abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yavaş tütün art zamanlı hayır yok boyu biraz piyasası mermer dokum 2.sınıf soru dünyadaki iklim çeşitleri atatürkün okul sevgisi hayvan hastalıkları canlı varlıklar kurt sorunu sonuçlar düğüm noktaları 1 meşrutiyet dönemi amel türk edebiyatı dönemleri 20 ünlü türk matematikçileri baki kanuni mersiyesi falaka özet film çekmek 2.mehmet aleksander graham bell olaylı ayakkabı tarihi karar verme artırım kabuklu bit taş böceği anayasanın tanımı ferit edgü borş payton ezber teknoloji zararları ak pas sonraki ok yılanı ihsas uzay geometrisi çir eğelemek derinlik volkanizması logaritmik müşteri heterotrof hassas olmak şişelik karalar akciğer modeli mıhlanmak spor ürünleri bağdat seferi şikayetname hayvanlık dinamik dersi ıngılızce sozluk hukuk devleti aile bildirgesi günlük tutma dünyanın coğrafyası değişir sofizm üretim yönetimi sıcak galvaniz ınkılap destan dönemi türk edebiyatı astarlamak turizm istatistik fen öğretimi tez ebleh motorculuk dergi sunumu ten fizik atışlar kasnaklar durmadan şıkır şıkır sanal şirketler insan kaynakları dünya çocukların olsa taşıtma kurbağaların gelışımı saatler olmadığı zaman çırçıl türkiye sevgisi biyomalzemeler ergenekon destani termodinamik çıkı besinleri koruma hazine arazileri parfüm kanlanmak anadolu selçuklu devletinin önemli hükümdarları 2005 lgs sonuçları eklenme ördek kayan yazı akdeniz turizmi hakkında


MÜTAREKE DÖNEMİNDE KURULAN CEMİYETLER VE ÇALIŞMALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 91308 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MÜTAREKE DÖNEMİNDE KURULAN CEMİYETLER VE ÇALIŞMALARI Mondros Mütarekesinin memlekette yaptığı karışıklık oldukça acı bir şekilde kendini hissettirmekteydi. Uzun ve yıpratıcı bir savaşın sonucu bütün kurtuluş ümitlerini söndürecek şekilde acıklıydı. Halk karamsar ve kararsız, İstanbul Hükümeti ne yapacağını şaşırmıştı. Silahlar toplanmış, terhis dolayısı ile, ancak düzeni sağlayacak küçük kadrolu birlikler bırakılmıştı. Millet ne olacağını henüz bilmiyordu. Memleket bu durumda iken,Türkler aleyhine çalışan birtakım zararlı cemiyetler kurulmağa başlandı. A-Azınlıkların Çalışmaları: Uzun yüzyıllar Türk toplumu içinde hür ve rahat yaşamış olan azınlıklar, yer yer gizli cemiyetle kurmuşlardı. Bunların gayesi asayişi bozarak, mütarekenin 7nci maddesinin uygulanması için bahaneler yaratıp hak kazanmak ve Avrupa Devletlerinin müdahalelerini sağlayarak yurdumuzun çeşitli bölgelerini kolayca işgal etmekti. a-Mavri Mira Cemiyeti: İstanbul Rum Patrikhanesinde kurulan Mavri Mira Cemiyeti Yunan Hükümetinden yardım görüyordu. Vazifesi, muhtelif illerde çeteler kurmak, Yunanlılar lehine mitingler ve propagandalar yapmaktı. Bu cemiyet bilhassa İstanbul, Marmara havzası ve Trakyada faaliyette bulunuyordu. Buradaki Rumlara silah dağıttı. Yunan Kızılhaçı, Resmi Göçmenler Cemiyeti ve Rum okullarındaki izci teşkilatı Mavri Mira Cemiyetinin emrinde çalışıyordu. b-Pontus Rum Cemiyeti: Bu cemiyet Mavri Mira Cemiyeti tarafından korunuyordu. Pontus Rum Cemiyeti Samsun merkez olmak üzere İneboludan, Batuma kadar uzanan sahada bir Rum Pontus Devleti kurmağa çalışıyordu. Etniki Eterya Cemiyetinin devamıdır. c-Hınçak Komitası: Türkiyedeki Ermeniler de, bunlarla birlik olarak çalıştılar. Faaliyet halinde bulunan Ermeni Cemiyeti Hınçak Komitası idi. Bu cemiyetin gayesi Doğu Anadoluda kurulacak olan Ermenistan için ortam hazırlamaktı. Ermeni Patriği Zaven Efendi, Mavri Mira Cemiyeti ile tam bir fikir ve işbirliği halinde çalışıyordu. İstanbuldaki Yahudilerin de ayrı bir cemiyeti vardı. d-Makabi ve Alyans İsrailit Cemiyetleri: Rumlarla işbirliği içinde olmuşlardır. İstanbul’da faaliyette bulunmuştur. B-Yıkıcı ve Bölücü Nitelikteki Cemiyetler a-Kürt Teali Cemiyeti: Birinci Dünya Savaşından sonra İtilaf devletleri Osmanlı İmparatorluğunu içten yıkmak için çalışıyorlardı. Bu arada bir de Osmanlı ülkesinde yaşayan bir Kürt milletinin varlığından söz edilmekte ve Doğu Anadoluda bunun geniş bir propagandası yapılmakta idi. Mondros Mütarekesinden sonra merkezi İstanbulda olan bir Kürt Teali Cemiyeti kurulmuştu. Bu cemiyet İstanbulu işgal eden İtilaf kuvvetlerinden yardım görmekte idi. Amacı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ayrı bir Kürt devleti kurmaktı. Bitlis, Elazığ, Diyarbakırda şubeler açmıştı. Fakat bu bölgedeki vatansever ha... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.