abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders et oburlar paskal yasası açık rejim içlem rüzgar santrali 1929 krizi kalemlik ay ve dünya semerkant kitab özeti japonyanın dağları matematik 2 polo akut piri reis gen aktarımı yaşanmayan zaman örtülmek kafkas petrolleri yunanistan türkleri ilkçağ çubuklu lgs 2003 ipekli mendil hikayesi naylon alessandra volta alışveriş problemleri kazara atatürkün milliyetçilik anlayışı rosh açıkçı antenli 1982 anayasasının maddeleri yazıklar olsun şehrin azizleri emulsiyonlar eksik gedik şafi modern portföy yönetimi içrek sistem analizi tıraş olmak meteorit 3 boyut delirmek kps sorulari ıstakozlar damarsız ahmet vefik paşa canlilarda buyume ve gelisme geçenek adı kötüye çıkmak damarlı ve damarsız bitkiler orta kuşak yerküre katmanları hobis paranın icadı ekonomik harita demokrasi çeşitleri ingilizce atatürkün hayatı suç olgusu inşaat matematik büfe moren ege bölgesinde hayvancılık merceklerde görüntü çıkmış sorular suna boylu yapım resmi 23 nisan uluslararası çocuk şenliği yüzü görmemek e-plan agregalar orhan veli kanık oyunları katran çamı cumhurıyet donemı edebıyatları 0342 üreme resimleri hamamlık almanca eylemler mesleki doyum makina staj raporu bilimi öğrenme personel verimlilik hesabı bakalit nedir ezansız edimsel koşullanma işveli virüsler basıç mücevherat vatansevgisi ehmed cavad altını özelikleri dürülme deplasman balkanların güvenliği toplumsal dayanışma ayran kültürü motorlu taşıtlar vergisi stafilokok


BULANIK MANTIK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 92161 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BULANIK MANTIK- 2003 BAHAR 1. ODEV CEVAPLARI SORU 1- Bulanık Mantığın kesin (ikili) mantıktan farklarını bulun CEVAP 1- Öncelikle kesin mantıktan söz edecek olursak, kesin mantıkta sonuç ya doğrudur yada yanlıştır. Bunu matematiksel olarak düşünecek olursak doğru olaylar 1 i yanlış olaylar ise 0 ı temsil etmektedir. Fakat bir olay için tabiatta sadece bir doğru ve bir yanlış yoktur. Tabi bu olayın ne olduğu da önemlidir. Örneğin matematiksel bir olayda sonuç sadece bir tanedir (dört işlem olarak düşünüldüğünde). 1+1=2 dir ve bu değişmez. Ama bazı olaylar vardır ki sonucu doğru ya da yanlıştır diyemeyiz. Örnek vermemiz gerekirse yaşı 39.5 olan bir kişi için yaşlı yada genç diyemeyiz. Ama bu kişi için orta yaşlı demek daha gerçekçi bir veri teşkil eder. Ancak 39.5 yaşı için neye göre orta yaşlı diyoruz? Bu önemlidir. Örneğin genç yaş için 18’i yaşlı için 70’i kabul edersek bu kişi için orta yaşlı diyebiliriz. Ancak günümüzde de tartışmalara yol açan bir konu; insanın biyolojik yaşı ile nufus yaşı farklı şeylerdir diye düşünecek olursak bu kişi için 39.5 yaşı orta yaş olarak kabul edilmemelidir. Biyolojik yaş için insan ömrünün 140 olduğu söylenmektedir. Öyleyse 39.5 yaşı biyolojik yaşa göre genç sınıfına girmektedir. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz. Biz bir olay için max ve minimum değerleri biliyorsak bu max ve min arasında ki olaylar için de bir sonuç çıkartabiliriz. Yani kesin mantıkta sonuç sadece 1 ve 0 iken bulanık mantıkta max ve min değerleri arasındaki olaylarda matematiksel olarak belirlenebilir. Bulanık mantık ile klasik mantık arasındaki temel fark bilinen anlamda matematiğin sadece aşırı uç değerlerine izin vermesidir. Klasik matematiksel yöntemlerle karmaşık sistemleri modellemek ve kontrol etmek işte bu yüzden zordur, çünkü veriler tam olmalıdır. Bulanık mantık kişiyi bu zorunluluktan kurtarır ve daha niteliksel bir tanımlama olanağı sağlar. Bulanık mantığın uygulama alanları çok geniştir. Sağladığı en büyük fayda ise insana özgü tecrübe ile öğrenme olayının kolayca modellenebilmesi ve belirsiz kavramların bile matematiksel olarak ifade edilebilmesine olanak tanımasıdır. Bu nedenle lineer olmayan sistemlere yaklaşım yapabilmek için özellikle uygundur. Bulanık mantığın sistemi şu şekildedir. Bir ifade tamamen yanlış ise klasik mantıkta olduğu gibi 0 değerindedir, yok eğer tamamen doğru ise 1 değerindedir. (Ancak bulanık mantık uygulamalarının çoğu bir ifadenin 0 veya 1 değerini almasına izin vermezler, veya sadece çok özel durumlarda izin verirler.) Bunların dışında tüm ifadeler 0 dan büyük 1 den küçük reel değerler alırlar. Yani değeri 0.32 olan bir ifadenin anlamı %32 doğru %68 yanlış demektir. Birde anlaşılması gereken bir şey de bulanık kümedeki üyelik derecelerinin olasılık yüzdeleriyle aynı şey olmadığıdır. Olasılığı gösteren sayılar bir şeyin olup olmayacağının bir ölçütüdür. Bulanık sayıların üyelik dereceleri ise... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.