abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders helâ lord kinross yeridir hitit kralı resmi kurumlar tahammür hüzünlenmek huruç diyarbakır olayları osmanlıda devlet yönetimi fetişist antropometri alkaliler hep o şarkı eşref saat verginin konusu job çevre ve insan beylikçi etiketlenme bütçe dışı avans ve krediler akma basıncı Avrupalılaşmak ışık nedir asp nedir atatürkün sanatla ilgili özdeyişleri müfsit dolaylı ve dolaysız vergiler akcıger vucut takı yerı ı love you ışık teorisi ertaş gam atatürkün bilim ve bilim adamı zeytinlik 6 sınıf türkçe ders yıllık planı sscb gerçekleşme kambu cayi nedir sağlık kuruluşlarında muhasebe avşar türkleri dili uzun inkılâpçı olcme ve degerlendırme 0264 jeotropizma dönmeli heraldik nedir roman inceleme yöneltmek mikrobilgisayarlar oyunbaz organların görevleri jeokimya esp sistemi kabz atkins kimyasal silah idrar kesesi kuvas tavuk embriyosu uyarıcı obeb okek profesyonelleşme asude gülle atma maddenin plazma hali ...ikinci plâna düşmek ankarada ki düz liseler vasıflı aradan çekilmek söz rüşveti bilgisayar hangi amaçla kullanılır dilme özbekistan türkçesi takriben ahmet bekir palazoğlu kara pazar şahmaran lise açıköğretim emülgatörlerin siniflandirilmasi çiğli kız meslek lisesi bilmukabele sinirsiz ilköğretim görsel sanatlar programı ikinci dereceden denklemler ve eşitsizlikler gömük ayağını sürümek ses kuşağı tiran kriminoloji türkçe yıl sonu zümre türk demokrasi tarihi pamukkale traverten sıvıların kaynaması ağır satmak aç gözlülük aksesuar opera Babaî


SES HASTALIKLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 94388 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SES HASTALIKLARI Çevre ile iletişimi sağlayan ses ve konuşma insan yaşamı için çok önem taşıyan hususlardan biridir. Ses kişinin tanınmasında yardımcı olur. Ses kişi¬ye özeldir. Konuşan veya profesyonel bir kişinin sesini veya konuşmasını işit¬tigimizde kime ait olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sesdeki degişiklikler ki¬şide huzursuzluk yaratır. Sesde değişiklik yaratan nedenler burun ile akciğer arasındaki solunum yolları patolojilerinde nörolojik veya psikolojik olabilir. Vokal kord lezyonlarında ilk belirti ses kısıklığıdır. SES KISIKLIĞI Sesdeki değişiklik olarak tarif edilen ses kısıklığı, çok sık rastlanan bir semptomdur. Boğuk, çatallı, pürüzlü, dalgalı, hırıltılı çıkabilir. Bunun yanın¬da seste şiddet değişikliği, konuşmada zorluk, sesin yorulması, sesin hiç çıkmaması olabilir. Nornıal sesin kötü kullanılması, doku travınasına neden olur, Yüksek sesle uzun süre konuşmak vokal kordlara travmatik etki yapabilir. Nörolojik motor bozukluklarda spazm, tremor oluşur. Bunun sonucu silkintili, dalgalı, patlayıcı ses ortaya çıkar. Burundaki enflamasyon ve tümörlerin vokal traktusta yaptıkları rezonans değişiklikleri sonucu ses bozularak hiponazalite oluşur. Örneğin ağız ve fa¬renksteki patolojilerde ses değişikliği, akut epiglotitisde ağızda sıcak patates varmış gibi ses ortaya çıkar. . Kadınlarda premenstrual dönemde ve erkeklerde aşırı bağırma sonucu ve¬ya valsalva manevrası sırasında vokal kordda hematom oluşabilir. Buda ani ses değişikliğine yol açar. Aspirin veya antikoagülan ilaç alanlarda bu risk da¬ha fazladır. Vokal kord hematomu, skar veya polipoid dejenerasyon sonucu devamlı ses kısıklığı ortaya çıkar. . Eksternal veya internal larenks travmalarına bağlı fraktür veya hematom sonucu ses kısıklığı olur. Ses kısıklığı travmadan birkaç saat sonra veya ani gelişebilir. Hematom hava yolu obstrüksiyonu yapacak büyüklükte olabilir. Endotrakeal entübasyondan sonra genellikle ses kısıklığı görülür. Bu 2-3 gün içinde düzelir. Eğer ses kısıklığı devam ederse, aritenoid dislokasyonu veya ülser olabilir. Hırıltılı , kısık ses vokal kord tümörlerinde olur. Giderek kısık¬lık artar. Larenks paralizilerinde ani hırıltılı ses oluşur. Bazen akciğer metas¬tazları veya mediasten tümörlerinde kord paralizisi ve ses kısıklığı ilk belirti olarak karşmıza çıkar (Tablo I) Tablo 1 Seste Değişiklik Yapan Etkenler Lokal Etkenler Sistemik Etkenler Diffüz boyun gerilimi, .Kronik obstruktif akciğer hastalığı, Gastroözofegeal reflü, . Konnektif doku hastalıkları, Gerilim baş ağrısı, . Romatoid artrit , Parkinson, Sigara, . Sjögren sendromu, Üst solunum yolu... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.