abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kemal tahir hayatı ve eserleri ısmarlama sah basit projeler ses ve özellikleri işletme uzun kısa ortay atmosver tetikleşme görsel tepe aşağı istişare tiril tiril avrupada türklerin yaşadıkları yerler max weber alman çocuk ingilizce dilbilgisi meşrutiyet 1. ve 2. yaratmak muttarit orta öğretim kurumları sınavı simsiyah töre en tuzlu deniz hangisi ikda sistemi döşeli ferdiyetçi mütefekkir k vitamini tam zamanında üretim sistemi dem çekmek ingilizce öğren oto kaputu titreşim sistemleri hayrat mutavassıt konserve yapımı sunum nedir lazerle kesme sınırlanmak bilgisayar sınav soruları sesin yayılmasını önlemek show tv.com sinağrit baba orta asya cumhuriyetleri matkap tezgah milinin devir sayısı ermenisorunu şahmerdanlar beldeler ses nedir ordu evi satış maliyeti kitap araştırması metaller adam etmek psikodinamik kuramlar tevkif nilsu sokturma hizmet sektörünün oryantasyon deniz aracları cnc freze eğitimde alternatif yaklaşımlar doktorların görevi türk inkılap tarihi prof. dr. hamza eroğlu damla damla barbütür istif etmek metropoliten çöp arabası etme eyleme atatürk kompozisyon eğrilmek kelek amortismanlar aslan payı resmi tarih mitoloji nedir eğri çehre akraba evliliği ve sakıncaları kaynak suları neden sıcaktır resimde ışık ve gölgenin etkisi aratış diesel ampirizm faka basmak üriner enfeksiyonlar değişim dürüşt batı müzigi çalgıları sıvı olculeri göz pencere dördüz muhasebe staj dosyası orta boylu sinyal fabrika imalat teknikleri oya paul cezzanne


SES HASTALIKLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 94388 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SES HASTALIKLARI Çevre ile iletişimi sağlayan ses ve konuşma insan yaşamı için çok önem taşıyan hususlardan biridir. Ses kişinin tanınmasında yardımcı olur. Ses kişi¬ye özeldir. Konuşan veya profesyonel bir kişinin sesini veya konuşmasını işit¬tigimizde kime ait olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sesdeki degişiklikler ki¬şide huzursuzluk yaratır. Sesde değişiklik yaratan nedenler burun ile akciğer arasındaki solunum yolları patolojilerinde nörolojik veya psikolojik olabilir. Vokal kord lezyonlarında ilk belirti ses kısıklığıdır. SES KISIKLIĞI Sesdeki değişiklik olarak tarif edilen ses kısıklığı, çok sık rastlanan bir semptomdur. Boğuk, çatallı, pürüzlü, dalgalı, hırıltılı çıkabilir. Bunun yanın¬da seste şiddet değişikliği, konuşmada zorluk, sesin yorulması, sesin hiç çıkmaması olabilir. Nornıal sesin kötü kullanılması, doku travınasına neden olur, Yüksek sesle uzun süre konuşmak vokal kordlara travmatik etki yapabilir. Nörolojik motor bozukluklarda spazm, tremor oluşur. Bunun sonucu silkintili, dalgalı, patlayıcı ses ortaya çıkar. Burundaki enflamasyon ve tümörlerin vokal traktusta yaptıkları rezonans değişiklikleri sonucu ses bozularak hiponazalite oluşur. Örneğin ağız ve fa¬renksteki patolojilerde ses değişikliği, akut epiglotitisde ağızda sıcak patates varmış gibi ses ortaya çıkar. . Kadınlarda premenstrual dönemde ve erkeklerde aşırı bağırma sonucu ve¬ya valsalva manevrası sırasında vokal kordda hematom oluşabilir. Buda ani ses değişikliğine yol açar. Aspirin veya antikoagülan ilaç alanlarda bu risk da¬ha fazladır. Vokal kord hematomu, skar veya polipoid dejenerasyon sonucu devamlı ses kısıklığı ortaya çıkar. . Eksternal veya internal larenks travmalarına bağlı fraktür veya hematom sonucu ses kısıklığı olur. Ses kısıklığı travmadan birkaç saat sonra veya ani gelişebilir. Hematom hava yolu obstrüksiyonu yapacak büyüklükte olabilir. Endotrakeal entübasyondan sonra genellikle ses kısıklığı görülür. Bu 2-3 gün içinde düzelir. Eğer ses kısıklığı devam ederse, aritenoid dislokasyonu veya ülser olabilir. Hırıltılı , kısık ses vokal kord tümörlerinde olur. Giderek kısık¬lık artar. Larenks paralizilerinde ani hırıltılı ses oluşur. Bazen akciğer metas¬tazları veya mediasten tümörlerinde kord paralizisi ve ses kısıklığı ilk belirti olarak karşmıza çıkar (Tablo I) Tablo 1 Seste Değişiklik Yapan Etkenler Lokal Etkenler Sistemik Etkenler Diffüz boyun gerilimi, .Kronik obstruktif akciğer hastalığı, Gastroözofegeal reflü, . Konnektif doku hastalıkları, Gerilim baş ağrısı, . Romatoid artrit , Parkinson, Sigara, . Sjögren sendromu, Üst solunum yolu... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.