bilinmektedir. Bunlar da yanardağlarla ilgili olduklarından yereldirler ve önemli zarara neden olmazlar. Japonya ve İtalyada oluşan depremlerin bir kısmı bu gruba girmektedir. Türkiyede aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler olmamaktadır. Bir başka tip depremler de ÇÖKÜNTÜ depremlerdir. Bunlar yer altındaki boşlukların (mağara), kömür ocaklarında galerilerin, tuz ve jipsli arazilerde erime sonucu oluşan boşlukları tavan blokunun çökmesi ile oluşurlar. Hissedilme alanları yerel olup enerjileri azdır fazla zarar getirmezler. Büyük heyelanlar ve gökten düşen meteorların da küçük sarsıntılara neden olduğu bilinmektedir. Odağı deniz dibinde olan Derin Deniz Depremlerinden sonra, denizlerde kıyılara kadar oluşan ve bazen kıyılarda büyük hasarlara neden olan dalgalar oluşur ki bunlara (Tsunami) denir. Deniz depremlerinin çok görüldüğü Japonyada Tsunamiden 1896 yılında 30.000 kişi ölmüştür. Japonların Tsunamiyi tasvir eden animasyonu • ODAK NOKTASI (HİPOSANTR) Odak noktası yerin içinde depremin enerjisinin ortaya çıktığı noktadır.Bu noktaya odak noktası veya iç merkez de denir.Gerçekte , enerjinin ortaya çıktığı bir nokta olmayıp bir alandır , fakat pratik uygulamalarda nokta olarak kabul edilmektedir. Odak noktası, dış merkez ve sismik deprem dalgalarının yayılışı • DIŞ MERKEZ (EPİSANTR) Odak noktasına en yakın olan yer üzerindeki noktadır.Burası aynı zamanda depremin en çok hasar yaptığı veya en kuvvetli larak hissedildiği noktadır.Aslında bu , bir noktadan çok bir alandır.Depremin dış merkez alanı depremin şiddetine bağlı olarak çeşitli büyüklüklerde olabilir. Bazen büyük bir depremin odak noktasının boyutları yüzlerce kilometreyle de belirlenebilir.Bu nedenle Episantr Bölgesi ya da Episantr Alanı olarak tanımlama yapılması ger... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.