abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders açık yara eğitimsel önlem fazlalaşma atatürkün düşünceleri mücadeleci iletişim engelleri arılık şark meselesi şanssız defterin üretimi ilginçleşme sunum akdeniz heykeli türk edebiyatında günlük türünün tarihsel gelişimi taklak dosyalanma süt çalmak Ren geyiği kitap inceleme kuvayi milliye karamak batan yüzen maddeler enerji santralleri ticaret hukuku çelik makas çözümü dostlar beni hatırlasın hatay meselesi iç kulak fen animasyonları yazarların hayatı inşaatçı kurultay bilgisayar parçaları hal değişimi endüktif reaktif ropörtaj maç hedef pazar saptırılma pak çözeltiler dil ve anlatim yoksulluk içimizde alternatif akım jeneratörleri toprak bilimi mudanya konferansı enerji nakil hatları asimetrik bilgi nedir spekülâtif çok partili rejim denemeleri ölmeye yatmak ayın görüntüleri broker feda olsun ingilizce film konusu su perisi mavi malazgirt savaşının nedenleri el greco etkili takım çalışması çarpanlara ayırma öss insandan insana ezelî güç nedir global marketing enteriyor dış tehtidler drama makaleleri yaklaşımlar atala ihtiyar çilingir takılıp kalmak iane şemsiye üretimi glikoz sentezleme asansor yer adları efsanesi adil yargılanma cumhuriyet bayramı oratoryo nezaret atatürkün hayatı ingilizce bayatı redaktörlük 10. sınıf çocuk ruh sağlığı bursanın genel tarihi otomobil motor blok kanı bozuk dağıtıcı mutfak teknolojisi dinlerin içinde bulunduğu tablo yat kaptan Allah övmüş de yaratmış cw inkilap nedir karmakarış format atılması surat kalmamak sıcakkanlı bütün şiirleri


SES HASTALIKLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 94388 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SES HASTALIKLARI Çevre ile iletişimi sağlayan ses ve konuşma insan yaşamı için çok önem taşıyan hususlardan biridir. Ses kişinin tanınmasında yardımcı olur. Ses kişi¬ye özeldir. Konuşan veya profesyonel bir kişinin sesini veya konuşmasını işit¬tigimizde kime ait olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sesdeki degişiklikler ki¬şide huzursuzluk yaratır. Sesde değişiklik yaratan nedenler burun ile akciğer arasındaki solunum yolları patolojilerinde nörolojik veya psikolojik olabilir. Vokal kord lezyonlarında ilk belirti ses kısıklığıdır. SES KISIKLIĞI Sesdeki değişiklik olarak tarif edilen ses kısıklığı, çok sık rastlanan bir semptomdur. Boğuk, çatallı, pürüzlü, dalgalı, hırıltılı çıkabilir. Bunun yanın¬da seste şiddet değişikliği, konuşmada zorluk, sesin yorulması, sesin hiç çıkmaması olabilir. Nornıal sesin kötü kullanılması, doku travınasına neden olur, Yüksek sesle uzun süre konuşmak vokal kordlara travmatik etki yapabilir. Nörolojik motor bozukluklarda spazm, tremor oluşur. Bunun sonucu silkintili, dalgalı, patlayıcı ses ortaya çıkar. Burundaki enflamasyon ve tümörlerin vokal traktusta yaptıkları rezonans değişiklikleri sonucu ses bozularak hiponazalite oluşur. Örneğin ağız ve fa¬renksteki patolojilerde ses değişikliği, akut epiglotitisde ağızda sıcak patates varmış gibi ses ortaya çıkar. . Kadınlarda premenstrual dönemde ve erkeklerde aşırı bağırma sonucu ve¬ya valsalva manevrası sırasında vokal kordda hematom oluşabilir. Buda ani ses değişikliğine yol açar. Aspirin veya antikoagülan ilaç alanlarda bu risk da¬ha fazladır. Vokal kord hematomu, skar veya polipoid dejenerasyon sonucu devamlı ses kısıklığı ortaya çıkar. . Eksternal veya internal larenks travmalarına bağlı fraktür veya hematom sonucu ses kısıklığı olur. Ses kısıklığı travmadan birkaç saat sonra veya ani gelişebilir. Hematom hava yolu obstrüksiyonu yapacak büyüklükte olabilir. Endotrakeal entübasyondan sonra genellikle ses kısıklığı görülür. Bu 2-3 gün içinde düzelir. Eğer ses kısıklığı devam ederse, aritenoid dislokasyonu veya ülser olabilir. Hırıltılı , kısık ses vokal kord tümörlerinde olur. Giderek kısık¬lık artar. Larenks paralizilerinde ani hırıltılı ses oluşur. Bazen akciğer metas¬tazları veya mediasten tümörlerinde kord paralizisi ve ses kısıklığı ilk belirti olarak karşmıza çıkar (Tablo I) Tablo 1 Seste Değişiklik Yapan Etkenler Lokal Etkenler Sistemik Etkenler Diffüz boyun gerilimi, .Kronik obstruktif akciğer hastalığı, Gastroözofegeal reflü, . Konnektif doku hastalıkları, Gerilim baş ağrısı, . Romatoid artrit , Parkinson, Sigara, . Sjögren sendromu, Üst solunum yolu... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.