abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ilgisiz medine dönemi deterjan üretimi nükleik asitler eko sistemdeki bozulma nedenleri feasibility study lise 2 kimya hüsün sıfır poligonu geometri teoremler kuş bilimci kuzey ırak faraday vardiya ahmet ümit tenezzül tanıtlama dış vurum polis sınav tahassüs sözlendirme sosyoloji nedir alternatörlerin paralel bağlanması ulusal egemenlik nedir çizgi leke doku hüzünlenmek türkiye coğrafyası garplılaşma reklamların zararları katılarda genleşme kapadokya dillendirme toprağın yeryüzü için önemi farsça nitrojen akraba evlilikleri ve sakıncaları berlioz idol dickens halka açık şirketlerde muhasebe yumulu rulman saati çalmak indis ekolojik döngü Allahın evi koniklik paylama akut glomerülonefrit tiriz sosyal bilgiler gunluk ders planı tabela sarma oluşum tektonizma ülkemizdeki deniz özellikleri hazmetme trafik ve ilk yardım pıc nedir bayrağımızın beyaz yele kitabı pazarlama staj 10 sınıf dersleri azeotropik karışımlar ikona cahit arf urbanization turizmde insan kaynakları yönetimi pediatri açık lise sınav sonuç 9. sınıf tarih devlet yönetimi tavuk budu ödev kapaği ateşleme sistemi bmc örücülük eşlik 7. sınıf açılar konusu alüminyum asit dil ve anlatim arz talep yönetimi ön lisans kadir has düzüm düzüm hambeli mezhebi toprak politikası tekerleğin icadı çorba matematik sembolleri peygamberler tarihi dirilik kaynakçı teminatsız işkembeci yamaklık acı hayat enerji üretiminde kullanılan üniteler bostan korkuluğu savaşçı 1975 cinsel


DEMİR OLMAAN METALLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 94326 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMİR ESASALI OLMAYAN METALLER ALÜMİNYUM Dünyamızda en çok bulunan metallerden olmasına karşılık, saf halde bulunmadığından geç keşfedilen bir metaldir.Bu nedenle genç metal diye adlandırılır. Geç keşfedilmesine rağmen alüminyum hafiflik, kolay şekillenme, alaşımlandırma, ısıl işlem tatbiki ile yüksek dayanıklılık kazanma, yüksek ısı ve elektrik iletkenliği ve yüzeyinin çeşitli şekillerde kaplanması ile renklendirilebilme özelliğinden dolayı kısa zamanda bir çok endüstrinin vazgeçilmez metali olmuş, demir ve çelikten sonra en çok kullanılan metal haline gelmiştir. Dünyada ilk defa 1885 yılında Pariste teşhir edilmiştir. Birincil alüminyum üretimi ilk, 1888de Fransız Herault ve Amerikan Hallın buldukları (Hall-Herault yöntemi)yöntemle elde edilmiştir. Alüminyum kullanımı son 25 yıl içinde ise hızlı bir tempoda yaygınlaşmıştır. Alaşımlandırıldığında yoğunluğundaki küçük artışlara karşın, dayanıklılığında önemli artış olur. Dayanıklılığının ağırlığına oranla çok yüksek olması en önemli özelliğidir. 660 °Cde ergir, 2056 °Cde kaynar. Alüminyum elde edilen mineraller: Boksit, Nefelin, Alünit, Kil. Alüminyum ürünler iki yöntemle üretilir: 1-Ekstrüzyon;Profil üretimi 2-Haddeleme;Levha,folyo üretimi Alüminyumun yüzey işlemleri ve renklendirmesi iki yöntemle yapılır: 1-Eloksal 2-Elektrostatik Toz Boya Türkiyede birincil alüminyum üretimine 1974 yılında Seydişehir Alüminyum Tesislerinde başlanmıştır. Ülkemizde tüketim Dünya ülkelerine göre kişi başına düşük seviyelerde kalmıştır; Kişi başına yıllık alüminyum tüketimi ABDde 27 kg.,Avrupada 13 kg, Türkiyede ise 3 kg.dır. ALUMİNYUMUN AVANTAJLARI SINIRSIZDIR; Son derece fonksiyonel bir malzeme oluşu sınırsız sayı ve şekilde üretilmesini sağlar... ESNEKTİR; Tasarım esnekliği sonsuzdur, dekoratiftir, kolay taşınabilir, her şekle girebilir, hayatın her alanında kullanılır.. Tüm malzemelerle rekabet edebilecek güç ve sertlikte üretilebilir. UZUN ÖMÜRLÜDÜR; Her iklim koşulunda doğa şartlarına en dayanıklı malzeme alüminyumdur. Ağaçtan 43, PVCden 23 kat daha sağlamdır. Alüminyum; rutubet tutmaz, şişmez, bozulmaz, çekmez, çatlamaz. Ültraviyole ışınlarına karşı koruyucu tedbirler gerektirmez, bakımı kolaydır. ÇEVRECİDİR; Alüminyum üretimden tüketime çevrecidir; geri dönüşümlüdür, sağlıklıdır, doğaya ve ekonomiye katkı sağlar... RENKLİDİR; Alüminyum her zevke hitap eder ve istenilen her renge boyanabilir. Boya alüminyumun koruyucu direncini ve dayanıklılığını artırır.YAYGINDIR; Alüminyumun kullanımı 1975 yılından bu yılına Avrupada kişi başına %85, Japonyada %153 oranında artmıştır. TEKNOLOJİKTİR; Taşıt araçlarından uzay mekiğine, ambalajdan inşaata, trenden uçağa, karoseriden dekorasyona, iletişimden ısı yalıtımına ve daha bir çok alanda alüminyum kullanılmaktadır. PİRİNÇ Bakır ve çinko metallerinin belirli oranlarda karıştırıla... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.