abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders heyhat sakalı iştiha kazan dairesi elektrik ve kuvvet tesisleri defter nasıl olur dolaylı vergı üniversite swot analizi gurup rengi özlemek mobilya baza killi yaver gitmek zemin etüdleri hal tercümesi görsel programlama asi radarlar nüfus artışının nedenleri 2007 hac ekstrafor çalışma psikolojisi sanayi politikaları aile adı tenvir doğal sayılar nasıl kullanılmıştır aborojinler ciğer piştov türkiye de ham petrol tam sayı sos oynaş saygılı yasama dokunulmazlıgı kat problemleri Özbekçe közleme neyse ne temel analiz irca petrol borusu ant vermek ana arı kalorimetre süslemek süprüntü enflasyon muhasebesi işlemleri girdap akımları yumurtlayan memeliler büyüme nedir 6. sınıf hayat bilgisi soruları emmek postalamak handan yasama nedir arkoloji emretmek johari penceresi editörlük dikişli boru üretimi cumhuriyet dönemi türk yunan ilişkileri ses duvarı haberleşme hakkında bilgi eskimo ışığın yararları toprak çeşitleri ve kullanım alanları gerilla pazarlama çalıkuşu hakkında bilgi çevreci kuruluşlar proje değerleme yöntemleri bozgunluk yatırım bankası bihter yoğunluk hesaplama yaşam süresi kavramı hayvanlarda davranış murdarlık anı tarihi başdanışman aria yasama orsat cihazı referans mektubu örneği metallerin elektrik iletkenliğinin sıralanışı muhtaç etmek kutluk devleti 0 236 protista fen bilgisi deneyleri tarım sınavı alüminyum folyo jön düz taban deyimi röle 2000 yılı sonrası bankacılık kürese ısınmanın ekonomi üzerindeki etkileri reşit olmak flip floplar


HORMONLARIN SINIFLANMASI VE TÜRLERI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 94222 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HORMONLARIN SINIFLANMASI VE TÜRLERI Kimyasal yapilarina göre olur. Buna göre hormonlari 2 büyük sinifa ayirabiliriz: Lipid hormonlar: (A) Steroid hormonlar, (B) Çok doymamisli yag asitlerinin türevi prostaglandinler ve tromboksanlar. Protein peptid ya da amino asit türevi hormonlar. Türlü organizma kisimlarinin hormonlarini birer birer gözden geçirirsek, bunlarin yapilarinin pek degisik oldugunu ve kimini protein veya türevi, kimini steroid yapili olarak görürüz. Protein ve türevleri hormonlar, baslica hipofiz, tiroid ve paratiroid, timüs, pankreas, böbrek üstü medullasi, sindirim sistemi … vb. tarafindan yapilir. Steroid yapili hormonlar da böbrek üstü kabugu (korteksi), gonadlar (Testis, ovaryum) ve plesanta … vb. tarafindan yapilir. STEROID HORMONLAR Steroid Hormonlarin Kimyasal Açisi Steroid maddeler, lipid sinifina dahil maddelerdir. Genel karakterleri yapilarinda “Siklopentanoperhidrofenantren” halkasinin bulunusudur.Bunlar, halka üzerindeki fonksiyoner gruplarin sayilari, cinsleri, yerleri (hidroksil ve keton gruplari gibi), yan zincirlerinin uzunlugu gibi özellikleri ile birbirlerinden ayrilirlar. Halka üzerindeki pek ufak farkliliklar bu çesit maddelerin fizyolojik etkenliklerinde çok büyük degisikliklere yol açabilir. Steroid nüvede yer alan atomlarin ve gruplarin uzaysal konumlari bu maddelerin reaksiyonlarini ve enzimle olan iliskilerini tayin eder. Steroidlerin Genel Isimlendirilmeleri: (Alfa ve Beta Gruplari) Bir steroid halkasinda, kagit düzeyinin alt tarafina gelen gruplar (alfa), üst tarafina gelenler ise (beta) diye adlandirilirlar. Formül yazilirken, düzeyin altinda kalan gruplar, kesik çizgilerle (- -) üst tarafinda kalan gruplar ise (-) tek bir çizgi seklinde gösterilir. Durumu açik olmayan baglar (~) dalgali çizgilerle açiklanirlar. Bütün H ve CH3 gruplari açikça yazilmalidir. Gruplarin hangi karbon atomuna bagli olduklarini ve alfa mi yoksa beta pozisyonunda mi olduklarini, (örnegin asagidaki formülde oldugu gibi 8 β, 9 α, 10 β, 13 β, 14 α seklinde) gösterir. Steroid halkalar 5. karbon atomuna bagli H atomunun alfa ve beta durumunda olusuna göre α serisi ve β serisi diye adlandirilirlar. Hem C10 hem de C13 karbon atomlarinda metil gruplari bulunan halkalar C17 ye bagli yan zincirlere göre adlarini alirlar. Steroid nüvede yer alan, asit, aldehit, keton, alkol ve eter gibi gruplar ve baglar özel eklerle açiklanirlar. Esas maddeden sadece bir C atomunda degisiklik gösteren steroid ise “-epi” ilaveleri yapilir. Yan zincirde ana maddeden farkli olarak sadece bir C atomu daha az olan maddeler ise “nor” eki ile ifade edilirler. Steroid yapidaki hormonlar, adrenal bezde, testislerde, overlerde sentez edilirler. Steroid hormonlarin steroid nüvelerinin kaynagini kolesterol teskil eder. Kolesterol, ilgili organlarda önce “Proghenolone”a dönüsür. Bu maddeden de androjenler ve kortiko... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.