abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders günlüğün tarihi koruyucu boya taraz idrar testi büyük türkiye rüyası atatürk ve 19 mayıs Pakistanlı akrilik levha işmar 1981 finans eksantrik presler tüketici tercihleri 288 film çözümlemesi düzey belirleme sınavları sodon ve gomore kazmaç genetik algoritma alivyon nedir van sağlık kuruluşları ve sorunları çevre ile ilgili kompozisyon yedek subay soru dövmek adliye mahkemesi rıhtım tarım ülkeleri bekleşmek sistit seren ezel ebet doğal kaynaklı bozulmalar Asyalı fiziksel özellik nedir teleskopun resmi tungsten dilimiz korku ütopyaları atatürkün eğitim anlayışı aleminyum kalp damarları çarkçı to put someone up akak vurgu süreç analizi vatandaşlık dersi sıçan otu yasamımızda elektrık kalıplanma türk matematikçileri bilinmeyen şafi sınav soru oğuz atay ingilizce çeviri donem odevı kapagı istanbul kültür izzetinefis oss sonuclari gözetlenmek hematoloji meteorolojinin önemi 2007 seçimleri halk edebiyatı divan edebiyatı farkları basit makina yatak çarşafı adolf hitler immunosensör ikilenme hattuşaş yüzyıllık yalnızlık 331 ikametgah gençlerle başbaşa ilme sıvama gurbet eli turk beslileri acl mustatil ima etmek yardımcı olmak türkiye iran ilişkileri mavi gezegen teselsül banka müfettiş gunes saati goya, ressam kıyafet resimleri çabukluk çalışmaları c de dosyalama işletmek fuhuş anayasamızın 3.maddesi oksidasyon atatürkün dile yaptığı çalışmalar sincap oranca tamu


BİLİM FELSEFESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 92164 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

FELSEFE SORULAR ve CEVAPLAR 1. Bilgi Felsefesi İle Bilimn Felsefesi Arasındaki fark nedir? Cevap : Bilgi felsefesi bilginin kaynağını ölçütünü ve değerini ele alır.Bilim felsefesi ise bilimsel bilgileri inceler. 2. Bilgi Felsefesi nezaman neden ortaya çıkmıştır? CEVAP: M.ö. 2000 li yılarda 3. Bilim felsefesinin konusu nedir? CEVAP : Bilimlerin yöntemini mantıksal yapısını temel kavramlarını ve birbiri ile ilişkilerini incelemektir. 4. Bilimi ürün olarak gören yaklaşımın temel düşüncesi nadir?Bu görüşü savunan düşünürlerf kimlerdir CEVAP: Bu yaklaşıma gore bilim , bilimsel yöntemlerle yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan üründür.Düşünürler ; H.Reictenbach ve R.Carnep’tir. 5. Bilimi ürün olarak gören yaklaşımın temel hedefleri nelerdir? CEVAP : - Bilimi diğer dsiplinlerden ayırmak – Felsefeye Bilimsel bir kimlik kazandırmak 6. Bilimi etkinlik olarak gören yaklaşımın temel düşüncesi nedir ? Bu Yaklaşımı savunan düşünürler kimlerdir? CEVAP : Bu yaklaşıma gore bilim bilim adamları topluluğunun etkinlğidir.Düşünürleri T.kuhn ve S.towlmin 7. Kuhn ‘ a gore pradigma nedir? CEVAP : Bilim adamları topluluğunca Kabul edilen varsayımlar, araştırma yöntemleri ve araştırma teknikleri üzerinde anlaşmaları ile ortaya çıkan kavramsal çerçevedir. 8. Klasik bilim görüşünün dayandığı temeller nelerdir? Cevap: - Bilim gerçeklikler hakkında araştırma yapma etkinliğidir - Bütün bilimler birbirleriyle bağıntılıdır. - Bilimler birkimsel bir süreç izlerler - Bilim sayesinde daha önce bilinenler kesinleştirilir;bilinmeyenlerde bilinir duruma getirilir 9. Klasik bilim görüşünde bilimi niteleyen özellikler nelerdir? CEVAP: - Olgusaldır - Objektifdir - Kesindir - Genelleyicidir - Mantıksaldır - Eleştiricidir 10. Bilimin olgusal olması ne demektir? CEVAP : Doğrudan yada dolaylı olarak deney ve gözleme konu olan oluşumlar ve değişimlerdir. 11. Bilimin objektif oluşu ne demektir ? CEVAP : Bilimsel bilgi nesnel verileri olaylar arasında neden sonuç ilişkilerine dayandığından kişilere ve topluma göre değişmez 12. Bilimin eleştirici oluşu ne demektir ? CEVAP : Bilim sürekli eleştiri ve kuşku ile varlığını sürdürür.Bir bilgi yada teori eleştirilre yanıt vermekte yetersiz kalınca ortadan kalkar yerine yeni teori konur. 13. Yöntem nedir_ CEVAP : Belili bir amaca ulaşmak için izlenen yoldur. 14. Bilimsel Yöntem Nedir ? CEVAP : Bilimselaçıklamalr yapmak insanı topumu anlamak için kullanılan araç gereç teknik ve kavramların tümüdür. 15. Bilimsel araştırmanın temel aşamalrı nelerdir ? CEVAP : - Problemin tanımlanması - Deney - Gözlem - Hipotez 16. Bilimsel araştırmanın temel aşamalarından varsayımı açıklayınız. CEVAP : 17. Bilimsel Araştımanın temel aşamalrından kuramı açıklayınız. CEVAP : 18. Bilimsel araştırmanın temel aşamalrından yasayı açıklayınız. CEVAP : 19. Bilimsel açıklama nedir ? CEVAP : Nedenleri bilinmeye olayların nedenleri bilinen olaylarla açıklanmasıdır. 20. ... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.