abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ahmet tek kimlik bilgileri vergi hukuk sakarya meydan muharebesi siyasi haritacılar baklava atasözler salim takılı robinson crouse talaşlı imalat atatürk ve kişisel özellikleri asit ilgili sorular dilci istanbul posta kodu mimari terimler daha bir isli hokey elden geçirmek oks sınavı eğeleme dilenmek yurt içi rasyonalizm düğün telgraf aktif karbon eldesi hitit kralı azap çekmek titanic tel dolap anadolu selçuklu devletınde kültür ve sanat hesapsız idrisi ay balta sektör çuş saati saatine 21 aralık kaza izmir oryantal etek bazların özellikleri cumhuriyetin bize kazandırdıkları doğal zenginlik kaynaklarımız yaş ilerlemek etobur ve otobur hayvanlar engebe gır geçmek sismik dinamik düzeltme izci olmak için gerekli şartlar simle past tense kaleci bypass metal rezil etmek 10. sınıf test edebiyat melek gibi yarda dağınık saklı termometreler iki yıl okul tatili tanzimat dönemi edebiyatı dünyadaki akarsular ve nehirler yıl sonu bilgisayar zümre paketlenme örnek staj defteri türkiye için kore savaşı divan dil ve edebiyat ilişkisi iç bakla enfraruj ısınmak halk hikayesinin çıkış tarihi dedikoducu atatürkün bilim ve sanatla ilgili sözleri moment dedemin evi 17. yy halk şiiri nama fakül atatürk ün yaptıgı yenilikler present conti tense sıvı ölçüler eşitlenmek ağız tüfeği fred luthans anatomi resimleri depolama performans değerlendirme prosedürü elektrik kumanda çamaşır makinesi sarıkız denim george+orwell şahtur bilmukabele cicekler lise 1 matematik soruları


DEMİR OLMAAN METALLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 94326 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMİR ESASALI OLMAYAN METALLER ALÜMİNYUM Dünyamızda en çok bulunan metallerden olmasına karşılık, saf halde bulunmadığından geç keşfedilen bir metaldir.Bu nedenle genç metal diye adlandırılır. Geç keşfedilmesine rağmen alüminyum hafiflik, kolay şekillenme, alaşımlandırma, ısıl işlem tatbiki ile yüksek dayanıklılık kazanma, yüksek ısı ve elektrik iletkenliği ve yüzeyinin çeşitli şekillerde kaplanması ile renklendirilebilme özelliğinden dolayı kısa zamanda bir çok endüstrinin vazgeçilmez metali olmuş, demir ve çelikten sonra en çok kullanılan metal haline gelmiştir. Dünyada ilk defa 1885 yılında Pariste teşhir edilmiştir. Birincil alüminyum üretimi ilk, 1888de Fransız Herault ve Amerikan Hallın buldukları (Hall-Herault yöntemi)yöntemle elde edilmiştir. Alüminyum kullanımı son 25 yıl içinde ise hızlı bir tempoda yaygınlaşmıştır. Alaşımlandırıldığında yoğunluğundaki küçük artışlara karşın, dayanıklılığında önemli artış olur. Dayanıklılığının ağırlığına oranla çok yüksek olması en önemli özelliğidir. 660 °Cde ergir, 2056 °Cde kaynar. Alüminyum elde edilen mineraller: Boksit, Nefelin, Alünit, Kil. Alüminyum ürünler iki yöntemle üretilir: 1-Ekstrüzyon;Profil üretimi 2-Haddeleme;Levha,folyo üretimi Alüminyumun yüzey işlemleri ve renklendirmesi iki yöntemle yapılır: 1-Eloksal 2-Elektrostatik Toz Boya Türkiyede birincil alüminyum üretimine 1974 yılında Seydişehir Alüminyum Tesislerinde başlanmıştır. Ülkemizde tüketim Dünya ülkelerine göre kişi başına düşük seviyelerde kalmıştır; Kişi başına yıllık alüminyum tüketimi ABDde 27 kg.,Avrupada 13 kg, Türkiyede ise 3 kg.dır. ALUMİNYUMUN AVANTAJLARI SINIRSIZDIR; Son derece fonksiyonel bir malzeme oluşu sınırsız sayı ve şekilde üretilmesini sağlar... ESNEKTİR; Tasarım esnekliği sonsuzdur, dekoratiftir, kolay taşınabilir, her şekle girebilir, hayatın her alanında kullanılır.. Tüm malzemelerle rekabet edebilecek güç ve sertlikte üretilebilir. UZUN ÖMÜRLÜDÜR; Her iklim koşulunda doğa şartlarına en dayanıklı malzeme alüminyumdur. Ağaçtan 43, PVCden 23 kat daha sağlamdır. Alüminyum; rutubet tutmaz, şişmez, bozulmaz, çekmez, çatlamaz. Ültraviyole ışınlarına karşı koruyucu tedbirler gerektirmez, bakımı kolaydır. ÇEVRECİDİR; Alüminyum üretimden tüketime çevrecidir; geri dönüşümlüdür, sağlıklıdır, doğaya ve ekonomiye katkı sağlar... RENKLİDİR; Alüminyum her zevke hitap eder ve istenilen her renge boyanabilir. Boya alüminyumun koruyucu direncini ve dayanıklılığını artırır.YAYGINDIR; Alüminyumun kullanımı 1975 yılından bu yılına Avrupada kişi başına %85, Japonyada %153 oranında artmıştır. TEKNOLOJİKTİR; Taşıt araçlarından uzay mekiğine, ambalajdan inşaata, trenden uçağa, karoseriden dekorasyona, iletişimden ısı yalıtımına ve daha bir çok alanda alüminyum kullanılmaktadır. PİRİNÇ Bakır ve çinko metallerinin belirli oranlarda karıştırıla... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.