abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders necaset deoksi su enerjisi saklatmak sismoloji hadım süleyman paşa çare aklama belgesi 1. dereceden 1 bilinmeyenli denklemleri anlat yapma kastî kalıcı besinlerimiz san binom açılım vida islamiyet öncesi ve sonrası türk destanları biyolojik islah kasadar aylık ücret bordrosu ayın şekilleri varyemez freehand eksik olmamak çemberler insaat projesi mr müziğin günümüzdeki yeri cahiliye ibn razi ördekler e mail afet sosyolojisi love or money iş ki faiz hesap formül döküm hataları suyun dinamiği seren maskeli türkiyede yaşanan ekonomik krizler koordinat sistemi muavin doğal çevrenin insan faaliyetler ne etkisi dolaylı ve dolaysız vergi arasındaki fark tasarruf nedir devlet muhasebesi öz yaşam filmler izbe şampiyonluk isim türleri müstacel örgüt yapıları külhan atatürk çocukluk kavuncu tutukluk amper nedır tamamlama akıl hocası crossıng-over dokunulmazlık yamacı arnold bennett geviş getirmeyen memeliler diğer windows kurma oldu sığlık akar sular üçgen alan hesaplama 4. murat bagdat seferi daltonizm günlük ders planları madencilikte kullanılan haritalar asabiye ötücü karar teorisi turnike nedir cennet ve cehennem işi ileri götürmek gen klonlama besin döngüsü nedir marksist eleştiri Pantürkizm elektirik önemi ithalat muhasebesi görsel sanat ve etkileri ütopya 2006 üniversite büro staj bilgileri duvara karsi tahiyyat suresi hakediş bilgisayarın kullanıldığı alanlar tarihi eserleri koruma hesabı yok örtücü boya çeşitleri


OSİLATÖRLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 95147 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

OSİLATÖRLER Osilatör ve sinyal üreteçleri , elektronikte temel devrelerden sayılır. Çünkü bir dijital saatin çalışması , bir inverter devresinin çalışması ,çeşitli vericilerin çalışması , osilatörlere bağlıdır. O devrenin temel yapısını osilatörler oluşturur Osilatörler ; sinyal jeneratörleri veya işaret kaynakları olarak isimlendirilirler. Osilatörler ;pozitif geri beslemeli amplifikatörlerdir. Amlifikatörlere pozitif geri besleme uygulanarak osilasyon veya değişken işaret üretimi sağlanır. En çok kulanılan dört çeşit değişken işaret vardır. Bunlar;kare, üçgen, testere dişi ve sinüs işaretleridir. İşaret kaynakları da ürettileri isim aldıkları gibi farklı isimler ile de ifade edilirler. 1.1 ASTABLE MULTİVİBRATÖR (AMV) Astable multivibratör bir kare dalga osilatörüdür. Şekil 1.1 ‘de gösterilmiş olan astable multivibratör , girişindeki kapasite elemanı dışında bir komparatöre benzer. R1 ve R2 bir gerilim bölücü oluşturarak çıkış geriliminin belli bir oranını operasyonel amplifikatörün + girişine uygulanması sağlanır. Şekil 1.1’de V0 = + Vsat iken geribesleme gerilimi, Vut =R2.(+Vsat) / (R!+R2) Şeklinde olur.Rf direnci üzerinden de negatif geri besleme olur.V0 = + Vsat iken Rf ve C üzerinden I+ akımı akarak kapasitenin sarj olması sağlanır. Vc kapasite gerilimi Vut den küçük olduğu sürece çıkış + Vsat ‘a sabit kalır.Vc kapasite gerilimi Vut ‘ yi geçer geçmez, operasyonel amplifikatörün çıkışı +Vsat ‘tan – Vsat ‘a geçer (şekil 1.1 b).Bu durumda +girişe negatif bir geri besleme gerilimi uygulanmış olur. Bu gerilim , Vlt = R2.(-Vsat) / (R1+R2) Olur. Çıkış -Vsat ‘a geçtiğinde kapasite gerilimi Vc = Vut ‘lik değere sahiptir. Bu anda akacak olan I- akımı ile önce 0V’ a kadar deşarj olacak sonra Vlt ‘ ye kadar ters yönde tekrar sarj olacaktır. Vc kapasite gerilimi Vlt den daha negatif olur olmaz , çıkış tekrar konum değiştirerek +Vsat ‘geçer . Bu durumda Vc nin ilk gerilimi Vlt olup,önce 0V’ ta kadar deşarj olacak daha sonra da Vut ‘ye kadar sarj olarak işlem tekrarlanarak devam edecektir. Şekil 1.1 Kapasitenin sarj ve deşarj zamanı osilasyon frekansını belirler.Şarj ve deşarj zamanı t1=t2=Rf C dir. Kare dalganın peryodu T= 2Rf C dir. f = 1/T = 1/(2RfC) bağıntısı ile hesaplanır. Sekil 1.1b kapasite şarj ergisi. Devre elemanları ; Rf =R1=5kΩ , R2=86kΩ, C= 100µf, Vsat=+22 V , -Vsat=-22V ise; Vut = 5.15 / 10 =7.5V Vlt = 5.15 /10 =7.5V T = 2.100.10ˆ-6.5000 =1s F=1/T= 1Hz Sekil 1.1b kapasite şarj ergisi 2.Devrede Kullanılan Elemanlar ve Teknik Özellikleri İşlemsel Yükselte (op-amp 741) İşlemsel yükseltecler (operasyonel amplifikatörler) ac ve dc gerilimlerde kararlı bir gerilim kazancı sağlamak için gerilim geri beslemesi kullanan yüksek kazançlı bir fark yükseltecidirler. İşlemsel yükseltecler ilk olarak anolog hesap makinelerinde toplama ,çıka... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.