abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders teklik eki gümrük tarifeleri ders almak divanı lugatı türk dinginlik mühendis staj örnekleri agac baskısı kötüleşme su ilgili sunum açık ciro cengiz ve moğol devleti deve yapmak türk yunan ilişkileri pekmezci alo cılız yarışçı 10 sınıf moduller birimler roman incelenmesi anonim lise 1 matematik konuları çözünürlük prensipleri duygusal zeka yalancı dolma orya sebil etmek demir kapı iddia mehmetcik çöp enerjisi Soğdca örnek staj dosyası pablo picassonun resimleri 7. sınıf türkçe oğul uşak tse polyester nedir atom parcaları sekreterlik çoğu kişisel bilgilerim ingilizce muhasebe terimleri klasik dönem ekolojik tekstil gömütlük elektrik üretimi iller ve ilçeleri iftariye rövanş devlet sektörü asliye hayvanlarda solunum sistemleri tırtıl kama basmak yıl sonu zümre tutanakları yasalaşma ağzı bir floppy 0 neden 1 dir kaynamak otomobilin tarihi ölümlük ses titreşimi ve haberleşme işe alım teknikleri ornek cv numaralama tohumlar molekül projesi kayaç aşınması şen olmak fiziksel olaylar va insana etkileri daimler köklü sayılar basın konseyi meslek ilkeleri diyalektik unsurlar biyosistem sanayi sektörü raşitizm döşeme yapay elementler ara yön peçeli yas on yedı nevşehirin sızlanma veri madenciliği onaylı alaca inanç ve davranış sekreter paradoksal manometreler t.c. merkez yönetimi 1960 darbesi ve ekonomik sonuçları stadyum materyal yönetimi çoğalış çözünme


FERROBOR ÜRETİMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 92985 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

FERROBOR ÜRETİMİ 1.FERROBORUN KULLANIM ALANLARI, TİCARİ ŞEKİLLERİ, FİZİKSEL ve KİMYASAL ÖZELLİKLERİ 1.1. FERROBORUN KULLANIM ALANLARI Günümüzde % 10 – 20 B içeren ferrobor master alaşımları amorf metal, magnetik malzeme üretiminde 100.000 ton/yıl çelik üretiminde de 8000 ton/yıl miktarlarında tüketilmektedir. Karbon ve alaşımlı çeliklerin sertliğini arttırmak amacıyla çeliğe % 0,003 – 0,004 miktarlarında bor ilavesiyle, tane boyutunu küçültmeye ihtiyaç duyulmaksızın sertlik arttırılabilmektedir.Bu az miktardaki bor ilavesi ile, yüksek oranlarda manganez, nikel, krom gibi metalleri içeren alaşımlar ile aynı sertlikte malzeme üretilmiştir. Borun çeliğe ferrobor alaşımı şeklinde ilavesi, hem bor verimi hem de istenilen bileşimin tutturulması bakımından çok iyi sonuç vermiştir.Ancak borun oksijen ve azota karşı yüksek ilgisi olması nedeniyle, çelik ferrobor ilavesinden önce deokside edilmeli ve azot sistemden uzaklaştırılmalıdır.Borun çelikteki deoksidasyon etkisi silisyumunkine benzerdir. Takım çeliklerine bor ilavesi sertleştirme kabiliyetini arttırmaktadır.Paslanmaz çeliğe, yine ppm seviyelerinde bor ilavesi kaynak kabiliyetini, sürünme direncini, taneler arası korozyon direncini, nötron absorbsiyon kapasitesini arttırmakta, sıcak yırtılmaları önlemektedir.Krom, krom – nikel ve krom – nikel – kobalt gibi yüksek sıcaklık çeliklerine çok az miktardaki bor ilavesi bu malzemelerin kullanım ömrünü uzatmaktadır. Yüksek hız çeliklerine, kullanımda sertleşebilen ve ısıl işlem görebilen çeliklere bor ilavesi, özellikle sürünme mukavemetini arttırmaktadır. Nükleer reaktörlerde kullanılan termik nötron ayar çubuklarının imalinde kullanılan özel çelikler de % 4’e kadar bor içerebilmektedir. Dökme demire % 0,01’e kadar ilave edilen bor tane küçültücü etki yapar.Daha yüksek bor ilaveleri bor karbür oluşmasına sebep olduğundan sertlik ve mukavemeti arttırmaktadır.Bor, karbürü stabilize ettiği için sert döküm parçalarının haddeleme gibi işlemlerdeki aşınma direncini düşürmek için kullanılır. Siyah temper dökme demire ferrobor ilavesi grafit çökelmesine sebep olur.Artan ferrobor ilavesi ile, dökme demire hurda ile taşınan ve karbür oluşturan kromun kötü etkisi azaltılabilmektedir.Bor ile alaşımlandırılmış dökme demirlerin tavlama süreleri kısalmaktadır. Amorf bor, bor karbür veya ferrobor karışımları kullanılarak, çeliklere yüzey sertleştirme işlemleri uygulanabilmektedir. Bor içeren alaşımların üstün magnetik özelliklerinin keşfi, bu alaşımların elektrik sektöründe büyük kullanım alanı bulmasına sebep olmuştur.Özellikle % 3 B, % 5 Si içeren demir esaslı alaşımların, amorf metal (metalik cam) olarak saç haline getirilerek trafolarda kullanılabilmesi, konvensiyonel tane yönlenmiş silisyumlu saçlara göre 1/3 oranında çekirdek kayıplarını azaltmıştır.Metglas 2605 olarak adlandırılan bor i... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.