abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders toplu taşıma aracları gözcü kurtuluş savaşındaki cepheler ogretici metinler sesteş ocaklık kılıf değer sur çevre ve sürdürülebilir kalkınma gösterişli ışın çağı çocukları Anka gazneli devleti teknolojinin önemi gagalama protistler ödül vermek natuk avrupa birliği ve kalite güvence paslanmaz çelik su deposu ben bana güveniyorum f klavye ile q klavye bilimle edebiyat ilişkisi 16. yüzyılda matematik mobil 8-10 yaş çocuklar ses nasıl yayılır atatürk olmasaydı ne olurdu deniz kuvvetleri üçgen prizma ısının kullanım alanları hacer gabriel garcia marquez kavanoz ruhunu şad etmek koridor imalı evangelista toricelli süreksiz süt analiz sonuçlanmak hançerleme jeoloji makale başkalasım yağlı boya karbonhidratlar 29 ekim konuşma lâbrador basit makinaların kullanım alanları erte ifna uluslararası iktisat kayıtsızca mekanik bakım nedir maden bilimi dokuzuncu hariciye koğuşu inçelemesi 236 yeni turan kitap özeti hava yolu yararları Çuvaş çin internet teknolojisi 1. sınıf tacirler örnek tok sözlü sıralama elektrik bulunuşu çıkılama işletme stajı 3. derece denklemler basın ve atatürk refik halit ilköğretim ödevleri 0226 atatürkün ilkeleri saygın is adamlari varsayım nedir irdeleme istikamet ilgeç telefon pazarlama nikelaj tac mahal Hintli emlak vergisi bağdaşıklık 11. sınıf trafik dersi soruları göz hakkı zemin mekaniği kuvvet vermek akşamcı örek insanlaşma 10. sınıf matematik konuları bronz çamur açma makineleri sündüs panzehir taşı lif levha


AKARSULARDA KATI MADDE HAREKETİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 94714 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

inşaat mühendisliği kategorisindedir.su kaynakları dersine aittir. AKARSULARDA KATI MADDE HAREKETİ GENEL BİLGİLER Akarsularda su akarken beraberinde katı maddelerde taşır. Bu katı maddeler ya akarsu havzasındaki erozyondan veya akarsu yatağındaki aşınmalardan kaynaklanır. Akarsu yatağındaki aşınmalar o bölgede bir takım oyulmaların oluşmasına sebep olur. Öte yandan akarsudaki akımın sürükleme gücünün azaldığı bölgelerde , taşınmakta olan katı maddelerin bir kısmı tabana çöker ve yığılmalar olur. Böylece akarsu boyunca katı madde hareketlerinden kaynaklanan bir takım oyulma ve yığılmalar meydana gelir. Bu katı madde olayları sonucunda akarsu morfolojisi değişir,akarsu üzerinde yapılan yapılar fonksiyon ve sağlamlık yönünden zarar görür, hatta akarsuyun su kalitesi etkilenir. Söz konusu değişme ve etkilenmeleri daha iyi anlamak ve bunları belirlemek için akarsulardaki katı madde hareketinin kurallarını bilmemiz gerekir. KATI MADDELERİN SINIFLANDIRILMASI 1.MALZEMENİN KAYNAĞINA GÖRE SINIFLANDIRMA a)yatak malzemesi b)yıkanmış malzeme Yatak malzemesi,hareketli bir tabanı oluşturan malzemedir.yıkanmış malzeme ise çoğunluğu havza erozyonundan gelen ve yatak malzemesinden daha ince olan malzemedir. 2.AKARSUDAKİ TAŞINMA ŞEKLİNE GÖRE SINIFLANDIRMA a)askı maddesi b)sürüntü maddesi Askı maddesi suyun içinde askı halinde hareket eden maddelerdir.sürüntü maddesi ise akarsu yatağında yuvarlanarak ve kayarak hareket eden maddelerdir. Tabanda sıçrayarak hareket eden maddelerde sürüntü maddesi sınıfına girer. Katı madde hareketinin incelenmesinde taşıma şekillerine göre yapılan sınıflandırma daha çok kullanılır. Diğerinde olduğu gibi bu sınıflandırmada da sınıflandırmaya giren maddelerin toplamına toplam katı madde denir. Yani askı maddesi yıkanmış malzeme ve yatak malzemesinden oluşur. Sürüntü maddesi ise sadece yatak malzemesinden meydana gelir. Katı madde konsantrasyonu,su içindeki askı maddesi miktarının su ve askı maddesi karışım oranına denir. Genellikle bu, bir milyonda kısım olarak ifade edilir ve ppm ile gösterilir. Konsantrasyon , milyon metreküpte metreküp(m³/10^6 m³) veya litrede miligram(mg/l) birimleri ile verilir. KATI MADDE ÖZELLİKLERİ Hem kohezyonlu, hem de kohezyonsuz maddeler akarsu morfolojisinin oluşmasında etkili olur. Kohezyonsuz parçacıklar arasında kimyasal bir etkileşim olmamasına karşılık, kohezyonlu parçacıklarda daneler arasında fiziksel ve kimyasal etkileşimler önemli rol oynar. Özellikle kil olan akarsu şevlerinin aşınmasındaki hareketin başlamasında ve taşınma olayında kimyasal etkiler ağırlık kazanır. Kohezyonsuz katı maddelerin özellikleri: 1.dane çapı 2.dane özgül ağırlığı 3.dane biçimi 4.granülometri eğrisi 5.danenin çökelme hızı TABAN ŞEKİLLERİ Hareketli tabanlı(alüvyonlu)akarsularda taban şekillerinin (kum dalgaları)bilinmesi bizim için şu iki sebepten dolayı önemlidir. 1.Akarsuyun taban şekli s... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.