abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hastası olmak katolik mezhebi hikaye gaco parakete ceviz projesi kira fizibilite mercanlı istifham kadife kumaş 9.sınıf mantık demir ağırlık sağlıklı büyüme ve gelişme güneş batarken spss anket mantar tabakası broker sözleşme göz akı şebeke imar durumu şems eş çekim baharat bakara cızırtı ewma içine atmak postacı sosyal demokrasi iplik mukavemeti antagonizma seri rc devresi hokkabaz anne çoçuk sağlığı gökkuşağının oluşumu kelimesiz esir din dışı sv örnekleri musaffa yahudilik saati kim buldu mavi kus açık maaşı 9. sınıf çalışma programı türk ordusu bernouli atatürk dönemine ait kıyafetler tevrat sergüzeşt şimşir bayatı aşırı işteşlik gelişim ogrenme basit makinalarla ilgili sorular ısıl işlem öss soruları matematik ambalaj sektöründe ıso 9001 asit baz ve tuzların iletkenliği güvenlik bilgisayar staj raporu dba 446 delphi tekniği yalıtım malzemeleri devşirim işletmenin kuruluş aşamaları çevre ve alan hesaplamaları imtihan vermek tevkifat gereği düşünülmek gönlü olmak elektrik akımı nedir ağu su nedir canlılar ve sorular kır tiyatrosu doyuran madde formula 1 tema vakfının çalışmaları delik abs plastik tıpır tıpır mezopotamya medeniyetleri basınç problemleri fuzulinin eserleri 549 içgüdülü element ve bileşikler demirin tarihi atatürk ve ölçme ve matematik elan bilgisayar tarihçesi a.ş önsöz daldırılma radyasyonun zararları ailem


KUVVETLER (DÖNEM ÖDEVİ)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 93598 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KUVVETLER Fizikte iki çeşit büyüklük kullanılır. 1.Skaler Büyüklükler: Sadece sayı ve birimle ifade edilen büyüklüklerdir. Örnek: Sayı Birim Zaman 40 dakika Uzunluk 3 metre Enerji 5 jul Isı 20 kalori Sıcaklık 35 C Kütle 15 kg Alan 75 m2 Hacim 50 litre  Skaler büyüklüklerde 4 işlem kullanılabilir. 2.Vektörel Büyüklükler : Sayı ve birimin yanında yönünün de belirtilmesi gereken büyüklüklerdir. Örnek: Sayı Birim Yön Kuvvet 10 Newton Sağa Hız 20 m/s Batıya İvme 15 m/s2 Doğuya Yerdeğiştirme 25 m Güneye Ağırlık 5 Newton Aşağı Vektör: Yön verilmiş doğru parçasıdır. 4 elemanı ile bilinir. Kuvvet( ): Cisimlerin şeklini, hızını ve yönünü değiştirebilen etkiye denir. Vektörel bir büyüklüktür. Kuvvetin Etkileri  Şekil Değiştirme Etkisi: Kağıdın buruşturulması, camın kırılması  Yön Değiştirme Etkisi: Bilardo toplarının çarpışması, kaleye giden topu kalecinin yumruklaması  Hız Değiştirme Etkisi: Duran topa futbolcunun vurması, hareketli arabanın fren yapması  Döndürme Etkisi: Kapı kolunun bastırılması, pencerenin açılması, direksiyonun çevrilmesi, anahtarın döndürülmesi Kuvvetin Özellikleri  Birimi Newton, dyn, kg-f veya g-f olabilir. 1 N = 105 dyn  Eşit Kuvvet:  Zıt Kuvvet:  Taşınabilirlik:Bir kuvvet yönü ve şiddeti değiştirilmeden herhangi bir noktaya taşınabilir.  Kuvvetler skaler sayı ile çarpılabilir:  Kuvvetler dinamometre ile ölçülür. Dinamometre içindeki yay sayesinde maddelerin esneklik özelliğine göre çalışır. Bileşke Kuvvet: İki yada daha fazla kuvvetin yaptığı etkiyi tek başına yapabilen kuvvettir. ile gösterilir. Bileşke Kuvvetin Bulunması (Kuvvetlerin Toplamı) 1. Uç uca Ekleme Metodu: Örnek: Örnek: 2. Paralel kenar Metodu:  Kesişen iki kuvvet arasındaki açı büyüdükçe bileşke kuvvet küçülür.  Kesişen iki kuvvetin değeri, kuvvetlerin toplamından büyük, farkından küçük olamaz. Örnek :2 N ve 3 N ‘luk iki kuvvetin bileşkesi hangi değerleri alabilir? Dengeleyici Kuvvet: Bileşke kuvvetin yaptığı etkiyi dengeleyen kuvvete denir. Dengeleyici kuvvet bileşke kuvvete eşit şiddette fakat zıt yöndedir.  Kesişen üç kuvvet dengede ise herhangi ikisinin bileşkesi üçüncüye eşit ve zıt yöndedir. Örnek: Örnek:  İki kuvvet arasındaki açı büyüdükçe onları dengeleyen ağırlık kuvveti küçülür. G1 G2 G3 Örnek:  İki kuvveti dengeleyen ağırlık değiştirilmeden kuvvetler arasındaki açı artırılırsa ip gerilmeleri artar. T3 T2 T1 Soru : Paralel Kuvvetler: Örnek:  Paralel kuvvetlerin bileşkesinin uygulama noktası demek, çubuğun dengede kalabilmesi için konu... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.