abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dekore matematikte mantık adsorpsiyon teorisi la fonten masallar fosfolipid mitoloji nedir dolay cumhuriyet devri hikayeleri rap rap sofiyane john dewey lineer bağımlılık çıkılmak duygular ve düşünceler kasa pıc16f84 ağırkanlı art of war kanamak kaneviçe arma bilimi tacikistan atatürk ve sosyal bilimleri belirten kredi faiz hesaplama tablosu indiksiyon akımı nedir hava çarpmak rüstem paşa elektro erozyon edim databas mamak gül suyu yapılışı tıkanık dövüş sanatları tağşiş tekalifi milliye besinleri mikroskobik canlı istihza asit baz ve tuzlar bilgisayar mühendisligi staj anadoluda deri yarım seren sarkıntılık vatan yahut silistire yarma gibi modern türkiyenin doğuşu mim koymak anadilimiz insan döngüsü kanıtlanmak jorjet must mustnt jimnastik tarihi mirastan temin tumba eser kalmamak yasemin çiçeği 7. sınıf iş ve enerji stratus tiyatroda orta oyun kıdemli kaçak akım rölesi 9. sınıf edebiyat konuları güreşmek cv örnegi dik üçgenler 1.mahmut ımf ve mısır insan yüzü simetrik kar teorisi sergi açmak yaz tatili peygamberlerimiz özetlenmek benzerlik öss soruları eskiden günümüze iletişim leylâk 17. yy isyanları ingilizce öğretim tango yetişkinler şeriatçılık idarenin sorumluluğu direk tipleri düello düzleşme moda olmak türkçe eş sesli kelimeler tasarım veri yapıları ve algoritmalar hızlı hücum şunca şekerlik bütünleşme ahlaklık kavramı frişka sınır açı


OSİLATÖRLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 95147 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

OSİLATÖRLER Osilatör ve sinyal üreteçleri , elektronikte temel devrelerden sayılır. Çünkü bir dijital saatin çalışması , bir inverter devresinin çalışması ,çeşitli vericilerin çalışması , osilatörlere bağlıdır. O devrenin temel yapısını osilatörler oluşturur Osilatörler ; sinyal jeneratörleri veya işaret kaynakları olarak isimlendirilirler. Osilatörler ;pozitif geri beslemeli amplifikatörlerdir. Amlifikatörlere pozitif geri besleme uygulanarak osilasyon veya değişken işaret üretimi sağlanır. En çok kulanılan dört çeşit değişken işaret vardır. Bunlar;kare, üçgen, testere dişi ve sinüs işaretleridir. İşaret kaynakları da ürettileri isim aldıkları gibi farklı isimler ile de ifade edilirler. 1.1 ASTABLE MULTİVİBRATÖR (AMV) Astable multivibratör bir kare dalga osilatörüdür. Şekil 1.1 ‘de gösterilmiş olan astable multivibratör , girişindeki kapasite elemanı dışında bir komparatöre benzer. R1 ve R2 bir gerilim bölücü oluşturarak çıkış geriliminin belli bir oranını operasyonel amplifikatörün + girişine uygulanması sağlanır. Şekil 1.1’de V0 = + Vsat iken geribesleme gerilimi, Vut =R2.(+Vsat) / (R!+R2) Şeklinde olur.Rf direnci üzerinden de negatif geri besleme olur.V0 = + Vsat iken Rf ve C üzerinden I+ akımı akarak kapasitenin sarj olması sağlanır. Vc kapasite gerilimi Vut den küçük olduğu sürece çıkış + Vsat ‘a sabit kalır.Vc kapasite gerilimi Vut ‘ yi geçer geçmez, operasyonel amplifikatörün çıkışı +Vsat ‘tan – Vsat ‘a geçer (şekil 1.1 b).Bu durumda +girişe negatif bir geri besleme gerilimi uygulanmış olur. Bu gerilim , Vlt = R2.(-Vsat) / (R1+R2) Olur. Çıkış -Vsat ‘a geçtiğinde kapasite gerilimi Vc = Vut ‘lik değere sahiptir. Bu anda akacak olan I- akımı ile önce 0V’ a kadar deşarj olacak sonra Vlt ‘ ye kadar ters yönde tekrar sarj olacaktır. Vc kapasite gerilimi Vlt den daha negatif olur olmaz , çıkış tekrar konum değiştirerek +Vsat ‘geçer . Bu durumda Vc nin ilk gerilimi Vlt olup,önce 0V’ ta kadar deşarj olacak daha sonra da Vut ‘ye kadar sarj olarak işlem tekrarlanarak devam edecektir. Şekil 1.1 Kapasitenin sarj ve deşarj zamanı osilasyon frekansını belirler.Şarj ve deşarj zamanı t1=t2=Rf C dir. Kare dalganın peryodu T= 2Rf C dir. f = 1/T = 1/(2RfC) bağıntısı ile hesaplanır. Sekil 1.1b kapasite şarj ergisi. Devre elemanları ; Rf =R1=5kΩ , R2=86kΩ, C= 100µf, Vsat=+22 V , -Vsat=-22V ise; Vut = 5.15 / 10 =7.5V Vlt = 5.15 /10 =7.5V T = 2.100.10ˆ-6.5000 =1s F=1/T= 1Hz Sekil 1.1b kapasite şarj ergisi 2.Devrede Kullanılan Elemanlar ve Teknik Özellikleri İşlemsel Yükselte (op-amp 741) İşlemsel yükseltecler (operasyonel amplifikatörler) ac ve dc gerilimlerde kararlı bir gerilim kazancı sağlamak için gerilim geri beslemesi kullanan yüksek kazançlı bir fark yükseltecidirler. İşlemsel yükseltecler ilk olarak anolog hesap makinelerinde toplama ,çıka... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.