abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders istediğini yap sağlam kafa sağlam vücutta bulunur dikdörtgen uzunlukları ve kenarları sorular söktürmek korkutma atletizm rekorları necip fazılın şiirleri ayrıntılı tekstil firmaları dışavurum film çekmek nedim panteist alternatif yakıt yabani hayvanlar telefon pazarlama hayat fonlarının yönetimi açısal momentumun korunumu mühendislik jeolojisi içerik çözümlemesi motorin malzeme teknolojisi deskriptif türk bayrağının oluşumu kefen tabak gibi metal ambalaj konukluk değdirme 3.sınıf yavaşlama ibni haldun sivil toplum örgütleri rehberlik modelleri gecelik ışın çağı çocukları 5.sınıf fen bilgisi atatürk ve sosyal bilim yalama yazı kase mukaddes ingilizce sorular diz boyu tuketici davranislari 10. sınıf dil ve anlatım kemik fizyolojisi honda yönetim ülkelere göre hedef pazar araştırmaları kanuniyet slayt gösterisi malazgirt savaşı tuğla il il türkiye ruhun arayışı mıcır cemal süreya frans hals toprak erozyonu ve korunma yolları 1984 kitap izalatör azmak fikret otyam pamuk bitkisi gençten kemal tahir yorgun savaşçı elçibey ramayana destanı osmanlıda teknoloji türk devletleri everest dagi geometrik kavramlar karbon döngüsü önermeler mantıgı plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma ve önemi ingilizce öğretim ademden önce gergin düzlemsel 7. sınıf türkçe ihtiraslı güz kitin kimlik yetimler güzeli çağıra çağıra homojen web sitesi yapma aşık veysel şiirleri antrenör kanban sistemi 1929 krizi rehine haberleşmenin gelişimi anı türk edebiyatı anı türü hamur boya dalsız deming çevrimi rf verici ara açmak


ATATÜRK VE SPOR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 95323 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRK VE SPOR o Güreş o Futbol o Deniz ve Kürek Sporu o Okculuk o Atıcılık o Boks o Binicilik o Havacılık o İzcilik o Emriyle Kurulan Spor Klüpleri o Düzenlenen Yarışmalar o Atatürkün Spor Politikası GÜREŞ Atatürk, sporlar arasında en çok güreşi severdi. Bu nedenledir ki onun güreşle ilgili anıları oldukça fazla ve ilginçtir. İtalyanları yenen Milli Güreş Takımımız, Florya’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkünde büyük Atatürk tarafından davet ve kabul olunup, yemeğe alıkonulmuştu. Atatürk İtalyanlar karşısında, parlak bir sonuç almış olan güreşçilerimizi teker teker kutlamış, bu arada özel bir sevgi duyduğu, sevimli ağır sıklet şampiyonumuz Çoban Mehmet’e takılmaktan da kendini alamamıştı: “-Sen, herkesi kolayca yeniyorsun Mehmet” demiş, sonra ilave etmişti: “-Seninle güreş tutsak, beni de yenebilir misin?” Koca Çoban, çocuksu bir mahcubiyet içinde, başını öne eğerek: “-Sizi bütün cihan yenemedi Paşam, ben nasıl yenebilirim?” demişti. Büyük Atatürk Çoban Mehmet’in bu cevabı karşısında pek duygulanmış ve aslan yapılı ağır sıklet şampiyonumuzu alnından öpmüştü. Atatürk’ün Florya köşkünde istirahat ettiği günlerde, Çoban Mehmet, büyük Mustafa (Çakmak) ile birlikte Florya plajına gider, orada etraflarını çeviren büyük meraklı topluluğun ortasında, kumlar üzerinde güreş tutardı. Atatürk, belediye plajı kumsalında cereyan eden bu güreşi, köşkten görür görmez, hemen haber salıp pehlivanları yanına çağırdı. Köşkte Çoban Mehmet’e takılan, onun zeki cevapları karşısında keyiflenen büyük Atatürk, kendileriyle uzun sohbetlerde bulunur, pehlivanlara yemek çıkarttırırdı. Pehlivanlar köşkten ayrılırlarken de yaveri vasıtasıyla ceplerine birer zarf koydurtmayı ihmal etmezdi. Zarfın içinden, o zamanlar pek büyük bir maddi değer taşıyan, (enaz) 50 lira çıkardı. Çoban Mehmet’in Atatürk hakkında şu sözleri ilginçtir: “- Rahmetli Atatürk, güreşten çok iyi anlardı. Buna, bizlere huzurunda yaptırdığı güreşlerde çok şahit olmuşumdur. Biz güreşirken, yaptığımız hataları veya iyi hareketleri anında sezer, bize ihtarda bulunur veya takdirlerini bildiren sözler söylerdi. Onun iltifatlarına nail olmak, bizler için sevinç ve gururların en büyüğü olurdu hiç şüphesiz.” Büyük Atatürk’ün, güreş zevk ve merakının çocukluk yıllarından kalma olduğunu, çocukluk arkadaşlarından olan eski Ankara Belediye başkanı Asaf İlbay’ın şu sözlerinden de anlamak mümkündür: “-Çocukluk yıllarında da sık ve temiz giyinmeyi severdi. Kuvvetli ve cesaretli insanlara hayranlık duyardı. Güreşe bayılır, mahalle çocuklarını sık sık güreştirir, seyrine doyamazdı.” FUTBOL Büyük Atatürk’ün futbolla ilgili bir anısını da en yakın arkadaşlarından Kılıç Ali’nin oğlu olan, devrinin ünlü futbolcusu Gündüz Kılıç, yıllar sonra kaleme aldığı ve Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir yazısında, tatlı bir üslup içinde şöyle dile getirmiştir. Atatürk, yakın arkadaşı Kılıç Ali’nin evine, ani... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.