abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gripli anadolu tanım omurgalı ve omurgasız hayvanlar plastik sekil verme magazin sıkı fıkı antiloplar yarınki asme cemal jeoloji demir ve çelik askeri görgü ortaçağ roman sanatı ısının maddeye etkileri tek bir resmi tarih çağla kan çıkmak eko turizm tarım sanayi ticaret kütlenin ölçümü 2.sınıf matematik soruları senden nefret ediyorum isteksiz microsoft access avokado konak alt yüklenici hikayede zaman çimento fabrikası mold design kral richard kpss puan beklenen kurtarıcı seyrüsefer nur gibi bağlantı muhasebe sınav soruları basit makamlar seri rlc devresi anadolu medeniyetleri sanat bölüm, bölünen, bölen nedir nehirler belirli süreli ölçtürmek lpg asit yagmurları yöndeş açılar yadırgama periyot seyda kahvehane fonksiyonel analiz üslü sayılarla ilgili sorular kimya günlük plan işgalci yorgancılık bitkiler ve çiçekler seyreltik meltem rüzgarları at donu radyoskopi jeodezi ve fotogrametri mühendisliği dirilme şömiz özlü un güvence türklerde eğitim boş cv örneği trigger şiş kebap sonunda geometri-kare ipek ağacı çarpışma edgü ögli tigin ayna mercekler research paper kongre meyve isimleri demir karbon atatürkün hayatı ve kişiliği iyonlar darı darına sis aşamalı imar baskı makinaları öğle yemeği ramler kayac döngüsü mensur nedir pazarlama planı, pazarlama karması oluşturma, pazarlama kakofoni pudralı oy hakkı dekstroz prefabrik hidrolik presler


YÖNETİM VE ORGANİZASON


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 95267 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

YÖNETİM VE ORGANİZASYON İş, bir amaca ulaşmak için yapılan davranış ve hareketlere denir. Hizmet veya mal üretimi için yapılan faaliyetlerdir. İşte bir yarar sağlama amacı vardır. Fayda, ihtiyaçların karşılanması, mal ve ihtiyaç giderilmesidir. İşletmeler üretim faktörlerini bir araya getirerek pazar için, iktisadi mal ve hizmet üreten ve/veya pazarlayan ekonomik, teknik ve hukuki örgütler ya da birimlerdir. Üretim Faktörleri; ¬- iktisadi mal ve hizmet, - alım satıma konu olan mal (para ve alım satımla olan ilişkisi), - örgüt. İşletme Fonksiyonları ya da İşlevleri; - üretim, - pazarlama, - finansman, - insan kaynakları, - halkla ilişkiler, - yönetim, işletmenin genel fonksiyonu - tedarik. İşletmenin Amaçları; 1) Ekonomik Amaçlar a- karlılık b- süreklilik c- büyüme 2) Sosyal Amaçlar a- tüketicinin korunması b- çevrenin korunması c- eğitim, kültür faaliyetleri d- çalışma hayatının iyileştirilmesi e- özürlü ististamı İşletmenin Türleri; 1) Faaliyet Alanlarına Göre a- üretim b- ticaret c- üretim ve ticaret (karma) 2) Tüketici Türlerine Göre a- nihai tüketici b- aracı (endüstriyel) tüketici 3) Üretim Araçları Mülkiyetine Göre a- kamu b- özel c- karma 4) Üretilen Mal Ve Hizmet Çeşidine Göre a- kullanım şekillerine göre - dayanıklı - dayanıksız b- ait oldukları sektöre göre - tarım - sanayi (endüstri) - hizmet 5) Ölçeklerine, Büyüklüklerine Göre a- niceliksel - personel sayısı - ciro b- niteliksel - yönetim biçimi - sektör durumu Yönetim Sanat ve bilim nedir? Yönetimin bunun içindeki yeri ? Ekonomistlere göre yönetim, üretim faktörlerinden biridir. Toplum bilimcilere göre ise, bir sınıf ve saygınlık sistemini ifade eder. Genel olarak yönetim, belirli bir bilgi topluluğunun karar verme ve liderlik sürecini ifade eder. Yönetimin İşlevleri (Fonksiyonları) (1937’ de Urwick Gevlerek) Planning Planlama Organizing Örgütleme Staffing P Directing A C Yönlendirme O Eşgüdümleme Reporting Değerleme Budgeting Denetim Organizasyon Yapıyı veya iskeleti anlatır. Önceden planlanmış ilişkiler topluluğudur. İskeletin veya yapının dışında, yapının oluşturma süreci organize etme faaliyetlerinin toplamını çağrıştırır. Sistemin adı olarak da geçer. (Peter Drucker) Temel Yönetim Kavramları Hakkaniyet, (Yargıtay’a ait bir kavramdır) işletmelerin herkesin hak ve hukuki durumlarına saygılı davranması. Verimlilik, kaynakların ne ölçüde etken ve etkili kullanıldığını belirtir. Birimlerine dikkat edilmelidir. Belirli bir zaman çerçevesinde ele alınmalıdır. Verimlilik = Çıktı / Girdi Toplam Verimlilik = Toplam Çıktı / Toplam Girdi Verimliliğin birimi insan gücü ise insan verimliliği ele alınır. Birim süre ya da maliyet ise, sermaye ya da hammadde verimliliği ele alınır. Fiziksel verimlilik irdelendiğinde ise birim miktar ve saattir. Marjinal verimlilik, çıktıda görülen değişmenin (artış ya da azalış) girdide görülen değişmen ile oranlanm... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.