abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders istanbul tarihi ingilizce fişek gibi orhan pamuk sessiz ev gizlenilme ilkecilik atatürk ve üzüm ipçik electronic waste atatürk dönemindeki muhalefet partileri konusu altın kılıç yas on yedı 7. sınıf fizik soruları sindirim sistemi için organ bağışı romancı kemal ateş tutuklu birinci dünya savaşında itilaf devletleri horlama cerrahisi eleştirel teori eğlence tarihi çanakkale ingilizce anlatım anfoter metal istatistikler ve grafikler hadisler 18.yy ıslahatları nükleer santral çeşitleri bu vatan böyle kurtuldu 9. sınıf edebiyat soruları makine mühendisliği stajı görgülü ihsaniye bal özü vatanperver ingilizce günlük konuşma dil donatello atatürkün yaptığı hak ve hürriyetler ihracat ürünleri fenbilgisi Norveçli proje yönetiminde toplam kalite yönetimi amerika tarihi bursluluk sınav duvak 0345 asker resmi boyama lale devri düzence kişisel ve profesyonel amaç kene osmanli devletinde bilim ve teknoloji dogru ışın dogru parcasi aynalı staj dosyası yazma değişken dönük bitki ve hayvan hücreleri arasındaki benzerlik ve farklar kar şiiri kayseri şivesi rastlama sağlık eğitimi acı ceviz tonaj sınırlaması örnek vaka analizi kanlanmak mutlakiyet fırınlı satın alma projesi ışıltı emmek düzenlilik punch inkılâp etmek sazlık sözlükçü fen bilgisi tezi necip fazılın anıları esirlik apsent enerji kaynaklarının çevreye etkileri jeolojik kıvrımlar trafik kuralları işletme stajları dolaysız hat dengeleme çalışan memnuniyeti seviye belirleme sınavı muhakkak ışınlanma sarmak yongalama atasözleri insan ekilmek dc ten niyetsiz yarma gibi edilgenlik eki kapama


ALKOL BAĞIMLILIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 9485 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALKOLİZM NEDİR? Alkolizm deyince bir çok insanın zihninde, parklarda ispirto şişesine sarılıp sızan ağır alkol bağımlıları canlanır.Oysa alkolizm, bireyin beden ve ruh sağlığını, aile, sosyal ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma ve alkol alma isteğini durduramama seklinde ortaya çıkan bir bozukluktur Bazı kişilerde alkol kullanımı ileri boyutlarda problemlere yol açar. Aşağıdakilerden en az üçü varsa alkol bağımlısı tanısı konur: 1. Niyetlendiğinden daha fazla miktar ve sürede alkol almak. Örneğin kişi bir bardak içmek için başlar, ama bir şişe bitirmeden kalkamaz. Çoğunlukla da ne kadar içtiğini hatırlayamaz. 2. Kişi bırakmayı istediği ya da defalarca bırakmayı denediği halde yeniden içmeye başlar. Zaman zaman bir kaç gün ya da ay içmeyebilir. Bunu istediği zaman bırakabildiğinin kanıtı olarak göstermeye çalışabilir. 3. İçkiye fazla vakit ayırır. Bazıları gün içinde kimseye fark ettirmemeye çalışarak içebilir. Ama işi nedeniyle büyük çoğunluğu Akşam saatlerinden sonra başlar ve çoğunlukla istem dışı olarak gündüze sarkarlar. Bu genellikle, sabah uyanamamak ve dolayısıyla iş kaybına uğramak anlamına gelir. Ayrıca erken kalkabilse bile , kişinin iş verimi asla istediği düzeyde olmaz. 4. İçki içmeye fırsat bulamadığı sosyal faaliyetleri, hobileri, başka zevk verici aktiviteleri azaltır ya da terk eder. Akşam saatlerini, genellikle kendisi ile beraber içmek isteyen kişiler yönlendirmeye başlar. 5. Alkole bağlı ya da alkolle artan fiziksel (karaciğer hastalığı, yüksek tansiyon, gastrit , aşırı mide yanması vb), ya da psikolojik (depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu vb) problemler yaşamasına rağmen içmeye devam eder. 6. Zamanla alkolün miktarı kendini tatmin etmeyeceği için ve aynı etkiyi sağlayabilmek için, içtiği miktarı arttırır ya da başkaları için çok sayılacak miktarlarda içtiği halde etkilenmez (bunu, yanlış olarak iyi bir şeymiş gibi, alkole dayanıklı olduğunun kanıtı olarak öne sürer). 7. Alkol almadığı zaman titreme, terleme, çarpıntı,gibi şikayetler yaşar. Yoğun bir şekilde konsantrasyon sorunu ve karar verme mekanizmalarında problemler yaşamaya başlar. Bu durumda yapılacak tek şeyin “yeniden alkol almak” olduğuna , bir müddet sonra kendilerini inandırırlar. İlginç olanı bunu yaptıklarında çok kısa bir süre de olsa bir an için kendilerini iyi hisettiklerini zannederler. Ne kadar içki içmek normaldir? Alkolikler genellikle dibe vurmadan yani her şeylerini kaybetmeden alkolik olduklarını kabule yanaşmazlar, bu nedenle de tedaviye istekli değillerdir. Ailelerinin alkolik hastayı koruyucu, kollayıcı tavrı onun dibe vurmasını ya da dibe vurduğunu fark etmesini engeller. Başka bir değişle, alkolik parasız kalır, annesi para verir, karakola düşer, babası kurtarır, hasta olur, eşi hastaneye götürür. Alkolün olumsuz sonuçlarıyla hasta değil ailesi hep yüz yüze gelir. O ise alkolün verdiği sarhoşluğa sığınıp tüm s... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.