abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders denge taşı celil fatih kanunnamesi tetikleşme the children of new forest ayrı ayrı islamiyet öncesi türk edebiyatı dil ve oluşumu adam değilim 2006 ortaöğretim kurumları sınavı sonuçları işletmelerde performans arttırıcı yöntemler vatandaşlık ptc hızlı akın dijital çocuklarda sosyal gelişim işlemeli ferhat osmanlı eserleri fırsat düşmek (veya çıkmak) Orta Çağ dünya şehirleri şaheser tehlike pembelik bursa zübeyde hanım anadolu kız meslek lisesi karakaçan doğal zenginlik kaynaklarımız 3 dünya savaşı, boncuk gibi iklimin insan üzerine etkileri yıldız üçgen bağlantı atatürkün fikir fiyat tepe değeri kuantum yöntemi bura hiroşimadır kayaçları etmen söz dizimi manyetizma mikro organizma nefis 1 gb çevre temizligi ortalama vade nasıl komik matematik osmanlı devletinde ordu sistemi şahsen nâr 100 yıl önceki iletişim araçları Kara Evli cagdas sanat akımlari dondurmacı açmacı aç kapa denetim etkisi martin scorsese 252 ilineksel kul hakkı balık sektörü türk denizciliği 2000 ekonomi temel eğitim vakit şömine fıstık atatürk döneminde yabancı okullar kırmızı ve siyah romanı sölenterler bilanço analizlerinde rasyo analiz sıkı düzen öfkelenme ekosistemin bozulması spekülâtör ön gerilmeli beton üçgenlerin açı ve özelikleri elektre eylül romanı özeti fışkırtmak bağ budamak psikolojide dikkat gonca finansal tablo analizi resimde doku nedir ihtiyar adam ve deniz siniş araba nasıl gider ayaklandırmak hz muhammed ayak izi çocuklarda davranış bozuklukları öss konuları sonu gelmek zeynel aparey tetikçilik hacettepe çise 0278


ATATÜRK VE SPOR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 95323 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRK VE SPOR o Güreş o Futbol o Deniz ve Kürek Sporu o Okculuk o Atıcılık o Boks o Binicilik o Havacılık o İzcilik o Emriyle Kurulan Spor Klüpleri o Düzenlenen Yarışmalar o Atatürkün Spor Politikası GÜREŞ Atatürk, sporlar arasında en çok güreşi severdi. Bu nedenledir ki onun güreşle ilgili anıları oldukça fazla ve ilginçtir. İtalyanları yenen Milli Güreş Takımımız, Florya’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkünde büyük Atatürk tarafından davet ve kabul olunup, yemeğe alıkonulmuştu. Atatürk İtalyanlar karşısında, parlak bir sonuç almış olan güreşçilerimizi teker teker kutlamış, bu arada özel bir sevgi duyduğu, sevimli ağır sıklet şampiyonumuz Çoban Mehmet’e takılmaktan da kendini alamamıştı: “-Sen, herkesi kolayca yeniyorsun Mehmet” demiş, sonra ilave etmişti: “-Seninle güreş tutsak, beni de yenebilir misin?” Koca Çoban, çocuksu bir mahcubiyet içinde, başını öne eğerek: “-Sizi bütün cihan yenemedi Paşam, ben nasıl yenebilirim?” demişti. Büyük Atatürk Çoban Mehmet’in bu cevabı karşısında pek duygulanmış ve aslan yapılı ağır sıklet şampiyonumuzu alnından öpmüştü. Atatürk’ün Florya köşkünde istirahat ettiği günlerde, Çoban Mehmet, büyük Mustafa (Çakmak) ile birlikte Florya plajına gider, orada etraflarını çeviren büyük meraklı topluluğun ortasında, kumlar üzerinde güreş tutardı. Atatürk, belediye plajı kumsalında cereyan eden bu güreşi, köşkten görür görmez, hemen haber salıp pehlivanları yanına çağırdı. Köşkte Çoban Mehmet’e takılan, onun zeki cevapları karşısında keyiflenen büyük Atatürk, kendileriyle uzun sohbetlerde bulunur, pehlivanlara yemek çıkarttırırdı. Pehlivanlar köşkten ayrılırlarken de yaveri vasıtasıyla ceplerine birer zarf koydurtmayı ihmal etmezdi. Zarfın içinden, o zamanlar pek büyük bir maddi değer taşıyan, (enaz) 50 lira çıkardı. Çoban Mehmet’in Atatürk hakkında şu sözleri ilginçtir: “- Rahmetli Atatürk, güreşten çok iyi anlardı. Buna, bizlere huzurunda yaptırdığı güreşlerde çok şahit olmuşumdur. Biz güreşirken, yaptığımız hataları veya iyi hareketleri anında sezer, bize ihtarda bulunur veya takdirlerini bildiren sözler söylerdi. Onun iltifatlarına nail olmak, bizler için sevinç ve gururların en büyüğü olurdu hiç şüphesiz.” Büyük Atatürk’ün, güreş zevk ve merakının çocukluk yıllarından kalma olduğunu, çocukluk arkadaşlarından olan eski Ankara Belediye başkanı Asaf İlbay’ın şu sözlerinden de anlamak mümkündür: “-Çocukluk yıllarında da sık ve temiz giyinmeyi severdi. Kuvvetli ve cesaretli insanlara hayranlık duyardı. Güreşe bayılır, mahalle çocuklarını sık sık güreştirir, seyrine doyamazdı.” FUTBOL Büyük Atatürk’ün futbolla ilgili bir anısını da en yakın arkadaşlarından Kılıç Ali’nin oğlu olan, devrinin ünlü futbolcusu Gündüz Kılıç, yıllar sonra kaleme aldığı ve Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir yazısında, tatlı bir üslup içinde şöyle dile getirmiştir. Atatürk, yakın arkadaşı Kılıç Ali’nin evine, ani... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.