abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders acımak kitabı özet eğitim sorunları gebzenin tarihi tığ gibi granatlar sosyal bilim almanca teknik terimler sözlüğü mobbing dolusu borsa işlevleri prizmalar test hippi otel muhasebesi boyama makinası aile bütçesi nedir tuşe etmek örnek cv öz geçmiş hangi akarsu üzerinde hangi baraj var düş kurmak futbolun tarihi santralci serasker karadenizin tarihi yerleri staj raporlari buz makinası taşıyıcı 2.test pıhtı enine kamalar hormonal sistem fermanlar muzaffer izgü eklenti sütanne kişisel ve profesyonel amaç sanlı azotlu iyonya süregelme güven ışığı çıldırmak alabalık ipek çiçeği selef toplumsal alanda yapilan inkilaplar dürbün nedir balkan paktı geçkin sevim 1999 lgs soruları namusunu temizlemek sosyal sigortalar kurumu reşat nuri gültekin dudaktan kalbe emekçi quash istanbul posta kodu metrenin tarihi direkler fosil yakıtlar motosiklet aktörlük plâket nostalji Perulu kan değişikliği palto edebiyat sunumları buğra fiziksel uygunluk testi duygu iyileşmek anne tekstilin yeri ve önemi tapış ithalat ve ihracat iş yaşamında kriz pir karbür alternatif akımda bobinler ayırma prosesleri seçimlik sosyal hayat orta dikme 2007 oks yeni ölçme araçları atatürkün kültüre verdiği önem ılgın vektörlerde çarpma mistisizm trafik kaza resimleri işkembe çorbası izletmek daire ve çember arasındaki farklar karakterli ataturkun hizmetleri atatürk edebiyat kumaşı kim buldu kettle hay iş değerlendirme


ANITKABİR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 9509 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANITKABİR Türk Kurtuluş Savaşının ve Türk İnkılâplarının büyük önderi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürkün, Türk vatanının bağımsızlığını kazanması için giriştiği savaş ve Türk milletini çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği inkılâplarla geçen yaşamı 57 yıl sürmüş ve Büyük Önder 10 Kasım 1938de ebediyete intikal etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiyeyi bütün kurumları ile çağdaş uygarlığın bir üyesi yapan, insanlık tarihine mal olmuş büyük bir önderdir. Onun yüceliğini her yönüyle temsil edecek, ilke ve inkılâpları ile çağdaşlaşmaya yönelik düşüncelerini yansıtacak bir anıtmezar yapma fikri, Atatürkü kaybetmenin derin hüznü içindeki Türk milletinin ortak isteği olarak belirmiş ve yapımına karar verilmiştir. RASATTEPE (ANITTEPE) Anıtkabir yapılmadan önce rasat istasyonu bulunması dolayısıyla Anıttepenin ismi Rasattepe idi. Bu tepede, M.Ö 12. yüzyılda Anadoluda devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı. Anıtkabirin Rasattepede yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmektedir. ANITKABİRİN İNŞAASI Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, inşaatın başlayabilmesi için ilk aşamada kamulaştırılma çalışmalarına başlandı. Anıtkabirin inşaatı ise 9 Ekim 1944de görkemli bir temel atma töreni ile başladı. Anıtkabirin inşası 9 yıllık bir süre içinde 4 aşamalı olarak yapılmıştır. Birinci Kısım İnşaat: 1944-1945 Toprak seviyesi ve aslanlı yolun istinat duvarının yapılmasını kapsayan birinci kısım inşaata 9 Ekim 1944te başlamış ve 1945te tamamlanmıştır. İkinci Kısım İnşaat: 1945-1950 Mozole ve tören meydanını çevreleyen yardımcı binaların yapılmasını kapsayan ikinci kısım inşaat 29 Eylül 1945te başlamış, 8 Ağustos 1950de tamamlanmıştır. Bu aşamada inşaatın kâgir ve betonarme yapı sistemine göre, temel basıncının azaltılması göz önünde tutularak, anıt kütlesinin temel projesinin hazırlanması kararlaştırılmıştır. 1947 yılı sonuna kadar mozolenin temel kazısı ve izolasyonu tamamlanmış ve her türlü çöküntüleri engelleyecek olan 11 metre yüksekliğinde betonarme temel sisteminin demir montajı bitirilme aşamasına gelmiştir. Giriş kuleleri ile yol düzeninin önemli bir kısmı, fidanlık tesisi, ağaçlandırma çalışmaları ve arazinin sulama sisteminin büyük bir bölümü tamamlanmıştır. Üçüncü Kısım İnşaat: 1950 Anıtkabir üçüncü kısım inşaatı, anıta çıkan yollar, aslanlı yol, tören meydanı ve mozole üst döşemesinin taş kaplaması, merdiven basamaklarının yapılması, lahit taşının yerine konması ve tesisat işlerinin yapılmasını kapsıyordu. Dördüncü Kısım İnşaat: 1950-1953 Anıtkabirin 4. kısım inşaatı ise şeref holü döşemesi, tonozlar alt döşemeleri ve şeref holü çevresi taş profilleri ile saçak süslemelerinin yapılmasını kapsıyordu. Dördüncü kısım inşa... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.