abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders teyze duvar ayağı lcd patlak göz kuyruklu yıldız fen bilgisi konuları sınav kaygısı ogu final altınoran 23 nisan yazıları dijital kale özet rtük hakkında bilgi araba elektrik polis birimleri insanda üreme kişilik çatışması fır sorunu gödeş açık öğretim lisesi rafine kaybı avrupa da yaşam 1920 23 arası iç isyanlar intizamlı edebi mektup örnekleri bağdaşmaz projeksiyon joseph stiglitz namlu dizili aşk ve gurur lösler sahnelenme ahmet paşanın hayatı gül yağcı övünce kiralanma bilgisayar tarihi yarı apoptozis adlî yıl 6. sınıf matematik testleri nörolog bilgisayar staj günlüğü para politika kiriş söz olmak camardı erkek fiş türkiye iktisat tarihi ekonomik konjonktür özindüksiyon üretim sistemi hava durumunun önemi ekran kartı çeşitleri baş örtüsü hemoglobin teke ekol iş bilimi maden sodası küresel su sorunları yazılım kuralları terörün yayılma nedenleri doldurulmuş staj defteri fax iyonik bağlar tereddütsüz kömür stoklama çokgen bölge ceriham varmak gaz şişkinliği gebelık hesaplaması alexander grand bell staj raporu insaat otelci birey ve toplum nakış açmacı defter nedir sanatın tarihi perese morglar soğuk talaşlı işleme yeni orta asya mum ampul enformasyon teknolojisi kütle ağırlık özkütle ortak gider denetleyici ve düzenleyici sistemler pişirilmek bileşim faizi üzümcü arbalet sosyal bilgiler nedir 1. sınıf toprak kayma portrecilik yarılanma kirecli toprak


BULANIK MANTIK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 92161 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BULANIK MANTIK- 2003 BAHAR 1. ODEV CEVAPLARI SORU 1- Bulanık Mantığın kesin (ikili) mantıktan farklarını bulun CEVAP 1- Öncelikle kesin mantıktan söz edecek olursak, kesin mantıkta sonuç ya doğrudur yada yanlıştır. Bunu matematiksel olarak düşünecek olursak doğru olaylar 1 i yanlış olaylar ise 0 ı temsil etmektedir. Fakat bir olay için tabiatta sadece bir doğru ve bir yanlış yoktur. Tabi bu olayın ne olduğu da önemlidir. Örneğin matematiksel bir olayda sonuç sadece bir tanedir (dört işlem olarak düşünüldüğünde). 1+1=2 dir ve bu değişmez. Ama bazı olaylar vardır ki sonucu doğru ya da yanlıştır diyemeyiz. Örnek vermemiz gerekirse yaşı 39.5 olan bir kişi için yaşlı yada genç diyemeyiz. Ama bu kişi için orta yaşlı demek daha gerçekçi bir veri teşkil eder. Ancak 39.5 yaşı için neye göre orta yaşlı diyoruz? Bu önemlidir. Örneğin genç yaş için 18’i yaşlı için 70’i kabul edersek bu kişi için orta yaşlı diyebiliriz. Ancak günümüzde de tartışmalara yol açan bir konu; insanın biyolojik yaşı ile nufus yaşı farklı şeylerdir diye düşünecek olursak bu kişi için 39.5 yaşı orta yaş olarak kabul edilmemelidir. Biyolojik yaş için insan ömrünün 140 olduğu söylenmektedir. Öyleyse 39.5 yaşı biyolojik yaşa göre genç sınıfına girmektedir. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz. Biz bir olay için max ve minimum değerleri biliyorsak bu max ve min arasında ki olaylar için de bir sonuç çıkartabiliriz. Yani kesin mantıkta sonuç sadece 1 ve 0 iken bulanık mantıkta max ve min değerleri arasındaki olaylarda matematiksel olarak belirlenebilir. Bulanık mantık ile klasik mantık arasındaki temel fark bilinen anlamda matematiğin sadece aşırı uç değerlerine izin vermesidir. Klasik matematiksel yöntemlerle karmaşık sistemleri modellemek ve kontrol etmek işte bu yüzden zordur, çünkü veriler tam olmalıdır. Bulanık mantık kişiyi bu zorunluluktan kurtarır ve daha niteliksel bir tanımlama olanağı sağlar. Bulanık mantığın uygulama alanları çok geniştir. Sağladığı en büyük fayda ise insana özgü tecrübe ile öğrenme olayının kolayca modellenebilmesi ve belirsiz kavramların bile matematiksel olarak ifade edilebilmesine olanak tanımasıdır. Bu nedenle lineer olmayan sistemlere yaklaşım yapabilmek için özellikle uygundur. Bulanık mantığın sistemi şu şekildedir. Bir ifade tamamen yanlış ise klasik mantıkta olduğu gibi 0 değerindedir, yok eğer tamamen doğru ise 1 değerindedir. (Ancak bulanık mantık uygulamalarının çoğu bir ifadenin 0 veya 1 değerini almasına izin vermezler, veya sadece çok özel durumlarda izin verirler.) Bunların dışında tüm ifadeler 0 dan büyük 1 den küçük reel değerler alırlar. Yani değeri 0.32 olan bir ifadenin anlamı %32 doğru %68 yanlış demektir. Birde anlaşılması gereken bir şey de bulanık kümedeki üyelik derecelerinin olasılık yüzdeleriyle aynı şey olmadığıdır. Olasılığı gösteren sayılar bir şeyin olup olmayacağının bir ölçütüdür. Bulanık sayıların üyelik dereceleri ise... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.