abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders el erki köy hayatı zihnini kurcalamak kurum kimliği iş bankası sınav soruları galiba basketbol malzemeler turk gelenekleri kara ve denizler hatır hatır sıvılarda genleşme pizza kulesi belediye hizmetleri çarpım formülleri türev çolak atr belgesi satinalma iranın kültürü sosyal bilgilerin faydaları kameriyeli cumhuriyet kutlamaları england present bilim ve teknoloji kolu tarih bilgisi denetleyici pütürlü kayır yanal düşünme tekniği vahamet dovme karaşar halk ozanları hz.muhammedın hayatı böbrek yağı biyoloji canlılardaki organik bileşikler atatürkün çocuk sevgisi 248 kötülemek et obur ve ot oburlar arcelik stajı nezaketsiz tahta perde ıstakoz ağı büten yabancı bankalar beydaba hayat ve eserleri agregalar 2.sınıf matematik soruları ozdeslikler adam azmanı kriz dönemleri karides muhasebe tek kişilik enzimlerin biyolojik onemi folk music az bilinen spor tipleri sefahat spor ne demek yeni yönetim teknikleri istiklal gıdalarda küflenme savaş ve barış romanı islam uygarlığı çevresinde gelişen türk edebiyatı karstik şekiller inverter işletmelerde uygulanan ücret sistemleri ihbarname ezberinde bloom saatçi baharat yolu haritası elektrikçilik mr diriksel küresel su sorunları ahit prostat nosyon soruları manken gibi çizimler münavebe coint tüketici hakları kanunu balanced score card 19.yüzyılda sait faik abasıyanık son kuşlar özeti klasik mantık el sürmemek bilim araştırma ve proje ilişkisi incinme albert eistein sözleşme ikeya kuyruklu yıldız kokulandırma karadenız el birliği etmek


DİZİLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 91395 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DİZİLER Bu bölümde reel değişkenli fonksiyonların limitlerinin hesabında yararlanacağımız reel sayı dizilerini inceleyeceğiz. A. DİZİ N+ = {1,2,3,...} olmak üzere f: N+ R şeklinde tanımlanan her fonksiyona reel sayı dizisi denir. f fonksiyonunun tanım kümesi N+ olduğuna göre, değer kümesinin elemanları f(1), f(2), f(3), ..., f(n), ... dir. Değer kümesinin elemanları f(1) = a1, f(2) =a2, f(3) =a3, ..., f(n) =an, ... şeklinde gösterilir. Dizinin 1. terimi, 2. terimi, 3. terimi, ..., n. terimi, ... adı verilir. Dizinin 1. terimine ilk terim, n. terimine de genel terim denir. a1, a2, a3, ..., an, ... terimlerinden oluşan dizi (a1, a2, a3, ..., an, ...) şeklinde gösterilir. Bu dizi kısaca (an) şeklinde gösterilir. Buna göre, (an) = (a1, a2, a3, ..., an, ...) dir. Bir dizi genel terimi ile belirlidir. Yani, dizinin genel terimi dışında bir kısım teriminin verilmesi diziyi belirtmek için yeterli olmaz. ÖRNEK f(n) = an = (2n+1)/n dizisini inceleyelim. a1 = (2.1+1)/1 = 3 ilk terim ; a2 = (2.2+1)/2 = 5/2 İkinci terim ; a3=(2.3+1)/3 =7/3 Üçüncü terim. an=(2n+1)/n n. terim. Buna göre, (an)=(2n+1)/n=3,5/2,7/3,....(2n+1)/n,...)’dir. Dizinin terimlerini Venn şemasıyla gösterelim. Dizinin terimlerini sayı ekseninde gösterelim. (an) = (2n+1)/n dizisinin terimlerinin, (2n+1)/n = 2+1/n olduğu için 3’ten başlayarak azalan değerler aldığına ve giderek 2 ye yallaştığına dikkat ediniz. Kısaca  n  N+ için 2 an  3 olduğuna dikkat ediniz. B. EŞİT DİZİLER  n  N+ için, an = bn ise (an) ve (bn) dizilerine eşit diziler denir ve (an) = (bn) şeklinde gösterilir. ÖRNEK: (an) = (n2) ve (bn) = [1+3+5+...+(2n – 1)] dizileri eşitmidir?  n  N+ için 1+3+5+...+(2n – 1) = n2 dir. Yani bütün sayma sayıları için an = bn dir. Bunun için (an) = (bn) dir. C. SABİT DİZİ Bütün terimleri birbirine eşit olan diziye sabit dizi denir. ÖRNEK (an) = (c) , (bn) = 5 , (cn) = (sin n) dizileri birer sabit dizidir. Çünkü, (an) = (c, c, c, ..., c,...) (bn) = (5,5,5,...,...) (cn) = (0,0,0,..., sin n,...) dir. Yani, herbir dizi kendi içinde eşit terimlerden oluşmaktadır. D. SONLU DİZ İ Ap = {1,2,3,...p}  N+ olmak üzere, tanım kümesi Ap olan her fonksiyona p terimli sonlu dizi denir. ÖRNEK A6 = {1,2,3,...p} olmak üzere, f : A6 R , f(n) = n2 sonlu dizinin terimlerini belirleyiniz. f(n) = n2 f(1) = 12 = 1 ; f(2) = 22 = 4 ; f(3) = 32 = 9 ; f(4) = 42 = 16 ; f(5) = 52 = 25 f(6) = 62 = 36 olduğu için, (n2) = (1,4,9,16,25,36)’dır. Dizi terimli denildiğinde sonsuz dizi anlaşılmalıdır. E. MONOTON DİZİLER Her n  N+ için, an an+1 (an) monoton artandır. an an+1 (an) monoton azalandır. Artan ya da azalan dizilere kısaca monoton diziler denir. ÖRNEK (an) = 3n/(n+3) dizisinin monoton artan olduğunu gösteriniz. an – an +1 = 3n/(n+3) – 3(n+1)/(n+1+3) = - 9/(n+3).(n+4) tür. n  N+ ol... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.