abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders aynaların kullanım alanları gazete halile konfeksiyon staj 8. sınıf fen milli parklar sütun grafiği belirli süreli tükürük vw şiryan yöntemlilik Kadiriye kara büyü kâhya birinci zar kaş irat ek bütçe susturucu yapımı öngörülü çıldırış bitkilerin önemi dava temiz hava planı cumhur tartılmak who which sağlık meslek lisesi 10 sınıf performans su sektörü doğru dürüst döner kapı öss sorulari türkce izmir istanbul rezerv antioksidant atatürk ve cocuk bağlaçların özellikleri sızdırma ingilizce öğrenim karnabahar neden ingilizce ulusal dil türkiye gelir gider tablosu betimleme örnekleri konjuge linoleik asit hemoraj ince kesim iletişimdeki gelişmeler pascal kanunları yanılsama kaside business policy çalışma belgesi basit makine resimleri potasyum insan ne ile yaşar özet başkanlık seçimleri mihver hamakat albay tedaş stajı tedricen bronx etkin bir vatandaş iktiran etmek aksettirmek teleskopun yapısı roosa master ucak inis takimi zehir uzun mehmet işlem soru access hakkında bilgi emeviler ve abbasiler hakkında bilgi ilkokul dersleri nelerdir köy nedir demans eğitimin önemi sağlık haftası nihayet mıknatıs demiri çeker kalite güvence dersi perdelik acikögretim 3 ab ikamet izni tarih dersi giydirilme 1. mahmut çakıllı merdiven kovası 3.mehmet anatomi atom ve izotop modelleri ses aleti 3.sınıf doğal sayılar kimyasal olaylar ve etkileri neşet ertaş yeryüzünde görülen iklim tipleri


ASSOSİASYON ALANLARI VE SEREBRAL KORTEKS


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 94889 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ASSOSİASYON ALANLARI ve SEREBRAL KORTEKS Assosiasyon alanları korteks’de bulunan yüksek integrasyon alanlarıdır.Üç grupta incelenir;Prefrontal assosiasyon korteksi,parieto-oksiputo-temporal assosiasyon korteksi ve limbik assosiasyon korteksi.Assosiasyon kortekleri birçok gelişmiş fonksiyondan sorumludur.Bunlar istemli hareketler,duyumsal algılama,emosyonel davranışlar,kavrama,hafıza,lisan gibi fonksiyonlardır.Fakat her bir assosiasyon alanıbelirli bir fonksiyon üzerine yoğunlaşmşıştır. Son çalışmalar göstermiştir ki bu alanlar,aynı zamanda projeksiyon sahalarıdır ve thalamustan direk olarak birçok lif alırlar. Prefrontal lob,yapı ve fonksiyon bakımından anterior temporal lob ile ilişkilidir.Anatomik çalışmalar göstermiştir ki,dorsolateral prefrontal assosiasyon korteks’i posterior parietal assosiasyon korteksi ile de yakından ilişkilidir.Bu iki bölge assosiasyon korteksi’nin yoğun bir şekilde bağlantılı bölgeleridir.İkisi de birçok kortikal ve subkortikal yapılara projekte olmuştur.James Gdnadt ve Richard Anderso, çalışmaları sonunda görmüşlerdir ki posterior parietal nöronlar prefrontal nöronlar gibi deneğin görsel hedefe doğru yapacağı göz hareketlerini hatırlaması gereken zaman diliminde aktiftirler.Böylece aktiviteden sorumlu ünitelerin yapılması gereken göz hareketlerini spesifik yöne ve genişliğe yönlendirdikleri anlaşılıyor. PARİETO-OKSİPUTO-TEMPORAL ASSOSİASYON KORTEKSİ Bu korteksin görme,işitme,algılama ve lisan üzerindeki duyumsal bilgileri denetlemede önemli rolü vardır.Somestetik assosiasyon alanı parietal lobda postsantral gyrus’un yanında,görme ile ilgili assosiasyon alanı oksipital lobun medial ve lateral yüzlerindeki görme alanlarının çevresinde,işitme ile ilgili assosiasyon alanı da işitme alanının yanında superior temporal gyrus’da (Alan 22) bulunur.Bu alanların görevi hissi uyarıları somut görüntü haline çevirmek ve ne olduklarını anlamaktır.Bu bişme olayı “gnosis” o andaki hissi fenomenlerle geçmiş tecrübelerin karşılaştırılmasını gerektirir.İşitme ve görme ile ilgili assosiasyon alanlarının yanında temporal lobun geniş ve lodukça sessiz bir bölgesi yer almaktadır.Burada görme ve işitme ile ilgilili tecrübeler depo edilir.Bu noktada temporal lobun bellek yönünden önemi ortaya çıkmaktadır.İnferior temporal gyrus (Alan 22) parieto-oksiputo-temporal lobların vizüel,somatosensory ve işitsel assosiasyon alanlarından iletileri almaktadır. Bu alanların birbirleri ile bağlantılarının sağlam bir kanıtı da Pierre Paul Broca ve Karl Wernıcke’nin yaptığı klinik çalışmalardır.B u çalışmalar göstermiştir ki spesifik yüksek fonksiyonlar farklı kortikal bölgelerin sağlam işbirlikleri sayesinde düzenlenmektedir. BROCA ALANI(MOTOR KONUŞMA MERKEZİ) (ALAN 44-45) Broca alanı dudak,dil ve larynx ile bağlantılı olan primer motor alnın önünde bulunan inferior frontal gyrus’ta bulunur.Broca alanı primer motor alan aksonları yolu ile subc... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.