abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders trafik proje ödevi 4. sınıf kuvvet ve hareket anam babam iltihak ege ve marmara denizinin olusumu ailem mekanize birliği şiryan atletizimde uzun atlama çağrışımsal 9. sınıf matematik küme soruları borik asit eczahane erinç yakınlaşmak kolay gelsin 10 kasım tiyatrosu uyanış 19. yuzyıl osmanlı savaş ab yönergeler tehlike wingate 1204 jeneratörlerin yapısı metrik bağıntılar analitik düşünme matematik sorusu site analizi pazarlama iletisimi kapış nietzsche insan vücudundaki kemik sayısı piskoloji pasteur diken dutu faydacıl edinmek ilginç buluş havuz ısıtma polis soruları galebe 2007-2008 matematik yıllık plan 8086 keyfetme idealizm mekanik sindirim norther as in wind şimdiden özgürleşmek homojenlik gemi donanım beden eğitimi hareketler eski televizyon resimleri güçlülük hacivat karagoz altın ışık özeti kambu cayi buzdolabının çalışma prensibi osmanlı bizans ilişkileri gelişim ve öğrenme öğrenmeyi etkileyen faktörler ala insanlığın ortak mirası ağırlıklı ortalama maliyet yer kapmak don kişot coğrafya biliminin özellikleri should alparslanın hayatı rezilce çalgılar batılaşma ve osmanlılar duyuru alkil çevresel risk analizi kişiler arası ilişkiler ve etkili iletişim Tacik otomobil icadı sinekler atom modeli yapımı çoğaltma fokur fokur gözcü enfraruj elektriksel güç hareket kuvvet ve enerji hassasiyet atatürk ün basına verdigi önem karışımları ayırma metotları otel işletmelerinde bütçeleme matematik tez konuları el altından esmaul husna sevme şaban çalış ab olay çevresinde oluşan edebi metinler akımsız kaplamalar tavla atmak bir delinin


ASSOSİASYON ALANLARI VE SEREBRAL KORTEKS


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 94889 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ASSOSİASYON ALANLARI ve SEREBRAL KORTEKS Assosiasyon alanları korteks’de bulunan yüksek integrasyon alanlarıdır.Üç grupta incelenir;Prefrontal assosiasyon korteksi,parieto-oksiputo-temporal assosiasyon korteksi ve limbik assosiasyon korteksi.Assosiasyon kortekleri birçok gelişmiş fonksiyondan sorumludur.Bunlar istemli hareketler,duyumsal algılama,emosyonel davranışlar,kavrama,hafıza,lisan gibi fonksiyonlardır.Fakat her bir assosiasyon alanıbelirli bir fonksiyon üzerine yoğunlaşmşıştır. Son çalışmalar göstermiştir ki bu alanlar,aynı zamanda projeksiyon sahalarıdır ve thalamustan direk olarak birçok lif alırlar. Prefrontal lob,yapı ve fonksiyon bakımından anterior temporal lob ile ilişkilidir.Anatomik çalışmalar göstermiştir ki,dorsolateral prefrontal assosiasyon korteks’i posterior parietal assosiasyon korteksi ile de yakından ilişkilidir.Bu iki bölge assosiasyon korteksi’nin yoğun bir şekilde bağlantılı bölgeleridir.İkisi de birçok kortikal ve subkortikal yapılara projekte olmuştur.James Gdnadt ve Richard Anderso, çalışmaları sonunda görmüşlerdir ki posterior parietal nöronlar prefrontal nöronlar gibi deneğin görsel hedefe doğru yapacağı göz hareketlerini hatırlaması gereken zaman diliminde aktiftirler.Böylece aktiviteden sorumlu ünitelerin yapılması gereken göz hareketlerini spesifik yöne ve genişliğe yönlendirdikleri anlaşılıyor. PARİETO-OKSİPUTO-TEMPORAL ASSOSİASYON KORTEKSİ Bu korteksin görme,işitme,algılama ve lisan üzerindeki duyumsal bilgileri denetlemede önemli rolü vardır.Somestetik assosiasyon alanı parietal lobda postsantral gyrus’un yanında,görme ile ilgili assosiasyon alanı oksipital lobun medial ve lateral yüzlerindeki görme alanlarının çevresinde,işitme ile ilgili assosiasyon alanı da işitme alanının yanında superior temporal gyrus’da (Alan 22) bulunur.Bu alanların görevi hissi uyarıları somut görüntü haline çevirmek ve ne olduklarını anlamaktır.Bu bişme olayı “gnosis” o andaki hissi fenomenlerle geçmiş tecrübelerin karşılaştırılmasını gerektirir.İşitme ve görme ile ilgili assosiasyon alanlarının yanında temporal lobun geniş ve lodukça sessiz bir bölgesi yer almaktadır.Burada görme ve işitme ile ilgilili tecrübeler depo edilir.Bu noktada temporal lobun bellek yönünden önemi ortaya çıkmaktadır.İnferior temporal gyrus (Alan 22) parieto-oksiputo-temporal lobların vizüel,somatosensory ve işitsel assosiasyon alanlarından iletileri almaktadır. Bu alanların birbirleri ile bağlantılarının sağlam bir kanıtı da Pierre Paul Broca ve Karl Wernıcke’nin yaptığı klinik çalışmalardır.B u çalışmalar göstermiştir ki spesifik yüksek fonksiyonlar farklı kortikal bölgelerin sağlam işbirlikleri sayesinde düzenlenmektedir. BROCA ALANI(MOTOR KONUŞMA MERKEZİ) (ALAN 44-45) Broca alanı dudak,dil ve larynx ile bağlantılı olan primer motor alnın önünde bulunan inferior frontal gyrus’ta bulunur.Broca alanı primer motor alan aksonları yolu ile subc... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.